Tarkoituksena olisi lähteä tulevana kesänä vaeltamaan viikoksi Lemmenjoen kansallispuistoon. Ajankohta olisi kesäkuussa ennen juhannusta. Matkaan lähtee ainoastaan aikuisia. Ideana olisi matkata Kultahaminasta Vaskojoelle ja sieltä sitten takaisin Njurgalahteen. Ongelmana vain on, että hyvin vähän löytyy netistä kokemuksia kyseiseltä alueelta. Osaako joku siis kertoa:
-minkälainen säätilanne siellä siihen aikaan yleensä on?
-Pärjääkö ilman kumisaappaita?
- Laavukangas, tunneli vai kupoli majoitteeksi?
-Ravadaskönkään lisäksi, mitä upeita paikkoja?
Retkeilykokemusta löytyy lyhyemmiltä reissuilta ja mm. partiosta, mutta onko kuinka haastava paikka? Kartanluku ja suunnistaminen onnistuu ilman ongelmia sekä tulet saadaan vaikka uppotukeista, niistä ei ole ongelmaa. Hi-tech varusteita emme omista eikä grammanviilaus ole mieleinen asia lompakon kannalta muutenkaan. Mikä olisi siis sopiva yhden tai kahden hengen majoite? JW gossameriä olen katsellut johon lisäksi lippa. Pärjääkö?
Kiitos jo etukäteen avusta.
Vaeltamaan Lemmenjoen kansallispuistoon
Samik8
1
275
Vastaukset
- Mystinenmetsämies
Sateista on paha arvailla mitään, jos sataa niin todennäköisesti vettä, eikä lunta. Hyttysiä voi jo lennellä. Ilman kumisaapasta pärjää. Kaikilla mainitsemillasi majoitteilla pärjää, kyse on enemmän siitä mitä majoitteelta haluaa. Tunneli on mukava ja raskas kantaa. Laavukangas päin vastoin. Katsastettavia paikkoja Jäkäläpään lentokenttä ja kirjasto, Latnjoaivi ja Maarestatunturit. Vaskolla on mahdollista päästä saunaankin, jos ottaa vuokratuvan tai jos vuokrapuolelle sattuu sopiva asukas. Puiden pilkkominen ja veden kanto yleensä auttavat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949167Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564809Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414501Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532823Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota421202Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691144