Digita oy ja joensuun ympäristö

Tuossa viikonlopun hieraisin silmiäni kun tv:stä siitä ainoasta illan viihdykkeestä maaseudulla korpikylissä poistettiin (sub tv ja jim fox ja ava kanavat),uusi kanava tuli tlc mutta se on taas lukittuna joka ei näy.

Olemme palanneet siihen 1,2,3, 4, tv :hen ,ruotsin kanavan jättivät,minkä tähen sitä ei heitetty pihalle?

Meiltä peritään suomessa pakkomaksua tv:luvissa ja nyt se alkoi maaseudulla tämä ryöstäminen, kanavia joita olisi voinut katsoa niin ne poistettiin.

nämä kanavat digita oy poisti (sub tv ja jim fox ja ava kanavat).

Alkaa tuntumaan oudolta tämä kavien pihtaaminen,luulisi nykyaina olevan kuluttajille kymminiä kanavia mutta ei,syy on varmasti hallituksessa,sielä on sipilä määrännyt taas huonommaksi tai siten berneri.
201722
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

No ei ole poistettu. Tarkista omat laitteesi.

Äänestä
  • Mitä joutavia ohjeistat . . . TARKISTA OMA LAITTEESI !!! Perkeleen taulapää jos kanava on enneen näkynyt MUTTA NYT EI ! Silloin joku on tehnyt lähetyspuolella JOTAKIN! jota sinä et älyä etkä tajua. Ei laitetta tarvitse TARKISTAA . . . PERKELEEN höttöaivo !!!!!

    Äänestä

Vain kanavapaikat ovat vaihtuneet. Täytyy tehdä digiboxilla uusi kanavien haku.

Äänestä
  • Me olemme tehneet sen haun ,ei löydy enään.Kahdella eri tv:llä ,ei löydy.Tv:ssä kerrotiin vielä että jatkossa voitte katsoa internetin kautta.

    Että näkyyhän ne sitten noin jos haluaa tietokoneelta katsoa,minä en sellaiseen peliin kyllä lähde,nyt on vanhempikin väki hieman ihmeissään kun ei heillä ole tietokonetta ja ne ei taatusti seuraa noita kanavia erikseen tietokoneelta.

    Äänestä

  • Näin+tuolla+nyt+lukee+netissä.AVAn+ja+Subin+peittoalueet+muuttuvat+10.1.2017+Digitan+antenni-tv-verkossaDigitan+antennitelevisioverkossa+tehdään+kanavien+peittoaluemuutoksia+tiistaina+10.1.2017.+Tällöin+A-kanavanipussa+oleva+AVA-kanava+ja+B-kanavanipussa+oleva+Sub-kanava+poistuvat+seuraavilta+tv-asemilta:+Ruka,+Ähtäri,+Posio,+Inari,+Kiihtelysvaara,+Enontekiö+(Kuttanen),+Utsjoki,+Kilpisjärvi,+Karigasniemi+ja+Vuotso.Peittoaluemuutosten+jälkeen+AVA-+ja+Sub-kanavien+näkyvyysalue+kattaa+98+%+väestöstä.+Kanavakohtaiset+peittoalueet+voi+tarkastaa+karttapalvelusta+www.digita.fi/karttapalvelu.

    Äänestä

  • hallitusnurin kirjoitti:

    Me olemme tehneet sen haun ,ei löydy enään.Kahdella eri tv:llä ,ei löydy.Tv:ssä kerrotiin vielä että jatkossa voitte katsoa internetin kautta.

    Että näkyyhän ne sitten noin jos haluaa tietokoneelta katsoa,minä en sellaiseen peliin kyllä lähde,nyt on vanhempikin väki hieman ihmeissään kun ei heillä ole tietokonetta ja ne ei taatusti seuraa noita kanavia erikseen tietokoneelta.

    Joensuussaa hävisi useita kanavia mm. TCL ! Mutta yllätyksekseni huomasi maaseudulla korvessa kuopion linkin kautta näkyvät joensuussa näkymättömäksi muuttuneet kanavat. Vanhalla VHF ja UHF lumikuormien rikkomalla anteenilla ja täysin ilmaiseksi. Mutta joensuussa kaupunkialueella ei edes kaapeliverkon välityksellä ILMAN MAKSUA !! Selvää riistoa ja simputusta rahan ahneilta. Toivottavasti riistäjät palavat helvetin tulessa ajallaan.

