Valtion omistajaohjaus uuteen käsittelyyn

Sipilä halusi ehdoin tahdoin PÄÄSTÄ Y K S I N määräämään valtion yhtiöiden omistajaohjauksesta. Nyt sitten tiedämme miksi.

Valtion yhtiöiden omistajaohjaus on käsiteltävä eduskunnassa uudelleen ja määrättävä PUOLUEETON henkilö tätä tehtävää suorittamaan.

Pääministeri ei ole puolueeton, senhän me olemme jo nähneet.

Voisiko eduskunta ottaa tämän asian esille puhemiehen ehdotuksesta, vai pitääkö kansalaisten tehdä tästä eduskunta-aloite ja kerätä vähintään 50 000 nimeä?
561
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hallitus päättää tästä. Ei siihen pienpuolueiden kuten SDP edustajia kaivata.

Äänestä
  • Voisiko kuitenkin eduskunnan puheenjohtaja ottaa asian esille kansanedustajan/-edustajien aloitteesta?

    Äänestä

  • uteliassuomalainen kirjoitti:

    Voisiko kuitenkin eduskunnan puheenjohtaja ottaa asian esille kansanedustajan/-edustajien aloitteesta?

    Muistelen että taannoin joku kansanedustaja keräsi kansanedustajien kannatusta asialleen Venäjän maanostoista Suomessa. Siihen tarvittiin vissiin sadan edustajan myötämielinen suhtautuminen asiaan. Jos sen saa, niin puhemiehen on otettava asia esille eduskunntassa ? ??

    No, edellä mainittu nimien keräys meni pieleen, kun YLE oli järjestänyt pikku esteen ja kutsunut Esko Ahon johonkin näytökseen, missä pula-aho säikytteli suomalaiset ja tämän kerättävän listan allekirjoittajat.

    Niinpä monet jo allekirjoittaneet peruivat kannatuksensa.

    Myöhemmin tuli osoitetuksi, että tämä nimienkerääjä-kansanedustaja oli oikeassa!

    - Suomen eduskunnassa on vain muutama todellinen KANSANedustaja, muut ovat vainoharhaisia, johdatettavissa olevia hörhöjä - valitettavasti.

    Valitettavasti myös tämä eduskunta on päätön, pelkurimainen lammaslauma, joka tekee just niinkuin käsketään, oli käsky vaikka kuinka lainvastainen.

    Äänestä

Sipilän hallituksessa on vähemmän ministereitä kuin missään hallituksessa vuosikymmeniin. Työt on hoidettava, joten jokaiselle ministerille on keskitetty enemmän tehtäviä ja jopa kaksi ministeriötä.
Valtiosäännön perusteet hallitseva tietää, että pääministeri johtaa hallitustyöskentelyä ja tehtävät sovitaan hallituspuolueiden kanssa yhdessä.
Kerrankin kävi niin, että SAK ei ollut päättämässä ministereiden työnjaosta.!!! Koville ottaa.

Äänestä
  • Jåå, kiirettä pitä, laborantti Lindstöm ressullakin OIKEUSMINITERIÖ ja työministeriö. Kylä Suome asiat tulle hoidetuksi laillisest on nähty.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pääministerille.rajat kirjoitti:

Sipilä halusi ehdoin tahdoin PÄÄSTÄ Y K S I N määräämään valtion yhtiöiden omistajaohjauksesta. Nyt sitten tiedämme miksi.

Valtion yhtiöiden omistajaohjaus on käsiteltävä eduskunnassa uudelleen ja määrättävä PUOLUEETON henkilö tätä tehtävää suorittamaan.

Pääministeri ei ole puolueeton, senhän me olemme jo nähneet.

Voisiko eduskunta ottaa tämän asian esille puhemiehen ehdotuksesta, vai pitääkö kansalaisten tehdä tästä eduskunta-aloite ja kerätä vähintään 50 000 nimeä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu