Omaa tyhmyyttään moni änkää suusta alas kaiken sen roskan ja paskan mikä on teurastamolla ongelmajätettä ? Luonto on hoitanut kaiken niin hienosti mitä rasvaisempaa syöt sitä nopeammin luonnon kiertokulku hoitaa ahneen rasvan syöjän pois tältä planeetalta.
Suomalaisen terveysruoka on makkara
Jänistää
23327
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Sitä+ihmettelen+näissä+Suomalaissa+joutsenlippu+ym.+tuotteissa+että+niitä+myydään+kalliilla+ja+sisältö+todella+kamaraa,+rustoa,+vehnäjauhoa.+Lihasta+ei+tietoakaan.+Markkinointi+näiltä+osin+onnistunut.+
Lidlistä+saa+Saksalaista+makkaraa+joiden+lihapitoisuus+yli+90%.+Lisäaineita+suola,+mausteet+ja+ennen+kaikkea+hinta+alhaisempi+kuin+näillä+kotimaisilla+tuotteilla+jotka+ulkomaille+eivät+kelpaa+vientiin.+Ei+esim.+Venäjälle+viedä+mitään+teurasjätetavaraa+vaan+oikeata+lihaa.+
Kummallista+kuinka+me+Suomessa+totuttu+maksamaan+ylihintaa+jätöksistä+jota+ruuaksi+kutsutaan.
Kyllä Suomalaisen makkaran laatu on hyvä.
Hahahahahaaa! Lue tuoteselosteet!
Toki jos esim. HK sininen on laatua tuulipukukansalle, niin se sitten on.
Mitä ihminen syö ja mitä varsinkin oppii syömään hookoon sininen yhtenä esimerkkinä ns. jauhomakkaroista silläkin on oma syntyhistoriansa. Kyseessä kun on yhdensortin pula-ajan tuote elintarvikkeiden niukkuudesta johtuen sotien jälkeisinä vuosina. Ei ollut lihaa millä mässätä hyödynnettiin kansalaisten tuokkimiseksi teurasjäte jota vielä jatkettiin jauhoilla yms. ja tietenkin mausteilla maun luomiseksi jota ei kuutoin olisi. Sitä vanhempi väestö oppi syömään ja jopa pitämään sen mausta syöden sitä edelleen vanhasta tottumuksesta vaikka paljon laadukkaampaakin makkaraa on tarjolla eikä rahasta sen kummemmin kuin lihastakaan ole enää puutetta kuten sodan jälkeisinä vuosina. Sama syy seuraus ilmiö toistuu millä tahansa osa-alueella oli sitten kyse ravinnosta tai kulutushyödykkeistä. Pula-ajan tuotteita kun näkee vielä tänäkin päivänä kulutustuotteiden puolesta samalla ideologialla eli mihin lapsena on opittu ilman tietoa muusta sillä jatketaan vanhalla kaavalla vuosikymmenestä toiseen vaikka pula-aika oli ja meni aikoja sitten. Paljon väliaikaisia korvikkeita vieläkin käytössä vaikka ne oli tarkoitteu käytettävän vain pahimman ajan yli toisin kävi tuli jäädäkseen.
Suurinta paskaa mitä esim. käristemakkaroihin tulee ne tungetaan turpaan ilmaistarjoilujen yhteydessä eri tapahtumissa joskus maksua vastaan. Ei sen puoleen kaupan hyllyissäkin on samaa limaista paskaa jota ei kukaan saata syödä kuin palaneena. Hirveä sihinä kun rasvanpaska valuu hiillokselle. Sama homma erinäisten pihvien välillä seassa ihmisravinnoksi kelpaamatonta paskaa jonka sisältöä ei kukaan tiedä eikä halua tietää muuten loppuisi syöminen siihen paikkaan. Mikä hulluinta käristemakkaralinjalla jatkaen muistan jopa omakohtaisia kokemuksia siitä, kun makkaroihin alkoi ilmestyä lihaa maku tuntui alussa hyvin kummalliselta jopa pahalta. Kun niihin ajan kanssa on oppinut paluuta vanhaan ei ole omakohtaisesti.
