vanhan talon hajun ongelmat

miettelijäs

Asuimme 1 1/2 v tilapäisesti 5 v sitten talossa, jossa ensi oireeni tulivat. Vaatteet alkoivat haista tunkkaiselle ja kitkerälle "vanhalle talolle" kellarille.
Tuli päänsärkyä, hengitysongelmia, väymystä...en edes muista enää mitä kaikkea. Minulla on astma.
Rakensimme oman talon ja kaikki oireet hävisivät pikkuhiljaa. Oli kuin elämä olisi avautunut uudeleen, oli hyvä olla.
Nyt saimme uudet naapurit tänne ja heidän vaatteidensa mukana tulee taas uudelleen tämä sama tuoksu! Se valloittaa koko asunnon pikapikaa (vain mh ja tupa). Oireet tulivat takaisin pikkuhiljaa aina voimakkaampina ja voimakkaampina, sillä he viereilevat joka viikko useankin kerran ja keralla 3-4 h. Nyt meillä molemmilla nenä vuotaa, minua myös yskittää, väsyttää, silmät punottavat, välillä rähmivät, kurkkua pistelee, päätä särkee.
Voiko tämä ongelma levitä meille ihan noinniinkuin olemaan??? Uuteen taloon?
Kuinka kertoa heille hajusta vaatteissa, itse ovat siihen varmaan tottuneet.
En ole myöskään ainoa oireilija täällä, paikoista joissa he ovat vieraileet.
Meillä tosin useammin viikottain.

2

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hkhkhkk

      Eli oletko huolissaisi siitä, että teidän uusi talonne saastuu, etkä niinkään heidän terveydestään? Jos välität myös heidän terveydestään, niin kerrot, että olet huolissasi heidän terveydestään, ja koska olet itse sairastunut homeista oireilet heidän hajuistaan. Jos eivät usko ja loukkaantuvat, niin ongelma on ratkaistu sinun osaltasi.

      • Oli aika ongelmaista...en muistanut salasanaani ja nyt sain linkin vaihtoon.
        Olin huolissani molemmista meistä ja heisä. Ja siitä kuinka saisin nuoret naapurini ymmärtämään ja tekemään asialle jotain ja loukaantumatta. Ja samalla tietoa kohtalotovereista ja tieto ongelmasta enemmänkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3381
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      20
      2076
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1865
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1861
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1778
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1572
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1430
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1384
    9. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1377
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1324
    Aihe