Valio sai 70 miljoonan euron sakot saalistus hinnoittelun perusteella kun myi maitoa alle tuotantokustannusten. Nyt S. kauppa myy esim kurkkua alle ostohintojen eli saalistus hinnoittelulla. Miksi kilpailuvirasto ei puutu asiaan? eikö laki olekaan kaikille toimijoille sama.
Entäs nyt kilpailuvirasto?
glx
26248
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Markkinat määrää hinnan ( kuluttajat ovat hintatietoisia) Kuluttajia on sumutettu, joten hintaa voi laskea : 30-70prosenttia nykyhinnoista. Halpuutus: tervetuloa.
Miksi Valio ei voinut laskea jos toiset voi. Kyse on täysin samasta asiasta. S ryhmä myy kurkkua alle ostohinnan.
joka kannattaa,noin on monesti toimittu tollouden kuvioissa. sita,mihin laskuoppiin tuo perustuu,en tieda.
ehka ne tilastot pitaa saattaa hetkittain nayttamaan utopioita ja siteen alkaa kunnon "rokotus".
Maataloustuotteet ovat ns. sisäänvetotuotteita ja niissä on ns, "ilmaa " rajusti, jotenka halpuutus on tervetullutta.
Kyse on yhdenvertaisuudesta lain edessä. S.kauppa saa myydä tavaraa alle ostohinnan Valio ei saanut.
Mistäs sinä tiedät - kaupan ostohinnat, yrität vaan vedättää lisää hintaa. Markkinat määräävät hinnat, ei kaltaisesi kiskurit.
Mitä hintaa minä olen kiskonut, minulla ei mitään myytävää enenpää S kaupalle kuin sinullekaan. Itsekin ostan joka ikisen elintarvikkeen.
Valion+kohdalla+kyse+oli+määräävän+markkina-aseman+väärinkäytöstä.+Valion+osuus+oli+noin+3+vuoden+tarkastelujaksolla+koko+ajan+yli+50+%+ja+Valio+osti+80+%+kaikesta+Suomessa+tuotetusta+raakamaidosta.
Tuotetta+voi+myydä+alle+ostohinnan+silloin,+kun+myyjä+ei+ole+määräävässä+markkina-asemassa.+Myyjällä+on+myös+oikeus+myydä+tuotetta+alle+ostohinnan+eli+kurkun+S-kaupalle+myynyt+taho+ei+voi+sitovasti+asettaa+tuotteelle+vähimmäis-+tai+suositushintaa.
Ratkaisun+avain+ihmettelyysi+siis+löytyy+sanoista+"määräävä+markkina-asema".
Vaikka S-ryhmän osuus elintarvikkeiden kokonaismyynnistä ei aivan 80 prosenttia olekaan, se on niin merkittävä, että käytännössä voidaan puhua määräävästä markkina-asemasta.
S-ryhmän+osuus+on+ollut+noin+46+%+eli+vajaa+puolet+ja+K-ryhmän+kolmannes+päivittäistavaramyynnistä.+Määräävä+markkina-asema+on+näillä+kahdella+ketjulla+yhteensä.
On aivan käsittämätöntä, ettei kilpailuvirasto ole yrittänyt millään lailla estää S-ryhmän ja K-ryhmän oligopolimarkkinan syntyä. Tuoreimpana esimerkkinä Siwa-ketjun siirtyminen Keskolle.
Ei+S-ryhmän+osuus+kurkkujen+myynnistä+ole+80+%.
S-ryhmä ei ole kurkkujen kasvattaja ja ei siis voi pyrkiä kurkkujen kasvattajien ajamiseen markkinoilta. Roistomainen Valio taas pyrki saalistushinnoittelulla työntämään kilpailijat pois markkinasta.
Ei se Valiokaan ole lypsykarjan kasvattaja vaan maidon ostaja. Aivan samalla tavalla Valio ostaa tuottajilta maidon kuin S- kauppa tuottajilta kurkut.
Sinulla+on+mahdollisuus+käydä+ostamassa+näitä+samoja+tai+samanlaatuisia+kurkkuja+esim.+K-kaupasta+tai+Lidlistä.+Valio+sen+sijaan+dumppasi+maitoaan+kaikissa+kaupoissa.
S-ryhmän+osuus+kurkkujen+ostamisesta+on+tuskin+80+%,+kun+sen+on+osuus+päivittäistavarakaupasta+on+46+%.
En oikein ymmärrä koko keskustelua. Emmekö elä markkinataloudessa jossa on vain ja ainoastaan kaupan oma asia millä hintaa se myy tuotteensa.
Ei se ollut Valion maidon kohdallakaan. Kauppa se oli joka Valionkin maidon viimekädessä hinnoitteli.
En kyllä ole ihan vakuuttunut tuosta, Valio on se joka ymmärtääkseni maksaa myyntipaikastaan omille tuotteilleen ja provikat keskusliikkeille, joka jakaa niitä kaupoille jne.
Sama siis se on kaikilla tuottajilla ja tavaran kauppiaille, eihän kauppa taida olla enää kuin myyntitilanvuokraaja.
En nyt edelleenkään ymmärrä mikä ongelma tässä koko casessä on. Valio saa vapaasti myydä maitoa millä hinnalla haluaa tukkuportaalle. Vähittäiskauppa saa vapaasti hinnoitella myymänsä maidon.
Juurihan Valiota sakotettiin 70 miljoonaa liian halvasta myynnistä tukkuportaalle.
Valio sai 70 miljoonan euron sakot maidon halpamyynnistä. Kukahan mahtaa viime kädessä maksaa tuon 70 miljoonaa? Mitäs luulette, ketkä ovat maksumiehiä ja -naisia?
Maksumiehet on jo etukäteen varmistettu. Valio ei ole maksanut kahteen vuoteen myyntihyvitystä tuottajille.
Kannattaa muistaa Arlan olevan kirppufirma Valioon verrattuna. Sakot olivat aivan oikein.
Arla on monta kertaa Valiota suurempi laitos. On ollut jopa huhuja liikkeellä, että Arla ostaa Valion.
Jos kaikki tekisi kuten minä ja ostaisi ensisijassa ulkomaisia elintarvikkeita ja vain pakon edessä näitten kotimaisten glyfosaattimannekiinien mautonta väkisin keinovalossa ja lämmössä kasvatettua mautonta moskaa, päästäisiin näistä maaseudun sosiaaliavustuksilla elävistä pummeista nopeammin eroon!!!!!!!
kotimaisen+ruuan+osuus+on+yli+80%+menekin+puolesta+maataloustuottajilla+ei+ole+hätää.