Kyllä ennemmin osta Suomalaista makkaraa kuin ulkolaista joita aina välillä vedetään myynnistä pois arveluttavien seikkojen vuoksi.
Ei ole braatwurstin voittanutta.
Maku yleensä ratkaisee.
Totta suomalaisen makkaranlaatu on hyvä. On makkaraa, jossa lihapitoisuus on suurempi ja makkaraa, jossa lihapitoisuus on pienempi. Ei voida puhua mistään obgelmajätteistä halvemman makkaran suhteen. On hyvä että on tarjolla eri makkaralaatuja ja ostamisessa se hintakin ratkaisee. Kyllä hyvää makkaraa saa kaupoista halvemmallakin tai kallimpaakin makkaraa. Jos nuotiolla, retkellä halvempaa makkaraa syö, krillattua makkaraa, niin kyllä se kelpaa sinapin ja peruna tai sienisalaatin kanssa kelpaa hyvin ja kun päälle vielä juo termarista kuumat kahvit.
Turhan nirsoja ollaan, jos suomalainen makkara ei kelpaa.
Jauhoinen makkara on parasta nuotiomakkaraa sitä ei enää mistään saa. Lihan voi syödä sitten lihana.
Rasvaa tarvitsee elimistö, mutta turhat hiilarihötöt esim. ruisleivän yletön syönti vie hautaan..
Syö mitä syöt hauta on edessä jokaisella.
Vanha totuus on, kaikki jotka ovat syöneet, kaikki ovat kuolleet. Toivoa sopii, että Suomalainen ruuantuotanto tuottaisi voittoa tuttajalleen. Muussa tapauksessa voipi tulla näläkäkuolema.
Homo puukottaa nahkapuukolla pyllyyn miehiä ja naisia.Håkansböle eli veturimiehet heiluttaa.
Törkeetä on kommentoida toisen nimimerkillä ja typerällä kommentilla. Siksi hyvin vähän täällä kommentoin, jos lainkaan. Oikee make..van. Keskusteluntaso on todella alaarvoista, jos ottaa kokonaisuuden huomioon. Onhan sillä seurauksensa; ketään ei kiinosta Pyhäjärven keskustelupalsta. Se kuihtuu olemattomiin ja asialliset keskustelijat siirtyvät muille keskustelupalstoille. Joku onneton yrittää hehkuttaa yhtä ja samaa asiaa, joka todellisuudessa ei ketään kiinosta.
Miksi käytät toisten nimimerkkejä"make..van ?Kirjoitustyylisi on kavaltanut sinut jo ajat sitten.Käytin aikoinaan"pahajärvi" kaappasit sen Käytän nyt nimim."nostalginen" kaappasit senkin.Kerro onko sinulla mielenterveysongelmia moiseen.Turha sanoa,että muut käyttää sua hyväkseen.
Aivan sama mulle mitä mä syön,kuhan se on hyvvää!Kaikki me kuollaan aikanaan!Joten syönpä tässä nyt oikein rasvaisen ja suolaisen kyljyksen.Nam nam.....................
Joo ja kermakastiketta, ja niin rasvasta lihaa että rasva suupielistä valuu, ja puukolla vuoltiin sentin paksunen voipala leivän päälle, ynnä muuta ihanaa, silloin ennen kun tehtiin ulkoilmassa kunnon töitä, eipä lihottu.
Mutta silloin tehtiin töitä.
Raskastyö vaatii kunnon aterian, Läskisoosikastikkeen perunoiden kera. Leivänpäälle kunnon voita ja punaista maitoa. Ei mitään vihanneksia, jos ulkoilmassa töitä tekee. Ruumillinentyö vaatii kunnon aterian, jossa on energiaa.
Ei ole savupekoni kabanossin voittanutta, kyllä pieru kulkee.
Jaha, vai niin!
Nykyajan hapatusta.
maku ratkaisee.