Ankkalinnassa junaliikenne myytiin Kulta-Into Piille ja raiteet Roope Ankalle. Ankkalinnassa yksityistämishanketta on ajanut liikenne-, kuljetus- ja suojatieministeriö. Yksityistämistalkoisiin osallistuneet liikemiehet ovat jo ajautuneet keskinäisiin kiistoihin – Pii arvostelee Ankan raiteiden käytöstä perimiä hintoja. Pii on ikään kuin Ankan armoilla. Raiteiden käytöstä on pakko maksaa, jos haluaa junien liikkuvan.
ROOPE ANKKA on pyrkinyt minimoimaan raideverkon huoltokustannukset. Ankka on värvännyt huoltoon vain sukulaisensa Aku Ankan, joka huolehtii raiteista sivutoimisesti.
Aku Ankka -lehden mukaan junaliikenteen yksityistämisprojekti ajautui nopeasti kaaokseen. Junaliikenne pysähtyi vaihdevian vuoksi.
http://www.hs.fi/politiikka/art-2000005043091.html
ROOPE ANKKA on pyrkinyt minimoimaan raideverkon huoltokustannukset. Ankka on värvännyt huoltoon vain sukulaisensa Aku Ankan, joka huolehtii raiteista sivutoimisesti.
Aku Ankka -lehden mukaan junaliikenteen yksityistämisprojekti ajautui nopeasti kaaokseen. Junaliikenne pysähtyi vaihdevian vuoksi.
http://www.hs.fi/politiikka/art-2000005043091.html
Vastaukset 22
Vanhimmat
Pelle peloton keksi rahantekokoneen ja Ankkalinnassa oli taas kaikki hyvin.
mutta sitä käytetään vain lähipiirin, eritoten serkkujen, eduksi
Oppositiolle jäi enää Aku Ankka luettavaksi kun Marxin
viisaudet tuli tiensä päähän.
vaik'ei oileistosta ole koskaan mitään hyvää tulllut,
vain murhetta ja kuolemaa...
Kaikkia muita naurattaa, paitsi suomalaisia veronmaksajia. Kaksi historian kalleinta tyyppiä suomalaiselle yhteiskunnalle. Ei vain taloudellisesti vaan myös moraalin kannalta.
Muuntajanaalit - kapitalistien ja työläisten pahimmat viholliset.
Kepujen ymmärrys taloudesta on Aku Ankka-tasoa. Mtk-kepu uskottelee, että valtiolla on valtava rahasäiliö, josta voidaan loputtomasti jakaa tukiaisia saastuttavaan ja rökäletappiolliseen maatalousörvellykseen. Lisäksi kepu on nyt yksityistämässä sen valtion, jonka näitä tukiaisia pitäisi törsäkkeille jakaa.
Rosvoamista kepu on aina harrastanut, mutta nyt pudotaan kokonaan farssin ja pelleilyn puolelle. Toivottavasti Aku Ankka herättää mtk-kepun älykkäimmät kähmyt tajuamaan, että Ankkilinnan asukkaiden ryöstämisellä on rajansa, jota ei voi ylittää itsekin kärsimättä.
Yksityistäminen ja yhtiöittäminen on päässyt uskonnon tasolle. Uskotaan ja siunataan yksityisen ahneuden autuaaksitekevyyttä sokeana kaikille järkiratkaisuille.
Muistaako joku vielä Englannin rautateiden katastrofin, joka seurasi yksityistämisestä? Siinä kävi juuri samoin kuin Ankkalinnassa, liekö piirtäjä napannutkin teeman sieltä.
Sipilän ja Bernerin taju asioista on sitä lajia, että asian oikean laidan selvittämiseen tarvitaan lastenlehden taso. Tepsineekö tuokaan näihin yksityistämisuskovaisiin, vai pitäisikö puhekuplat kirjoittaa tavuviivojen kanssa?
Voisikohan kustantaja toimittaa ilmaiseksi kansanedustajille tuon Aku Ankka -numeron? Sipilälle ja Bernerille vaikka kovakantisina. Oppisivat ehkä jotain tosielämästä!
Mitä he siitä oppisivat? Sarjakuvan loppuratkaisun mukaanhan syypäitä rautateiden yksityistämisen epäonnistumiseen olivat pelkästään muuntajanaalit. Vastuun siirtäminen ulkopuolisille on kansanedustajille jo ennestään tuttua.
Sitä paitsi sarjakuvan loppuratkaisu myös vittuili "vihreille".
No jopas iski kummallinen sensuuri! Aiheeseen liittyen suosittelin lukemiseksi myös sarjakuva-albumia "Obelix ja kumppanit", joka sekin parodioi poliittista päätöksentekoa.
Viesti on poistettu sääntöjen vastaisena!!! Onkohan sensori selvin päin?
Älä suosittele liikaa huumoria keppanoille, ei ne kestä! Parodia on pahinta. Se on kuin heittäisi helmiä sioille, tukehtuvat vaan.
Pannaan nyt linkki tuohon keppanoita syvästi järkyttävän julkaisun esittelyyn (kuvat suunevat klikkaamalla):
http://blogi.egmontkustannus.fi/2015/07/24/ennakkohehkutusta-obelix-ja-kumppanit/
Kyllä Aku Ankan toimitus on viisaampi kuin Suomen hallitus. Sipilä ja ministerit sekä koko eduskunta voisivat aloittaa aina tiistain täysistunnon 30 min Aku Ankan lukemisella. Lukutaidottomille voisi olla luettu versio kuulokkeiden kautta.
Repikää tuosta http://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005044609.html
Töitä suomalaisille vai eikö kelpaa?
No mutta mites nyt viher-kommunistien neuvot ovatkin noin sopivia?
Mistäö päättelet, että tuosta töitä suomalaisille tulisi. Eihän tuo firma tee mitään, ja silti sille on syötetty myös aika läjät veronmakajien rahaa, ja lisää tulee palamaan, sillä eiväthän muuten saa mitään rakennettua Intiassa.
Ja lisäksi, Soinivaaran ja "työn suhde" ;D
Bernerin kuolupohja onkin Aku Ankan pitkä oppimäärä...
Intiassa kauppa tehtiin jo ennen Sipilän matkaa. Mistä nämä aiheettomat syytökset ja kantelut tulevat?
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005046022.html
Ei sitä kauppaa muuten vieläkään ole allekirjoitettu, on vain esisopimus vuodela 20114.!
Soinivaara on kyllä oikeassa firman osallistumisen suhteen On kuitenkin kaksi seikkaa, jotka syytä selvittää. Vaikuttiko Sipilä Fortumin päätökseen investoida fimaan 6 miljonaa? Ilmeisesti ei.
Sipilä on henkilökohtaisesti lainannut firmalle 750 000 euroa, eli yli viisinkertaisesti firman liikevaihdon. Kaunis teko, mutta epäilyttävä tässä yhteydessä. Onko maksettu takaisin ja milloin?
Mitään hässäkkää ei olisi syntynyt nyt eikä aikaisemmin, jos Sipilä olisi aikoinaan paljastanut kaikki sidoksensa avoimesti.