Englanti nousee!

pitäkäämutiaisene

Panee luun EU:lle kurkkuun. On iso talous. Voi ruveta käymään kauppaa Venäjälle, Usaan ja Aasiaan vapaasti.Voi Merkelin ja Junkersin parkua!

12

155

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Höh, mitä ääliömäistä mökellystä ryssäntrollilta taas!

      • vähäntolku

        Eikä pöljäjönökseen Aamun söhkösokit auttanut?Aamulla uudet isomalla virralla..


    • Otsikko oli sikäli onnistunut, että siinä puhuttiin vain Englannista. Kirjoittaja olettaa Ison-Britannian hajoavan ja ainakin Skotlannin eroavan.

      Tuo kaikki on tarpeetonta uhoamista. Kuvitellaan, että Englanti voi lyödä luun kurkkuun EU:lle. Britannian BKT on vain 12 prosenttia koko EU:sta. Brexitin aikana EU ei ole pelästynyt kertaakaan vaan sanonut tyynesti, että menkää pois.

      Avauksen keskeinen suuri oivallus tuntuu olevan, että vapaakauppaa pitää harjoittaa, mutta sitä pitää käydä mahdollisimman kaukana olevien maiden kanssa.

      • tuletetollotnäkee

        Olin oikeasa ja niin taas..EU on vain Saksa.. Muut velkasia luusereita..Siipeilijöitä.. Konttaavat tekee sopimuksia Britanian kanssa.


      • Putin_on_liero

        Putinin runkku-unia. EU-maat eivät neuvottele kahdenkeskisiä kauppasopimuksia Iso-Britannian kanssa.


      • kauppaamissävain
        Putin_on_liero kirjoitti:

        Putinin runkku-unia. EU-maat eivät neuvottele kahdenkeskisiä kauppasopimuksia Iso-Britannian kanssa.

        Sit ne on ilman ja kuihtuvat. Engelsmanni on iso talous, eikä roiku EU retkuista..


    • Aloitus on tosiaan tarpeetonta uhoamista. Vain yhteistyöllä pärjäämme. Eriseuraisuus on aina haitaksi.

    • kovvoohommaaseon

      Ei britit uhoamisella ja uhkailulla mihinkään nouse, taisi olla Mayn puheet lähinnä hengen nostatusta, aivan selvä asia on, että voivat saada vain huonomman sopimuksen, kuin mitä nyt heillä on, se ei neuvottelemalla muutu.
      Täällä toopet ottaa aina faktoina jonkun yksittäisen poliitikon puheet, miettimättä itse asiaa yhtään. Britit lähtee neuvotteluihin altavastaajina, mutta ensin heidän on neuvoteltava se ero, sitten vasta päästään kauppasopimuksiin. Kohtuullisen kauan voi kestää, ennen kuin tiedetään miten huonosti heidän siinä kävi. Kanadan kanssa kauppasopimuksen neuvottelu vei 7 vuotta.

      • vapaatakauppaa

        Tulet runku huomaamaan miten Englanin talous nousee..Velkaset EU runkut tukee toisiaan ja näivettyy pois.. Tekevät diilit Venäjälle ja Usaan.. Jättää mamuelätit EU riesaksi!


      • jäätosiaannähtäväksi
        vapaatakauppaa kirjoitti:

        Tulet runku huomaamaan miten Englanin talous nousee..Velkaset EU runkut tukee toisiaan ja näivettyy pois.. Tekevät diilit Venäjälle ja Usaan.. Jättää mamuelätit EU riesaksi!

        Kielenkäytöstä kyllä huomaa sinun asiantuntijuuden tason.


      • näinkäy
        jäätosiaannähtäväksi kirjoitti:

        Kielenkäytöstä kyllä huomaa sinun asiantuntijuuden tason.

        Haiset tollolle..


    • Brexitin tiimoilta tullaan käymään monia neuvotteluja. Valtiona Britannialle ei anneta missään nimessä hyvää sopimusta. Jokainen maa haluaisi sopimuksen, joka mahdollistaisi pääsyn yhteismarkkinoille, mutta mitään velvoitteita ei olisi. Jos Britannialle annettaisiin nyt hyvä sopimus, niin kaikki lähtisivät.

      Toisia neuvotteluja käyvät yritykset Britannian kanssa. Nissanille on jo maksettu, jotta se ei vie työpaikkoja pois. Eilen kaksi suurta finanssilaitosta ilmoitti siirtävänsä työpaikat pois. Hekin siis ovat lypsämässä brittihallitukselta jotain etuja.

      Sääliksi käy brittejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      39
      3369
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2615
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2574
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1826
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1546
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1321
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1278
    8. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1239
    9. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      107
      1148
    10. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1146
    Aihe