Avolava pakettiautoon camper-koppi?

harmaaraja

Niin kertokaahan katsastusmiehet missä menee raja. Ajattelin tehdä auton lavan, ja mittojen sisäpuolelle mahtuvan kopin, joka tulisi myös ohjaamon päälle. Kiinnitys pelkästään pumppuliinoilla koska koppi pitää olla jätettävissä hetkessä työmaalle. Kopissa sisällä erinäisiä työkaluja, sänky, mikro, lämmitys, ehkä wc jne.

Jos auton rakenteisiin ei tule yhtään mitään muutosta, ja kuorma on kiinni liinoilla auton mittojen sisäpuolella, niin onko tämä laitonta kuormaa?

Entäpä jos joudun kuljettamaan naapurin leikkimökin tai lasten puumajan lavalla niin onko tämä ”kiellettyä kuormaa”?

Autossa on nyt päällä kaupallinen lasikuituinen kevytkate, jos minulla on sänky/sohva kyydissä ja nukun/ lepään siellä auton ollessa parkissa/omalla maallani, olenko tehnyt jotain laitonta?

Kiitos jos joku vaivautuu vastaamaan!

6

1234

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ldldld

      eihän ne tavarat varsinaisesti tee kopasta matkailuautoa vaan se miten niitä käytetään .
      Jos liikeenteessä tavataan pakettiauto jonka tavaratilassa on kyseistä tavaraa niin ei se matkailuautoksi muutu, mutta jos se sänky on pedattuna patjat paikallaan ja on vähän lukuvaloja asennettu, mikrot pöydällä niin käyttö on selvästi matkailuun ja silloin ollaan menetelty sääntöjen vastaisesti.

      • Eli silloin tulee palautuksena veroja, koska asuntoauto on verovapaa, paku ei?


    • harmaaraja

      Kiitos vastauksestasi!

      Eli työmaakoppi pitää aina myllätä sekamelskaksi ennen kuin sen voi nostaa auton kyytiin, ja siivota sitten uudestaan työmaakohteella minne se jätetään? Sitten ei voi saada mitään autoveroja/sakkoja?

    • ldldld

      niinpä, ei sänkyjen, patjan jne... kuljetus ole kielletty. pakettiauto on tavaran kuljetukseen tarkoitettu auto. ja sellaisenaan omassa verokannassa.

      Jos samaa autoa käytetään matkailutarkoituksessa niin verokanta on toinen,
      Tietysti jos auto on täydenveron pakettiauto niin silloin eri juttu, mutta silloinkaan ei matkailu käyttöön käy ilman muutoskatsastusta,

    • siukkapää

      Ei sinun tarvitse sotkea sitä kopin sisustusta millään tavalla. Sinähän kerroit laskevasi kopin työmaalla alas auton päältä. Koska koppi on kiinni liinoilla, poliisia kiinnostaa ainoastaan kuorman sidonta ja mahdollinen kuorman suuruus.

    • harmaaraja

      Kiitokset asiallisista vastauksista.

      Näin minä itsekin voisin kuvitella että koppi on kuormaa kun se on liinoilla kiinni. Autoa ei edes voi katsastaa matkailuautoksi jos suurin osa käytöstä ajetaan ilman koppia. Koppi on ”asuntokäytössä” vain kun se on pois auton kyydistä.

      Eri asia voisi sitten olla jos jäisi kunnon todisteineen kiinni että kiertää autolla ympäri suomea ja yöpyy kokkaa kopissa.

      Eli todennäköisesti kopissa ei kannata koskaan oleilla kun se on auton lavalla, jos vielä rakentaisi ainoan kulkuoven etuseinään, niin ettei sinne pääse mitenkään menemään sisälle kun on autossa kiinni.

      Yleensä helpoin lienee peräkärry, mutta sitten kun ei saa yhdistemää parkkiin niin kärry jää parkkikselle odottamaan niin kohta joku on jo repinyt siitä ovet ja putsannut sisustan. Auton lavalla se kulkee aitojen takaa toisen aidan taakse eikä lepää tienvarressa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1692
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      893
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      96
      653
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      644
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      618
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      520
    Aihe