Tic-oireet

Ticsailua

Tytöllämme on mielestäni tic-oireita. Hän köhii ja niiskuttaa vaikka ei ole minkäänlaista flunssaa tai siihen viittaavaa. Sormet ja hiukset ovat jatkuvasti suussa. Hiukset laitan aamuisin kiinni, sillä kun hän syö niitä niin hiukset alkavat tuoksahtaa aika pahalle. Myös leluja hän pitää suussa tai imeskelee niitä. Nyt on aloittanut myös huulien nuoleskelun.

Tyttö aloitti eskarin syksyllä ja köhiminen ja niiskutus alkoivat pikkuhiljaa kesän aikana. Hän tuntui kovin paljon jännittävän eskarin alkamista. Puhuimme yhdessä eskarista ennen sen alkua ja kerroin hänelle, että eskarissa leikitään vielä paljon ja saat uusia kavereita. Tuntui, että hän asetti itsellensä paineita esim. lukemaan oppimisen suhteen, en tiedä mistä tällainen hänelle tuli. Emme koskaan ole mitenkään painostaneet häntä lukemaan tai "opettaneet" häntä lukemaan. Päinvastoin. Iltasadun luen lapsilleni joka ilta. Nyt hän osaa lukea ja laskea helppoja laskuja. Laskemaan hän oppi kun hän alkoi itse kysellä isosiskoltaan paljonko on vaikka 2 2. Lukemaan oppimiseen hänellä heräsi kiinnostus eskarissa ja ekapelin myötä. Olemme yhdessä lainanneet helppolukuisia ja tavutettuja kirjoja, koska lapsella itsellään on herännyt mielenkiinto lukemiseen. En koskaan alkaisi lapsiani varsinaisesti opettamaan lukemaan, mutta heidän mielenkiinnon kohteisiinsa kyllä vastaan.

Neuvolassa mainitsin asiasta ja neuvolan terveydenhoitaja sanoi, että yleensä menevät ohi aikanaan ja niistä ei lasta kannata huomauttaa. Hiusten, sormien ja kynsien syömisestä olemme sanoneet, köhimisestä ja niiskutuksesta emme ole maininneet. Nyt emme mainitse enää muistakaan ticseistä, jospa ne ajan kanssa menisivät ohi.

Olisiko jollakin hyviä vinkkejä ns. kotihoitoon. Vietämme paljon aikaa perheen kesken ja välimme koko perheen kesken ovat lämpimät. Aiomme panostaa vieläkin enemmän sylittelyyn. Kaikki hyväksi havaitut vinkit kehiin, kiitos.

2

1435

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ticsailua

      Ja lisäisin vielä, että tyttömme on impulsiivinen ja tulistuu helposti. Esim. kun hän leikkii pikkuveljensä kanssa niin lähes aina riitatilanteessa hän lyö veljeään. Lyömisestä seurauksena meillä on jäähy. Ja joka kerta selitämme, että toista ei saa lyödä jne.

      Hän tulistuu myös jos hän ei onnistu jossain asiassa. Olemme rauhallisesti selittäneet ettei se haittaa ja opettelemalla oppii ja isä ja äiti auttavat kyllä.

      Olen miettinyt neuvolan kantaakin tähän asiaan. Pitäisikö tytön kanssa käydä neurologilla tai muulla vastaavalla, olisiko siitä apua lasta ajatellen vai ei? Vai odotella jospa se ajan kanssa asettuisi ja oireet lievittäisivät?

      Olemme puhuneet tytön kanssa mitä tic-oireet ovat ja sanoneet, että ne eivät haittaa. Kysyimme tytöltä, että haittaavatko ticsit häntä ja hän sanoi,että eivät.

    • Tictictix

      Kuulostaa ihan tic oireita, itelläni on tourette oireyhtymä (tic oireilua) ja mulla pienenä oli vaikeeta varsinkin 1luokka, oireet vaihtuu mulla esim joskus saattaa olla nii et pitkän ajan vaikka naksuttelen sormia koko ajan mutta sit 2kk päästä vaikka köhin jne 😂 nykyään 16v oireet on vähentynyt mut edelleen niitä on ja oon oppinut elää niitten kaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1788
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      65
      1345
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      120
      1140
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      984
    5. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      377
      961
    6. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      28
      885
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      123
      789
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      228
      775
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      61
      705
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      103
      676
    11. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      14
      649
    12. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      307
      635
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      114
      603
    14. 44
      585
    15. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      53
      565
    16. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      521
    17. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      521
    18. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      85
      508
    19. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      501
    20. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      500
    Aihe