Tytöllämme on mielestäni tic-oireita. Hän köhii ja niiskuttaa vaikka ei ole minkäänlaista flunssaa tai siihen viittaavaa. Sormet ja hiukset ovat jatkuvasti suussa. Hiukset laitan aamuisin kiinni, sillä kun hän syö niitä niin hiukset alkavat tuoksahtaa aika pahalle. Myös leluja hän pitää suussa tai imeskelee niitä. Nyt on aloittanut myös huulien nuoleskelun.
Tyttö aloitti eskarin syksyllä ja köhiminen ja niiskutus alkoivat pikkuhiljaa kesän aikana. Hän tuntui kovin paljon jännittävän eskarin alkamista. Puhuimme yhdessä eskarista ennen sen alkua ja kerroin hänelle, että eskarissa leikitään vielä paljon ja saat uusia kavereita. Tuntui, että hän asetti itsellensä paineita esim. lukemaan oppimisen suhteen, en tiedä mistä tällainen hänelle tuli. Emme koskaan ole mitenkään painostaneet häntä lukemaan tai "opettaneet" häntä lukemaan. Päinvastoin. Iltasadun luen lapsilleni joka ilta. Nyt hän osaa lukea ja laskea helppoja laskuja. Laskemaan hän oppi kun hän alkoi itse kysellä isosiskoltaan paljonko on vaikka 2 2. Lukemaan oppimiseen hänellä heräsi kiinnostus eskarissa ja ekapelin myötä. Olemme yhdessä lainanneet helppolukuisia ja tavutettuja kirjoja, koska lapsella itsellään on herännyt mielenkiinto lukemiseen. En koskaan alkaisi lapsiani varsinaisesti opettamaan lukemaan, mutta heidän mielenkiinnon kohteisiinsa kyllä vastaan.
Neuvolassa mainitsin asiasta ja neuvolan terveydenhoitaja sanoi, että yleensä menevät ohi aikanaan ja niistä ei lasta kannata huomauttaa. Hiusten, sormien ja kynsien syömisestä olemme sanoneet, köhimisestä ja niiskutuksesta emme ole maininneet. Nyt emme mainitse enää muistakaan ticseistä, jospa ne ajan kanssa menisivät ohi.
Olisiko jollakin hyviä vinkkejä ns. kotihoitoon. Vietämme paljon aikaa perheen kesken ja välimme koko perheen kesken ovat lämpimät. Aiomme panostaa vieläkin enemmän sylittelyyn. Kaikki hyväksi havaitut vinkit kehiin, kiitos.
Tic-oireet
2
1171
Vastaukset
- Ticsailua
Ja lisäisin vielä, että tyttömme on impulsiivinen ja tulistuu helposti. Esim. kun hän leikkii pikkuveljensä kanssa niin lähes aina riitatilanteessa hän lyö veljeään. Lyömisestä seurauksena meillä on jäähy. Ja joka kerta selitämme, että toista ei saa lyödä jne.
Hän tulistuu myös jos hän ei onnistu jossain asiassa. Olemme rauhallisesti selittäneet ettei se haittaa ja opettelemalla oppii ja isä ja äiti auttavat kyllä.
Olen miettinyt neuvolan kantaakin tähän asiaan. Pitäisikö tytön kanssa käydä neurologilla tai muulla vastaavalla, olisiko siitä apua lasta ajatellen vai ei? Vai odotella jospa se ajan kanssa asettuisi ja oireet lievittäisivät?
Olemme puhuneet tytön kanssa mitä tic-oireet ovat ja sanoneet, että ne eivät haittaa. Kysyimme tytöltä, että haittaavatko ticsit häntä ja hän sanoi,että eivät. - Tictictix
Kuulostaa ihan tic oireita, itelläni on tourette oireyhtymä (tic oireilua) ja mulla pienenä oli vaikeeta varsinkin 1luokka, oireet vaihtuu mulla esim joskus saattaa olla nii et pitkän ajan vaikka naksuttelen sormia koko ajan mutta sit 2kk päästä vaikka köhin jne 😂 nykyään 16v oireet on vähentynyt mut edelleen niitä on ja oon oppinut elää niitten kaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 254407
- 1012195
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa971480Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1721418- 601274
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.561145Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe2041098- 501019
puukkotappelu-keskella-tieta
https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo11989Missä Martina miehineen?
Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M193974