Englanti nousee!

pitäkäämutiaisene

Panee luun EU:lle kurkkuun. On iso talous. Voi ruveta käymään kauppaa Venäjälle, Usaan ja Aasiaan vapaasti.Voi Merkelin ja Junkersin parkua!

12

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Höh, mitä ääliömäistä mökellystä ryssäntrollilta taas!

      • vähäntolku

        Eikä pöljäjönökseen Aamun söhkösokit auttanut?Aamulla uudet isomalla virralla..


    • Otsikko oli sikäli onnistunut, että siinä puhuttiin vain Englannista. Kirjoittaja olettaa Ison-Britannian hajoavan ja ainakin Skotlannin eroavan.

      Tuo kaikki on tarpeetonta uhoamista. Kuvitellaan, että Englanti voi lyödä luun kurkkuun EU:lle. Britannian BKT on vain 12 prosenttia koko EU:sta. Brexitin aikana EU ei ole pelästynyt kertaakaan vaan sanonut tyynesti, että menkää pois.

      Avauksen keskeinen suuri oivallus tuntuu olevan, että vapaakauppaa pitää harjoittaa, mutta sitä pitää käydä mahdollisimman kaukana olevien maiden kanssa.

      • tuletetollotnäkee

        Olin oikeasa ja niin taas..EU on vain Saksa.. Muut velkasia luusereita..Siipeilijöitä.. Konttaavat tekee sopimuksia Britanian kanssa.


      • Putin_on_liero

        Putinin runkku-unia. EU-maat eivät neuvottele kahdenkeskisiä kauppasopimuksia Iso-Britannian kanssa.


      • kauppaamissävain
        Putin_on_liero kirjoitti:

        Putinin runkku-unia. EU-maat eivät neuvottele kahdenkeskisiä kauppasopimuksia Iso-Britannian kanssa.

        Sit ne on ilman ja kuihtuvat. Engelsmanni on iso talous, eikä roiku EU retkuista..


    • Aloitus on tosiaan tarpeetonta uhoamista. Vain yhteistyöllä pärjäämme. Eriseuraisuus on aina haitaksi.

    • kovvoohommaaseon

      Ei britit uhoamisella ja uhkailulla mihinkään nouse, taisi olla Mayn puheet lähinnä hengen nostatusta, aivan selvä asia on, että voivat saada vain huonomman sopimuksen, kuin mitä nyt heillä on, se ei neuvottelemalla muutu.
      Täällä toopet ottaa aina faktoina jonkun yksittäisen poliitikon puheet, miettimättä itse asiaa yhtään. Britit lähtee neuvotteluihin altavastaajina, mutta ensin heidän on neuvoteltava se ero, sitten vasta päästään kauppasopimuksiin. Kohtuullisen kauan voi kestää, ennen kuin tiedetään miten huonosti heidän siinä kävi. Kanadan kanssa kauppasopimuksen neuvottelu vei 7 vuotta.

      • vapaatakauppaa

        Tulet runku huomaamaan miten Englanin talous nousee..Velkaset EU runkut tukee toisiaan ja näivettyy pois.. Tekevät diilit Venäjälle ja Usaan.. Jättää mamuelätit EU riesaksi!


      • jäätosiaannähtäväksi
        vapaatakauppaa kirjoitti:

        Tulet runku huomaamaan miten Englanin talous nousee..Velkaset EU runkut tukee toisiaan ja näivettyy pois.. Tekevät diilit Venäjälle ja Usaan.. Jättää mamuelätit EU riesaksi!

        Kielenkäytöstä kyllä huomaa sinun asiantuntijuuden tason.


      • näinkäy
        jäätosiaannähtäväksi kirjoitti:

        Kielenkäytöstä kyllä huomaa sinun asiantuntijuuden tason.

        Haiset tollolle..


    • Brexitin tiimoilta tullaan käymään monia neuvotteluja. Valtiona Britannialle ei anneta missään nimessä hyvää sopimusta. Jokainen maa haluaisi sopimuksen, joka mahdollistaisi pääsyn yhteismarkkinoille, mutta mitään velvoitteita ei olisi. Jos Britannialle annettaisiin nyt hyvä sopimus, niin kaikki lähtisivät.

      Toisia neuvotteluja käyvät yritykset Britannian kanssa. Nissanille on jo maksettu, jotta se ei vie työpaikkoja pois. Eilen kaksi suurta finanssilaitosta ilmoitti siirtävänsä työpaikat pois. Hekin siis ovat lypsämässä brittihallitukselta jotain etuja.

      Sääliksi käy brittejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      263
      7226
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      40
      3776
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3298
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      66
      3091
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      108
      2772
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      13
      2678
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      43
      2414
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      52
      2196
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      66
      1934
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      96
      1811
    Aihe