Avolava pakettiautoon camper-koppi?

harmaaraja

Niin kertokaahan katsastusmiehet missä menee raja. Ajattelin tehdä auton lavan, ja mittojen sisäpuolelle mahtuvan kopin, joka tulisi myös ohjaamon päälle. Kiinnitys pelkästään pumppuliinoilla koska koppi pitää olla jätettävissä hetkessä työmaalle. Kopissa sisällä erinäisiä työkaluja, sänky, mikro, lämmitys, ehkä wc jne.

Jos auton rakenteisiin ei tule yhtään mitään muutosta, ja kuorma on kiinni liinoilla auton mittojen sisäpuolella, niin onko tämä laitonta kuormaa?

Entäpä jos joudun kuljettamaan naapurin leikkimökin tai lasten puumajan lavalla niin onko tämä ”kiellettyä kuormaa”?

Autossa on nyt päällä kaupallinen lasikuituinen kevytkate, jos minulla on sänky/sohva kyydissä ja nukun/ lepään siellä auton ollessa parkissa/omalla maallani, olenko tehnyt jotain laitonta?

Kiitos jos joku vaivautuu vastaamaan!

6

1126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ldldld

      eihän ne tavarat varsinaisesti tee kopasta matkailuautoa vaan se miten niitä käytetään .
      Jos liikeenteessä tavataan pakettiauto jonka tavaratilassa on kyseistä tavaraa niin ei se matkailuautoksi muutu, mutta jos se sänky on pedattuna patjat paikallaan ja on vähän lukuvaloja asennettu, mikrot pöydällä niin käyttö on selvästi matkailuun ja silloin ollaan menetelty sääntöjen vastaisesti.

      • Eli silloin tulee palautuksena veroja, koska asuntoauto on verovapaa, paku ei?


    • harmaaraja

      Kiitos vastauksestasi!

      Eli työmaakoppi pitää aina myllätä sekamelskaksi ennen kuin sen voi nostaa auton kyytiin, ja siivota sitten uudestaan työmaakohteella minne se jätetään? Sitten ei voi saada mitään autoveroja/sakkoja?

    • ldldld

      niinpä, ei sänkyjen, patjan jne... kuljetus ole kielletty. pakettiauto on tavaran kuljetukseen tarkoitettu auto. ja sellaisenaan omassa verokannassa.

      Jos samaa autoa käytetään matkailutarkoituksessa niin verokanta on toinen,
      Tietysti jos auto on täydenveron pakettiauto niin silloin eri juttu, mutta silloinkaan ei matkailu käyttöön käy ilman muutoskatsastusta,

    • siukkapää

      Ei sinun tarvitse sotkea sitä kopin sisustusta millään tavalla. Sinähän kerroit laskevasi kopin työmaalla alas auton päältä. Koska koppi on kiinni liinoilla, poliisia kiinnostaa ainoastaan kuorman sidonta ja mahdollinen kuorman suuruus.

    • harmaaraja

      Kiitokset asiallisista vastauksista.

      Näin minä itsekin voisin kuvitella että koppi on kuormaa kun se on liinoilla kiinni. Autoa ei edes voi katsastaa matkailuautoksi jos suurin osa käytöstä ajetaan ilman koppia. Koppi on ”asuntokäytössä” vain kun se on pois auton kyydistä.

      Eri asia voisi sitten olla jos jäisi kunnon todisteineen kiinni että kiertää autolla ympäri suomea ja yöpyy kokkaa kopissa.

      Eli todennäköisesti kopissa ei kannata koskaan oleilla kun se on auton lavalla, jos vielä rakentaisi ainoan kulkuoven etuseinään, niin ettei sinne pääse mitenkään menemään sisälle kun on autossa kiinni.

      Yleensä helpoin lienee peräkärry, mutta sitten kun ei saa yhdistemää parkkiin niin kärry jää parkkikselle odottamaan niin kohta joku on jo repinyt siitä ovet ja putsannut sisustan. Auton lavalla se kulkee aitojen takaa toisen aidan taakse eikä lepää tienvarressa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      146
      2912
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      367
      2047
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1777
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      37
      1742
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1421
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1221
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1173
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      328
      965
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      948
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      782
    Aihe