Raskaus ja sormien puutuminen

MissR

Onko kellään muulla tällaista vaivaa: on raskaana ja sormet puutuu päivittäin. Mulla on ollut tällaista nyt noin viikon ajan, oon 22 viikolla raskaana. Aluks puutumista oli vaan öisin, mutta nyt myös päivisin, ilman mitään erityistä syytä. Ei ole turvotusta, sormukset ei purista, tms. Puutumista on oikean käden nimettömässä ja keskisormessa, ja nimenomaan noiden sormien päissä. Mistäköhän vois johtua..?

6

5104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puutui

      heipa hei!

      mulla puutui myös raskausaikana sormet ja loppuraskaudessa koko käsi... johtui siitä, että vauva kasvaa ja alkaa painamaan hermoja tuolla sun sisälläsi. puutuminen oli todella rassaavaa, mutta eipä sille ollut mitä tehdä. synnytyksen jälkeen puutui vielä pari viikkoa, sitten tilanne normalisoitui...

    • Hippula

      Tuttavalla puutui sormenpäät niin että tunto meni moneksi kuukaudeksi. Ei sille lääkärit mitään osanneet tehdä. Joku parantaja tulkitsi, että taitaa olla odottajan sydän kovilla. Tunto palasi sormenpäihin vähitellen muutama kuukausi synnytyksen jälkeen.

    • Niina

      Mulla ja rv 22 menossa.Yhtenä aamuna mulla oli oikea käsi ihan puuduksissa.Nousin vuoteesta ylös ja sitten alkoi oikea puoli kasvoista puutumaan.Kävin lääkärissä ja kaikki ok.Nyt olen käynnyt muutamat kerrat hierojalla,niskat ihan jumissa jospa siinäkin olisi selitystä tälle??

    • vika

      Kolmatta muksua odottaessa mulla puutu kans oikeen käden sormet ja lopulta oli tunto pois sormenpäistä mut onneks tunto palas synnytyksen jälkeen. Ei siihen mitään selitystä saanu lääkäriltäkään. Jostain kyl luin et joku hermo on mahdollisesti puristuksissa ni siitä vois johtuu.

    • ....

      kutsuttiinn vierailla mailla nimellä carpal tunnel syndrome. Jos aamuisin esiintyy enemmän puutumista, kokeile nukkua lastat käsissä, ei rantaan taivutukset pääse hermoja painamaan. Päivällä paljon rantaan pyörityksiä yms jumppaa, lähtee nesteet liikkeelle ja ei tule turvotus hermoja jälleen painamaan.

      • nina

        juu ja muutenkin niska-hartiaseudun jumppaa lisäksi. turvotus ja lihasepätasapaino niskan seudussa (esim. suurentuneet rinnat, huono ryhti, jatkuvasti samat työasennot, väsymys, jännitys... kaikki vaikuttaa) aiheuttavat hermojen puutumista. Hermot kulkevat kaikki aivoista selkäytimeen ja selkäytimestä kaularangassa hartioiden tasalla ns. hartiapunoksessa käsivarsiin, käsiin ja sormiin. Tästä johtuen on tärkeää pitää huolta niskan lihasten kunnosta esim. jumpalla, venytyksillä, hieronnalla jne... hartioiden pyörittelyä, käsiä ylös alas, sormien availua ja sulkemista jne, niskan/hartioiden venyttelyä sivuille, kainaloita kohti ja alas - pitkiä venytyksiä.

        Tässä hiukan apuja, toivottavasti auttaa... Nämä oli tällaisia fysioterapian opiskelijan juttuja, joista voit ottaa vaaria jos mielesi tekevi :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      74
      3387
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3127
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3002
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2661
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2182
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      61
      1729
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1707
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1695
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1679
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1618
    Aihe