Kumman valitset, osa 2

Tarjolla olisi Jonmeri 33
http://www.batagent.se/2620

vs

Bemeteau First 31.7
https://www.nettivene.com/purjevene/beneteau/665198

Jonmeriin pitää moottori vaihdattaa, se on yks 6-7ke lisää hintaan.

Mitäs mieltä raati?
16570
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Voisiko nämä kysymykset lopettaa, kun selvästi kysyjä ei ole hankkimassa kumpaakaan - mitään venettä.

Äänestä
  • Ei voi

    Äänestä

Tässä haetaan taas homeskandi - BeneBavaJene oksentelua :\

Äänestä

Mies meni metsään, rautalapio.

Äänestä

Suosi suosi suomalaista, osta aina kotimaista. Siis J-meri!

Äänestä
  • Ei perussuomalaista, ja tuo Jon onkin Ruotsissa.

    Äänestä

En usko, että nämä olisi koskaan ostajalle ne kaksi viimeistä vaihtoehtoa, joista valitsee. Kärjistäen matkavene vs skabavene, joskin katsantakannasta riippuen osat voi vaihtua.

Jos arvostaa rauhallisuutta, pomminkestävää rakennetta sekä klassisia muotoja niin Jonmeri, mutta jos taas haluaa skabata lähivesillä, liikkua nopeasti modernimmassa veneessä niin sitten tietenkin First.

Äänestä

First 31.7 on mulle tuttu, olen ollut tanskalaisessa kisamiehistössä mukana Algarvessa. Vene kulkee todella hienosti, mutta kryssillä se on varsin märkä ajettava, sivukansille tulee vettä rutkasti. Avotuulissa vene menee todella upeasti. Vene on likimain pienin asiallisesti asuttava pursi. Oikein hyvä ja monipuolinen, jopa haastava vene. Tuollainen taisi voittaa kerran luokkansa ARC:ssa.

Jonin osto olisi toki kulttuuriteko! Vene on niin hienosti rakennettu kuin mitä ikinä vaan voi toivoa. Sillä ottaa Suomen pohjakosketukset ja tekee vaikka pallonkierron turvallisesti.

Ottaisin silti Välimerikäyttöön Firstin. Jonilla tulee siellä joko paljon konetunteja tai sitten mennään myrässä purjein. Ne vaan tuppaa olemaan ne vaihtoehdot usein. Firstin saa menemään seileillä kevyessäkin kelissä, silloin kun purjehdus on nautittavinta tai ainakin stressittömintä. Firstissä asuu kivasti, leveys ja muu modernisuus auttavat.
Pääasia on se että ostaa veneen!

Äänestä

Jon 33 on todellinen suomalainen klassikko jolla rautainen maine. Muutaman kerran veneessä vierailleena tiedän ainakin yhden huonon puolen: se on uskomattoman ahdas ulkomittoihinsa nähden. Lisäksi ei taida enää olla mitenkään erityisen nopea nykyveneisiin verrattuna.

Lisäksi hintapyyntö lähes 40-vuotta vanhasta veneestä on mielestäni aika reipas. Ja ilmeisesti myös monesta muusta kun tämäkin klassikko on ollut jo pidempään myytävänä vaikka hintapyyntö lähes 20k€ halvempi kuin vastaavista vielä pari vuotta sitten pyydettiin.

First 31.7 ei ole tuttu laisinkaan, mutta muistelen lukeneeni, että se olisi kuin iso jolla.
Ja koska näistä kahdesta pitäisi valita, niin ääneni menee tässä leikkimielisessä kisassa Jonille.

Äänestä

Beneteaun tietysti, onhan se paljon kalliimpikin. Jon on kyllä hienompi, tykkään myös tuosta vanhanaikaisesta sisustuksesta.

Äänestä

Valitsen mieluummin veneettömyyden.

Miten voi joku olla noin lapsellinen, ettei pysty itse näkemään mikä on sopin vene itselle, me emme kuitenkaan tule purjehtimaan tulevalla veneellä vaan sinä!

Olet vähän, niin, kun ne ämmät jotka koko ajan kysyivät toisiltaan kumman kaa olisit remontti reiskan vai ton....

Äänestä

Taasko siellä kysellään....

Asiahan on ihan selvä, mikäli hakluat purjehtia, osta First.
Mikäli olet perustamassa venemuseota, osta Jon.

Äänestä

Näyttäisi nuo viime vuosien reippaat tuulet pysyvän melko lailla luode-pohjoisessa, ainakin Lounais-Suomen ja Varsinais-Suomen alueilla. Etelän suunta on harvojen herkkua purjehduskaudella. Ja jos tuulee etelä-lounaasta, niin reipasta se yleensä sieltä tarjoaa.

Jon istuu tuohon ennustukseen.

Siellä Suomenlahden kapeikoissa Ranskanpullalla voi kiertää kasuunia viikkokisoissa ja vaikka käydä Tallinnassa ennen Kaunissaaren reissua, jos ei liikaa pohja lätkytä tai varalaidat kastu.

Se on enemmän kuin kotonaan leppoisissa välimeren kesäpurjehduksissa ja konetuksessa kroatiassa.

Äänestä
  • Selitätkö vielä mitä tuosta ennusteesta seuraa ja miksi Jon istuu siihen paremmin?

    Noin vauhdillisesti ero noiden välillä kasvaa tuulen koventuessa, Firstin eduksi. Tietysti jossain vaiheessa keli voi olla liikaa mukavaan purjehdukseen Firstillä. Harvoin tuulta kuitenkaan Suomessa on niin paljoa.

    Molemmat ovat varsin alirikattuja verrattuna vaikka Infernoon ja FG:hen.

    Äänestä

Osta mamo vene äläkä muilla vatvotuta! Kysy äidiltä jos tarvitset apua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kak3 kirjoitti:

Tarjolla olisi Jonmeri 33
http://www.batagent.se/2620

vs

Bemeteau First 31.7
https://www.nettivene.com/purjevene/beneteau/665198

Jonmeriin pitää moottori vaihdattaa, se on yks 6-7ke lisää hintaan.

Mitäs mieltä raati?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu