Nuorten muslimien asenteet pelottavat Saksassa..

työntekijä

Nuorten muslimien asenteet pelottavat Saksassa

Jaa artikkeli:FacebookTwitterWhatsApp

Carla Schubert, WienLuotu: 20.12.2007 16:46

Tunnelmaa Berliinin joulukadulla.

ULKOMAAT

Nuorten muslimien asenteet aiheuttavat pelkoa Saksassa.

Sisäministeri Wolfgang Schäuble kommentoi eilen tuloksia tutkimuksesta, jonka hän oli tilannut yliopistotutkimusryhmältä Hampurissa.

Tutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia nuorista muslimeista Saksassa olisi poliittisesti radikaaleja ja fundamentalistisesti suuntautuneita.

Uskonnolla on näiden nuorten elämässä valtava merkitys, ja myös islamilaiseen kulttuuriin kuuluvaa moraalikasvatusta pidetään tärkeänä.

12 prosenttia nuorista edustaa ryhmää, joilla on kriittinen asenne läntisiä tapoja ja moraalia vastaan.

Sama ryhmä suosii fyysisiä rankaisuja ja kuolemantuomiota rikoksentekijöille.

Schäublen huolestunut kommentti tuloksista oli, että ne viittaisivat vakaavaan radikalisoitumiseen ilmapiirissä kristillisläntisten ja muslimien välillä.

Kulttuuriantropologi Werner Schiffauerin mielestä tilanne ei ole demokratiaa uhkaava. Frankfurter Rundschau -lehdelle annetussa haastattelussa hän korostaa varovaisuutta tulkinnoissa.

Tutkimuksen tulokset viittaavat ongelmiin, jotka ovat syntyneet toisen ja kolmannen maahanmuuttajasukupolven arjen kokemuksista:

he kokevat itsensä saksalaisiksi, mutta saavat tuntea nahoissaan, että heitä edelleen kohdellaan muukalaisina.



LAITAN LINKKIÄ PERÄÄN..

9

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juhapedolesta

      KIVAPUHE raiskaava kehitysmaalainen on ihana RIKASTUTTAJA.

    • työntekijä

      Raa'alle väkivallalle ei näy loppua Ruotsin suurimmissa kaupungeissa

      Tänään klo 04:13

      Malmön, Tukholman ja Göteborgin seudun ampumisissa on kuollut ainakin yli 60 ihmistä kolmessa vuodessa

      Ruotsin suurimmat kaupungit ovat kärsineet lisääntyvästä väkivallasta.

      Ampumistapaukset lisääntyivät Tukholman ja Malmön alueilla viime vuoden aikana.

      Malmössä niitä oli ainakin noin 150 ja Tukholmassa ainakin yli 100.

      Poliisilta saadut luvut ulottuvat marraskuun puoliväliin tai loppuun, mutta ovat silti kummassakin kaupungissa suurempia kuin koko vuonna 2015.

      Tilanteeseen perehtyneen viranomaisen mukaan rikollisiin ja rikollisverkostoihin kytkeytyvät ampumiset ovat lisääntyneet Ruotsissa 25 vuoden aikana.-

      Tämäntyyppisissä rikoksissa on ollut kasvua, kun taas perheissä tapahtuvat ampumiset ovat vähentyneet,

      Sanoo yksikönjohtaja Daniel Vesterhav Ruotsin rikostenehkäisyneuvostosta (Brå) STT:lle.Malmön,

      Tukholman ja Göteborgin seudun ampumisissa on kuollut ainakin yli 60 ihmistä kolmessa vuodessa,

      selviää STT:n keräämistä tiedosta.

      Äskettäin kuolleiden joukossa on 16-vuotias nuorukainen, jota ammuttiin bussipysäkin tuntumassa Malmön Rosengårdin lähiössä viime torstaina.

      Monet Ruotsin ampumisista ovat tapahtuneet maahanmuuttajalähiöissä.

      Niiden taakkana ovat usein sosiaaliset ongelmat ja rikollisuus, ja monilla alueilla poliisilla on suuria vaikeuksia hoitaa tehtäväänsä. STTT

    • merkeliiiha

      Saksan horomerkeli haluu niitä eurooppaan

    • tulkaasaatana

      merkkeli tykkää lussuttaa mokkaa

    • gfdddfsgrdd

      sitä saa, mitä tilaa...

    • rherhwrh5h

      Muutama puutteessa oleva vosukki tuhoo koko euroopan

      • guyyuuyyuyu

        Sipilä (valtion rahoilla lapsiaan rikastuttava) lupas antaa peppuu sotaorvoille alaikäisille (30 v,) poitsuille. Mikä MIES on Juhis...


      • dddfrgetehtrhrh

        Sipilä on suuri paska ja maanpetturi. Tulkaa saatanan SUPO hakemaan, kun sanon millai asiat on.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      210
      3607
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      14
      3439
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      87
      2586
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      10
      2182
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      53
      2097
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      10
      1914
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      41
      1717
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1591
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1163
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1160
    Aihe