Eläkeläiset eivät maksa työttömyysvakuutusmaksua eivätkä työeläkemaksua mutta silti heidän ennakkonsa ovat vähintään yhtä suuret kuin työssäkäyvillä samoista tuloista. Mistä helvetistä tälläinen eläkeläisten kuppaus on peräisin? Vaalien alla tulen häiritsemään jokaista ehdokasta kaikissa mahdollisissa tilaisuuksissa tällä kysymyksellä.
Eläkeläisten verotus korjattava
37
310
Vastaukset
No eläkeläinen maksaa samasta rahasummasta noin 6% kovemman veron, kun töissäkävijä. Että silleen.
Ja taas samaa kuutta prosenttia tarjotaan, itselläni eläkettä verotetaan 38 prosenttia kovemmin kuin vastaavaa työtuloa.
Etkö osaa edes prosenttilaskua vai mikä mättää.- 45lk45
Joku syö pöydästäsi, nääs.
no.mikä.ettei kirjoitti:
Ja taas samaa kuutta prosenttia tarjotaan, itselläni eläkettä verotetaan 38 prosenttia kovemmin kuin vastaavaa työtuloa.
Etkö osaa edes prosenttilaskua vai mikä mättää.No isosta eläkkeestä menee isot verot. Että silleen.
- ei.mikään.ihme
höpöhöpö kirjoitti:
No isosta eläkkeestä menee isot verot. Että silleen.
Et siis hallitse edes prosenttilaskua, no ei mikään ihme, ei todellakaan.
- prossakompa
höpöhöpö kirjoitti:
No isosta eläkkeestä menee isot verot. Että silleen.
Esim. Työtulon veroprosentii 10, eläketulon veroprosentti 16.
100x(16-10)/10= 60 %. Eläketulosta menee 60 % ENEMMÄN veroa kuin työtulosta, mutta veroprosentti on 6 % suurempi. - pahasti.sekaisin
prossakompa kirjoitti:
Esim. Työtulon veroprosentii 10, eläketulon veroprosentti 16.
100x(16-10)/10= 60 %. Eläketulosta menee 60 % ENEMMÄN veroa kuin työtulosta, mutta veroprosentti on 6 % suurempi.Etkö sinäkään osaa prosenttilaskua, prosentit ja prosenttiyksiköt pahasti sekaisin.
- prossakompa
pahasti.sekaisin kirjoitti:
Etkö sinäkään osaa prosenttilaskua, prosentit ja prosenttiyksiköt pahasti sekaisin.
Hyvä, että huomasit, vaikka pilkuntarkkana et osannutkaan korjata.
- pahasti.sekaisin
prossakompa kirjoitti:
Hyvä, että huomasit, vaikka pilkuntarkkana et osannutkaan korjata.
Saat ihan ite opetella prosenttilaskun salat.
- prossakompa
pahasti.sekaisin kirjoitti:
Saat ihan ite opetella prosenttilaskun salat.
Saat neuvoa. Oliko lopputulos 60 % oikein?
- pahasti.sekaisin
prossakompa kirjoitti:
Saat neuvoa. Oliko lopputulos 60 % oikein?
Kuka ehti neuvomaan.
- rahaa.kuluu
Eläkeläisiltä kerätyillä veroilla maksetaan työttömyystukia, ansiosidonnaisia ja ja kaiken paskasakin elatusta. Duunarit ovat suurin osa niin tyhmiä, että luulevat liittonsa maksavan ansiosidonnaiset.
- esimerkinvuoksi
Työmarkkinatuesta 696 €/kk menee veroa 20 % ja lopullisessakin verotuksessa lähes saman verran. Veronpalautusta saa noin 200 euroa, kun ei kuulu seurakuntaan eikä ole muita tuloja.
- korkein.totuus
Kaikki vanhukset ja sairaat töihin sieltä pankolta. Vaikka autamaan vastaanottokeskusten vuoteiden sijauksessa ja siivouksessa.
- heidikirkkonummelta
Villausukkia ja pesäntarjontaa myös. Ovat nääs hyvin ahdistuneita täysine pusseineen.
- rps-huru
Kyllä pussintyhjennys kuuluu suvakeille. Heidän on pantava asia kuntoon. Muuten ongelma laukeaa käsiin.
- äänestäkää.oikein
Asia korjaantuu kun demarit pääsevät taas valtaan.
- tämä.on.nähty
Vallassa oleva demari on toisen demarin pahin vihollinen kuten työelämässäkin.
- Mersu-Persu
Demarit pitävät vain tärkeimpien ay-liittojen jäsenten puolta.