    Äänestä

  • Täällä näkyy TVstä vain sotkua joka kanavalla.Syypäänä on PKS jonka linjat aiheuttaa häiriöt. PKS on valloittanut ihmisten pihat jotka ovat täynnä sähköjohtoja .Saapi jatkuvasti katsella vain migreeniä ja vielä maksaa siitä 600 euroa vuodessa. Digita viis veisaa asioista monopolinsa takia.

    Äänestä

iteltä hävis tv5, kutonen ja jim. kun ei tuo E-kananippua lähettää vain pää-lähettimet.
Joensuu, Vestinkallio on paras singaali, mutta ei auta kun kääntää ja nostaa kolille päin, vaikka pätkii ja paukkaa..
http://www.digita.fi/karttapalvelu

Äänestä

Riittää kun kaupungin keskusta ja Rantakylä näkevät. Muista ei niin väliä.

Äänestä
  • Eivät näy rantakylässä ! . . . mutta joensuun eliitti alueilla kylläkin. Siellä joissa eräs Ferrarikin on parkkeerattu ökytalon viereen.

    Äänestä

Tämä sipilän hallitus huonontaa hetki hetkeltä maaseudun oloja.Eli nykyinen keskusta puolue.Sitten ovat perkeleet laittamassa laatikoita seuraamaan ihmisten ajamista,ei saatana mikä paska hallitus.

Jo eilenkin perkelettä kun menin if vakuutus konttoriin prismaan,teipit oli vedetty mäelle ikkunoista,ihmmettelin minne se nyt muutti,no koputin oveen ja nuori mies aukaiseen koska ovi oli lukossa.

Sanoo näin,meille pitää aika varata nykyään että pääsee toimittamaan asian,voi vit-tu sanoin siinä,ja kun pitäs saada tuo auton romu vielä vakuutuksiin kun se ostettiin 500eurolla maaseudulle 60km päähän joensuusta.

Joo no päästi kun päästi sitten sisälle toimistoon.

Sielä rouva sitten alkaa kyselemään kilometri määri vuotuisella tasolla,no vitustako minä tiedän sanoa kun seisontaan ole sitä nyt laittamassa kyseessä on vara auto ettei jäätäs orpopiruiksi kun tulee taas -34 asteen siperian pakkaset sinne.

Vai pitäs tietää kilometrit etukäteen,voi vittu mikä valtion paska.

Ensin viedään kanavat tv:stä ja sitten suljetaan konttorit kun ajan 60km yhteen suuntaa että saan auton rekisteröityä ja sitten pitää jo tietää kilometrit .

Ei vittu miten paska suomen maa,en tule puolustamaan suomea jos joku maa hyökkää,keskustalaisille kusen korvaan.

Äänestä

Kyllä se vituttaa, jos ei Foxilta näe Walking Deadia! Haistakoot Sipilät ja Bernerit pitkän paskan!

Äänestä

HD teräväpiirtokuvat eivät näy,kuin Kolin antenin lähipiirissä. Ainakaan tänne Pielisen pohjoispäähän kuvaa saa odotella ainakin vuoteen 2020 saakka on kerrottu. Berneri vain on hommailemassa autoihin seurantalaitteita,että näkisi missä porukat pyörii,jotta löytyisikö jostain vielä köyhältä otettavaa.

Äänestä

Äänestäkää Keskustaa ja Perussuomalaisia ne pitävät maaseudun asuttuna ja palvelut kunnossa. Kunhan näätte mitä Sote tuo tulessaan niin pidätte pieniniä niitä ongelmia, ettei telkkarit näy ja posti kulje. Sillä lääkärille pääsyyn pitää varata kosolti aikaa ja rahaa kun matkustatte valinnanvapauden perässä kaikki Joensuuhun tai Kuopioon.

