Otsonaattorista kokemuksia

nolla-aivo

Kotona on huono sisäilma, mahdollisesti hometta, eikä saada remonttia vielä. Ei ole varsinaisesti mitään terveydellisiä oireita tullut, vaan haju haittaa ihan vietävästi koska se tarttuu vaatteisiin ja tavaroihin. On päätetty kokeilla otsonaattoria (tilata oma). En kaipaa keskustelua onko otsonointi järkevää vai ei, vaan kokemuksia otsonaattorin käytöstä.

Kauanko teillä on otsonaattori ollut päällä ja kauanko olette odottaneet ennen asuntoon menoa? Meillä kyseessä 100 neliön talo. Ajateltiin ajastaa laite toimimaan yhden vuorokauden ajan, mutta olemme itse poissa kaksi vuorokautta. Onko ok että tuuletusta ei tehdä heti kun laite on sammunut vaan vasta n. vuorokauden kuluttua? Kauanko siinä tapauksessa tarvitsisi tuulettaa ennen kuin on turvallista ruveta taas asumaan talossa? Talo ei ole erityisen tiivis joten oletan että otsoni kyllä pääsee haihtumaan sieltä vaikkei ikkunoita olla heti avaamassa.

Entä miten pitkäikäisiä laitteita otsonaattorit yleensä on? Laitteella olisi jatkossa käyttöä muuallakin, mutta onko siinä siis jokin raja, montako kertaa tai montako tuntia yhdellä laitteella pystyy otsonoimaan?

10

6496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toivottavastiEiLapsia

      Otsoni on myrkky. Otsonoinnin jälkeen kestää pitkän aikaa, eli joitakin päiviä sen poistuminen. Otsonin poistumisesta lähes itsestään olet väärässä.

      Kun teillä ei selvästi ilmanvaihto ole kunnossa, niin ikkunat auki tuulettamalla muutaman päivän tuuletus otsonoinnin jälkeen on minimi. Todennäköisesti tuolloinkin vielä sisällä on pistävä ja kitkerä haju.

      Kokeile vaikka autoon ensin. Tila on pienempi ja tuuletus helpompaa. Tiedät mihinkä ryhdyt. Kokemuksta voin sanoa, että autostakin otsonin poistuminen kestää päiviä.

      Otsonointi ei poista hajun lähdettä, eli sieltä se haju pukkaa sitten uudestaan mistä se nytkin tulee.

      Otsonaattoreita on eri kokoisia. Talon otsonointiin tarvitaan iso laite, eikä muutamalla satkulla myytävillä tee mitään. Jos tuollaista ajattelet, niin ennemmin suosittelen isomman laitteen vuokraamista.

    • Patermo

      Otsoni on- 3atomista happea,eli häipyy ilmanvaihon tahtiin pois.
      On aika vaaratonta ilmaa, jos käytät vuorokauden laitetta,niin tuulettamalla ristivedolla muutaman tunnin ,on kaasupitoisuus laskenut jo turvalliselle tasolle.
      Haju on todennäköisesti vielä aistittavissa.On vähän sama kuin tupakan hajussa.
      Tuntuu mutta ei ole vahingollista. Tietysti Sinun tapauksessa vaiva voi uusitua..Olen kokeillut muutaman kerran,kellaritilassa.
      Katso Vigipediasta lisää.

    • hjhkjklkv
    • Anonyymi

      Uniq-ilmanpuhdistin 1 299,00 € hinta täysin pilvissä. Pelkkä hepa/aktiivihiili, oikea hinta olisi 99€

    • Anonyymi

      Muistathan sen, että asunnon on oltava tyhjä kun otsonointi suoritetaan. Siellä ei saa olla mitään pehmeitä huonekaluja jotka imaisevat otsonin kuituihinsa, ja sitten lapsesi istuu näihin, joita ei tuulettamalla otsonista puhtaaksi millään saa?

      • Anonyymi

        Myrkkyä myrkyn päälle!

        Biosideja eli desinfioivia kemiallisia aineita käytetään yleisesti homeiden torjunnassa, kun kosteuden vaurioittamia rakennuksia korjataan. Työterveyslaitoksen ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) selvityksen mukaan biosideja ei kuitenkaan pidä käyttää homeongelmien ratkaisuna, homesiivouksen tehosteena eikä homeiden ehkäisyssä. Biosidit ovat myrkyllisiä aineita ja ne voivat olla haitallisia siivoustyötä tekevien ja tiloja käyttävien terveydelle.

        Myös otsoni (O3) luokitellaan biosidiksi. Otsoni on itsessään haitallista terveydelle, erityisesti suurina pitoisuuksina. Otsonin reaktioissa voi syntyä uusia, terveydelle mahdollisesti haitallisia yhdisteitä.

        https://www.sisailmauutiset.fi/uutiset/otsoni-ja-biosidit-eivat-sovi-rakennuksen-homeongelman-ratkaisuksi/


    • Anonyymi

      Minä otsoin vuokralaitteella kesämökkini ja mönkään meni. Pidin laitetta kaksi tuntia päälläa ja sitten tuuletin koko mökin, mutta kaikki tapetit alkoivat kupruilla ja osa irtosi seinistä. Myös keinutuolin lakka irtosi ja räsymatot sulivat lattiaan kiinni.
      Älkää hyvät ihmiset tehkö otsonointia itse. Harmia tulee.

      • Anonyymi

        Mikä pistää kirjoittelemaan täyttä puppua?


    • Anonyymi

      Minä otsonoin mökin. Mitään vahinkoja ei tapahtunut mutta ei mitään hyötyäkään. Paitsi että otsonin hajun vuoksi ei voinut olla moneen viikkoon tai kuukauteen en muista kumpaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      280
      4743
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      49
      2949
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1232
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      986
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      969
    10. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      961
    Aihe