Työntekoa tuetaan muun muassa ansiotulovähennyksellä.
- virhearvio
Kyllä oli virhe riehua kymmeniä vuosia tehtaissa, tämän tuhannen eläkkeen sais vaikka ei olis päivääkään tehnyt töitä.
- mellakka.pystyyn
Et ole taatusti ainoa, jota nykytilanne ottaa raskaasti päähän. Kyllä sitä marssitaan, jos sosiaaliturvapakolaisia vähän haukutaan. Mikä kiikastaa, etteivät eläkeläiset saa joukkovoimaa aikaan. Ollaanko jo väsyneitä vai laiskoja?
- onpa-kieroa-MTVltä
MTV:N tarkoituksenhakuisesti mainostamat "eläkeläisten valtavat tulot" tarkoittaa sitä, että ökyeläkeläisillä on esim. sijoitusasuntoja, joista vuokratuloja revitään. Siis kyse on suurta eläkettä saavista, harhaanjohtavaa puhua samassa yhteydessä jostain keski-eläkeläisistä ja sitä vähemmän saavista.
ELÄKEKATTO JA HETI! Turha syyllistää jotain alle 2000 e saavia eläkeläisiä, monet avustavat tavalla tai toisella vielä lastensa perheitä, mikä sekin vähentää yhteiskunnan menoja.
Kovatiloiset eläkeläisethän ne juuri ovat eläkekattoa vastustaneet.- velttoa.perimää
Suurin osa eläkeläisistä joutuu avustamaan lapsiaan tai lapsenlapsiaan. No oma moka, kun eivät osanneet kasvattaa vastuunkantoon.
- hyvätahtoeriasia
velttoa.perimää kirjoitti:
Suurin osa eläkeläisistä joutuu avustamaan lapsiaan tai lapsenlapsiaan. No oma moka, kun eivät osanneet kasvattaa vastuunkantoon.
Eläkeläisillä ei ole velvollisuutta avustaa täysi-ikäisiä sukulaisiaan.
- verenpaine.nousee
Maksetaan vaan veroja iloisina, että terveet työikäiset voivat asumistukiasunnoissaan ja sosiaaliatukia nauttiessaan laskeskella, ettei meidän kannata mennä töihin, kun silloin tulot ja käteen jäävät rahat vähenevät.
- Mersu-Persu
Tyhmimmät niistä kehtaavat tulla vielä nimellään ja kuvallaan julkisuuteen valittamaan. Huonosti menee, molemmat vanhemmat ylipainoisia, 3-5 lasta ja kaksi isoa koiraa kaupungin asunnossa.
- 756e.kk
Miksi televisiossa saa puhua paskaa, ei mitään totuutta asioissa, nyt pitää eläkeläisten ryhdistäytyä, vaalit ovat parin kuukauden kuluttua.
- jk45lk
Yle-matic on vihervassarien aivopesukone. Entiset stallarit siellä purkavat maailmantuskaansa.
- Mersu-Persu
Ei Suomessa ole kunnollista julkista keskustelua. Puolueiden väliset ns. TV-keskustelut menevät aina pois aiheesta ja alkaa päällekkäishuutelu ja hyödytön "me-ei kun me" ja "juupas-eipäs" väittely.
- kiljunenkiljuu
SDP on pannut Kiljusen keräämään tyhmien ja ahneiden eläkeläisten ääniä. Yle on valittu kampanjan päätiedottajaksi.
- nyt.tarkkana
Sanooko Kiljunen/demarit että eläkeläisillä menee hyvin?
- olet.nero
Sano, kuka teidän tyhmien ja ahneiden pummien ja luusereiden äänet kerää?
- takinkääntöyhdistys
SDP:n nettivalvojat heräsivät heti. SDP-Kiljusen vaalikusetus paistaa niin kauas, että en jaksa uskoa kenenkään vähänkään menneitä muistavan menevän enää halpaan.
- nyt_nauretaan
Eläkeläiset aiempaa rikkaampia – näin suuret ovat nettotulot.... 756e/kk
- Tulonsiirtoa_nääs
Rahat pois niiltä, joilla sitä on liikaa:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201701152200054001_uu.shtml
"Eläkeläiset paremmin toimeentulevia kuin koskaan aiemmin" - Varallisuus kasvanut palkansaajia nopeammin - äly.hoi
Suomessa poliitikot ja tutkijat, toimittajista puhumattakaan ovat jo niin tyhmää ja kouluttamatonta porukkaa, etteivät ymmärrä, mikä ero on keskieläkkeellä ja mediaanieläkkeellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979