Tahaton laihtuminen lapsen synnyttyä?

isa84

Onko joku muu laihtunut lapsen synnyttyä? Lapsen ensimmäiset kolme kuukautta olivat tosi stressaavia. Aloin varmasti syömään huonommin ja epäsäännöllisemmin. Painoa on lähtenyt noin kolme kiloa, mikä on lähinnä outoa siitä syystä että olen normaalipainoinen enkä ole koskaan juuri laihtunut enkä lihonut mihinkään suuntaan.

Olen lukenut että stressin pitäisi enemmänkin helposti lisätä painoa, kuin päinvastoin? En tiedä voisiko olla jotai muutakin, jos olen saanut vatsan toiminnan sekaisin. Olosta ei paljon voi sanoa kun huonohan se on valvomisen takia.

3

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikealöytäänikki

      Imetys ja lisääntynyt aktiivisuus laihduttivat itseäni toistakymmentä kiloa. Ei ehdi syödä, nukkua, koko ajan liikkeessä.Älä huoli,kyllä ne takaisin tulevat myöhemmin,takaan sen :D

    • Odotahanvaan

      Raskaus myös nopeuttaa aineenvaihduntaa, mutta epäsäännöllinen syöminen ja syömättömyys hidastavat sitä. Joten lopputulema on, että kilot kyllä palaavat, kun elämä tasaantuu.

    • ei.hylly.eikä.hytise

      Kyllä. Kiloja tuli raskauden aikana luvaton määrä, mutta laitokselle jo jäi aika kasa ja koska täysimetin vauvaa kilot karisi itsestään. Söin hyvin koska maidontuotanto kärsii jos ei syö. Normaalipainoon pääsin (ja myöh. sen allekin mutta se on oma lukunsa).
      Nykyisin olen hoikka, jotkut sanoo liiankin, kahden terveen lapsen äiti. Lapset syntyessään 3880g ja 3920g.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      24
      3409
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      11
      2818
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2504
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1907
    5. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      51
      1749
    6. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      14
      1641
    7. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      42
      1525
    8. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1458
    9. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      54
      1404
    10. Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta

      Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule
      Sinkut
      263
      1151
    Aihe