Äänestä
  • Maaseudun tyhjentäminen ja ihmisten ohjailu DDR tyyliin on ollut jo pidemmän aikavälin suunnitelma. Asuminen tehdään maaseututorpissa niin kalliiksi, että siellä ei ole enää varaa kenenkään asua. Kaikki uudet rakennusmääräykset, jätevesiasetukset, kilometrikorvausten vähennykset ja tietysti palvelujen alasajo on osa tätä suurta suunnitelmaa. Enää et saa rakentaa omalle tontille omista puista taloa, jos rakennusvalvonta niin määrää. Maaseudulle ei saa tehdä kuin lomamökkejä. Kunta ei halua järjestää kouluja tai terveydenhuoltoa periferiaan. Rahat ei riitä!

    Lukekaa vaikka viikonlopun hesarit. Siellä oli hieman avattu valtion budjettia. Toki hieman vääristäen, mutta kuitenkin. Tilanne on se, että yhteisellä rahalla eläviä on liikaa. Jos kaikki infra on kyetty aikanaan rakentamaan, niin miksi ei kyetä nykyään edes ylläpitämään. Koneistossa on liikaa läskiä! Kuntien palkkalistoilla on vaikka minkälaista hankepäällikköä ja mediakoordinaattoria.

    Sekin kertoo paljon, että nuoret haluavat valtion leipiin mieluummin kuin yksityiselle puolelle. Valtiolla on tarjolla pitkä ja leveä leipä sekä bonuksena reilut lomat.

    Loppuva raha tulee onneksi tekemään tulevina vuosina korjaavat toimenpiteet. Osaavat ja kielitaitoiset jättävät uppoavan laivan ja jäljelle jäävä keskiluokka verotetaan ruvelle.

    Äänestä

  • "Äänestäkää Keskustaa ja Perussuomalaisia ne pitävät maaseudun asuttuna ja palvelut kunnossa."

    Siis mitä?

    Oletko sinä nyt suomessa? nämä nimen omaan keskusta puolue on pahimmasta päästä,berneri on keskustalainen ja sveitsin kansalainen.

    Sipilästä ei ollut mihinkään maaseutua puolustamaan samoin perus-suomalaiset hörhöt.

    Suomalaisen pieneläjän elämä on nyt tehty erittäin v mäiseksi,työttömiä ahdistetaan johonkin pakotuksin ja kolmen kuukauden välein ilmoittautumaan toimistoon ja silti ovat tuossa pakko orjana.

    Sitten on keskustan keksimät autoon laatikot joita pitäs sitten käyttää,ei yhtään euroa tähän valtioon enään,maksakoon valtio tai berneri tai sipilä itse.

    Minulla jos olisi kielitaitoa ja koulutusta niin minä jättäisin tämän uppovan laivan kyljelleen makaamaan,tajuatteko te mitä nämä herrat sössi 2000 luvulla?

    Sielä oli kookomusta Kataisineen ja nyt keskusta .

    Kun me liityimme eu:hun siitä alkoi suomen vaikeudet ja perus-suomalaisiin ei ole minkään vertaa uskominen missään enään,joten se on kuolut puolue jo.

    Tämä maa on oikeasti holhous yhteiskunta ja ahdistava vähäosaiselle joka yrittää edes tv:kanavistaa pitää kiini niin se vähäinenkin häviää ruudulta,sitten pitäs ostaa kallitta dikipokseja koko suomen näinhän ne kusettivat kansalaisia ,sitten anteenia ja tv:tä osta tämä ja mennään kaksi kolme vuotta niin ei sekään ei riitä.

    Äänestä

  • hallitusnurin kirjoitti:

    "Äänestäkää Keskustaa ja Perussuomalaisia ne pitävät maaseudun asuttuna ja palvelut kunnossa."

    Siis mitä?

    Oletko sinä nyt suomessa? nämä nimen omaan keskusta puolue on pahimmasta päästä,berneri on keskustalainen ja sveitsin kansalainen.

    Sipilästä ei ollut mihinkään maaseutua puolustamaan samoin perus-suomalaiset hörhöt.

    Suomalaisen pieneläjän elämä on nyt tehty erittäin v mäiseksi,työttömiä ahdistetaan johonkin pakotuksin ja kolmen kuukauden välein ilmoittautumaan toimistoon ja silti ovat tuossa pakko orjana.

