Heppajengi

http://www.iltalehti.fi/uutiset/201701132200053210_uu.shtml

Kyllä on taas asiantuntevaa meininkiä. Laivayhtiönhän se tietysti pitää huolehtia, että jos joku tuo eläimiä laivaan, niin ei saa tulla myrskyä. Olisihan se kohtuutonta, että ihmisillä olisi joku vastuu omista asioistaan. Ilman muuta laivayhtiön edustajilla pitää olla eläinlääkärin koulutus.

Kyllä niin mieleni pahoitin, kun menin laivaan ja tuli myrsky - eivät satamassa kertoneet tällaisesta mahdollisuudesta.
7342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kaksi ravihevosta kuoli epäinhimillisissä oloissa.

Kyllä raviurheiluharrastukselle pitäisi keksiä oma vero, kun noin epäeettistä puuhaa on.

Äänestä

Ihaa haa sanoi persu kun liukaatui omaan paskaansa!

Äänestä

Kummalla oli purjeet, hevosilla vai laivalla?
Jos ei kummallakaan, miksi tää juttu on purjehdus palstalla?

Äänestä
  • Vai oliko hevosten omistajalla mahtava peräsin ja pulleat purjeet?

    Äänestä

  • Lueskelinpa tuon palstan jutut uteliaisuuttani ja monenlaista epäilyä ym sieltä löytyi.

    Liittyivät hevosmiesten jutut merimiestaitoonkin sen verran, että onpa jokaisen vesille lähtijän perehdyttävä sääennusteeseen itsensä ja muiden takia, eikö, ja osattava toimia turvallisesti.

    Äänestä

Leivän juuri
1 1,5 dl vehnäjauhoja
2 0,5 tl sokeria
3 0,5 tl kuivahiivaa
4 1 dl vettä
Taikina
1 4,5 dl vehnäjauhoja
2 0,5 tl kuivahiivaa
3 2 dl rasvatonta maitoa
4 1,5 tl suolaa
Päälle
1 meetvurstipaloja
2 mustia viipaloituja oliiveja
3 1 - 2 dl juustoraastetta



Valmista juuri edellisenä päivänä sekoittamalla keskenään jauhot, sokeri, kuivahiiva ja 42 asteinen vesi. Peittele astia ja jätä se lämpimään, vedottomaan paikkaan yön yli. Valmista taikina sekoittamalla kulhoon jauhot, kuivahiivahiiva, 42 -asteinen maito ja suola. Lisää juuri. Vaivaa taikina hyvin, noin 5 minuutin ajan, kunnes taikina on kimmoisaa. Peitä kulho liinalla ja anna taikinan nousta lämpimässä, vedottomassa paikassa noin 3 tunnin ajan. Muotoile leipä ja kohota sitä uunipellillä vielä peitettynä noin ½ tuntia.Pane leivän päälle meetvurstipaloja, oliiviviipaleita ja ripottele päällimmäiseksi juustoraaste. Paista uunissa 200 asteessa noin 30 minuuttia. Paistamisen ajaksi uunin pohjalle on hyvä laittaa vuokaan vettä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LaivuriViking kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/201701132200053210_uu.shtml

Kyllä on taas asiantuntevaa meininkiä. Laivayhtiönhän se tietysti pitää huolehtia, että jos joku tuo eläimiä laivaan, niin ei saa tulla myrskyä. Olisihan se kohtuutonta, että ihmisillä olisi joku vastuu omista asioistaan. Ilman muuta laivayhtiön edustajilla pitää olla eläinlääkärin koulutus.

Kyllä niin mieleni pahoitin, kun menin laivaan ja tuli myrsky - eivät satamassa kertoneet tällaisesta mahdollisuudesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu