Tänään miljonääripääministeri Juha Sipilä on Puolassa lobbaamassa omia ja sukulaisten bisneksiä. Kohta saadaan kuulla miten joku Sipilän lasten firmoista on taas saanut Puolaan kaupat....
Sipilä Puolassa lobbaamassa sukulaisten bisneksiä!
kepu-syöksyy
22214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Toivottavasti moni, koska se tuo taas varallisuutta Suomeen.
Miten ?
Siis Sipilä suvulle. Itse bisneshän rahoitetaan valtion myöntämillä tuilla. Voisi sanoa tulonsiirroilla valtiolta Sipilän suvulle.
Kun vientiyritykset saavat myytyä tuotteitansa ulkomaille, niin tottakai se parantaa kauppatasetta ja tuo lisää jaettavaa suomeen.
Veronmaksajat ne rtakaavat ja tukevat joka tapauksessa, koska kyseessä tuntuvat olevan kovinkin heikoilla pääomilla ja tuloskilla olevat yritykset. Kuten tuo nikki 18-7 asian ilmaisee.
Miten sellainen hallitus, mikä ei edistä vientiä eikä tue mitään suomalaista yritystoimintaa olisi parempi?
Edellisen hallituksen aikava veronmaksajat väheni koko ajan.
Ei ole kyse mitä "hallitus" tekee, vaan itä Sipilä tekee, ja miten ne "edistämiset" osuvat lähipiiriin ja tuttuihin.
Toiset tukevat ja toiset maksavat tuet.
Jos+0,1%+osuu+lähipiireihin+niin+mitä+se+haittaa?+:))
AY-liikken+juristi+yrityksien+lobbarina+olisi+pelkkä+vitsi.+Tai+sitten+se+pelkäisi,+että+se+on+perustuslain+vastaista+tai+joku+sukulaisen+serkun+kaima+voi+hyötyä.
Missä+ne+99,9%+ovat,+missä+ne+näkyvät?+Ainoastaan+tämä+Sipilän+lähipiirin+tukemiset+tuntuvat+onnistuvan.+Ei+kyylu+asiaan+Ay-liike.
Hallitus tekee ja Sipilä tekee. Talous kasvaa ja työttömyys vähenee.
Tämä "talouden nousu" on seurausta edelleisten hallitusten tukipolitiikasta, ei siis tämän Sipilän hallituksen touhuista, vaan siitä huolimatta.
Olet sairas.
Keskusta puolue valitsi itseleen tuhon tien,se on seuraavissa vaaleissa täysin kuolut puolue,kukaan täysissä järissään oleva ei ole keskustalainen.
Sipuli vetää kaiken ilon irti pääministerin roolista. Hyödyntää kaiken lähipiirinsä hyväksi häikäilemättä. Sitten joko esittää puusta pudonnutta tai on oikeasti sellainen. Kumpi lie huonompi vaihtoehto edellisistä. Mikään taho ei näytä haluavan pistää stoppia tälle joten meno vain pahenee.
Niin kauan pitää takoa, kun rauta on kuumaa. Ei tuo Sipilän pääministeriys enää kauaa kestää. Eduskunta antaa Sipilälle aivan pian kengän kuvan persuksiin.
Ei mitkään pienpuolueet kuten SDP anna kenellekään potkuja.
Hallitus ja Sipilä jatkat työtään Suomen parhaaksi. Itkettääkö?
Tuleeko Sipilälle kohta jalka kipiäksi? Sillä verukkeella Matti "Mulkku" Vanhanen erosi....
Roisto-Sipilä on saattanut itsensä sellaiseen kusten, että ero on ainoa vaihtoehto...
Pääministerimme Sipilä ei ole lobbarina tällä kertaa, vaan hän on huolestunut Puolan demokratiasta sekä sanan vapaudesta.
Bisnesneuvottelut pidettiin salassa?
Aikas härskiä touhua...