    Sitten on keskustan keksimät autoon laatikot joita pitäs sitten käyttää,ei yhtään euroa tähän valtioon enään,maksakoon valtio tai berneri tai sipilä itse.

    Minulla jos olisi kielitaitoa ja koulutusta niin minä jättäisin tämän uppovan laivan kyljelleen makaamaan,tajuatteko te mitä nämä herrat sössi 2000 luvulla?

    Sielä oli kookomusta Kataisineen ja nyt keskusta .

    Kun me liityimme eu:hun siitä alkoi suomen vaikeudet ja perus-suomalaisiin ei ole minkään vertaa uskominen missään enään,joten se on kuolut puolue jo.

    Tämä maa on oikeasti holhous yhteiskunta ja ahdistava vähäosaiselle joka yrittää edes tv:kanavistaa pitää kiini niin se vähäinenkin häviää ruudulta,sitten pitäs ostaa kallitta dikipokseja koko suomen näinhän ne kusettivat kansalaisia ,sitten anteenia ja tv:tä osta tämä ja mennään kaksi kolme vuotta niin ei sekään ei riitä.

    Eiköhän se Berner ole otettu remmiin ihan vain kertaluontoisesti tekemään likaista työtä.

    Tuohon jatkuvaan ajamisen seuraamiseen pitää ehdottomasti puuttua ja sitä ei saa sallia missään olosuhteissa. Näen jo sieluni silmin kun "veljenpoikien it-firma" saa yllätäen uudelta väyläyhtiöltä miljariditilauksen ja selitykset päälle. Joku raja pitää vetää ihmisten tarkkailussa ja se raja kulkee tässä. Voihan toki olla, että tämä on nostettu taas mediaan jotta kansan syvillä riveillä riittää ihmettelemistä hetkeksi ja samaan aikaan voi rakentaa vaikka niitä maakuntahimmeleitä.

    Se että väylät=tiet aiotaan maksattaa uudelleen veronmaksajilla on jo sikamaista. Jokainen autoilija maksaa autostaan ja ajamisestaan (on jo maksanut pitkään) teiden ylläpidosta. Takaisin teiden kunnossapitoon ja investointeihin palaa 1/8 rahoista ja 7/8 menee herrojen porsasteluun.

    Äänestä

Eipä uskoisi,että kepu on hallituksen peräsimessä,vai onko sekin muuttamassa kaupunkeihin,vaikka maaseudun ääntähän sen piti puolustaa. Maaseudulla asuminen muuttuu koko ajan kalliimmaksi erilaisilla hallituksen asettamilla velvotteilla ja veroilla. Kaiken kukkuraksi julistettiin suureen ääneen,että maaseudulla olevat kiinteistöt ovat nollan arvoisia,revitäänpä siitä.

Äänestä

Pelkkää paskaa tulee olipa kanava mikä tahansa. TV:sta on tullut melkoisen turha kapistus.

Äänestä
  • Tuohon paskan tulvimiseen on helppo keino: sulje televisio.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hallitusnurin kirjoitti:

Tuossa viikonlopun hieraisin silmiäni kun tv:stä siitä ainoasta illan viihdykkeestä maaseudulla korpikylissä poistettiin (sub tv ja jim fox ja ava kanavat),uusi kanava tuli tlc mutta se on taas lukittuna joka ei näy.

Olemme palanneet siihen 1,2,3, 4, tv :hen ,ruotsin kanavan jättivät,minkä tähen sitä ei heitetty pihalle?

Meiltä peritään suomessa pakkomaksua tv:luvissa ja nyt se alkoi maaseudulla tämä ryöstäminen, kanavia joita olisi voinut katsoa niin ne poistettiin.

nämä kanavat digita oy poisti (sub tv ja jim fox ja ava kanavat).

Alkaa tuntumaan oudolta tämä kavien pihtaaminen,luulisi nykyaina olevan kuluttajille kymminiä kanavia mutta ei,syy on varmasti hallituksessa,sielä on sipilä määrännyt taas huonommaksi tai siten berneri.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu