Panee luun EU:lle kurkkuun. On iso talous. Voi ruveta käymään kauppaa Venäjälle, Usaan ja Aasiaan vapaasti.Voi Merkelin ja Junkersin parkua!
Englanti nousee!
12
168
Vastaukset
Höh, mitä ääliömäistä mökellystä ryssäntrollilta taas!
- vähäntolku
Eikä pöljäjönökseen Aamun söhkösokit auttanut?Aamulla uudet isomalla virralla..
Otsikko oli sikäli onnistunut, että siinä puhuttiin vain Englannista. Kirjoittaja olettaa Ison-Britannian hajoavan ja ainakin Skotlannin eroavan.
Tuo kaikki on tarpeetonta uhoamista. Kuvitellaan, että Englanti voi lyödä luun kurkkuun EU:lle. Britannian BKT on vain 12 prosenttia koko EU:sta. Brexitin aikana EU ei ole pelästynyt kertaakaan vaan sanonut tyynesti, että menkää pois.
Avauksen keskeinen suuri oivallus tuntuu olevan, että vapaakauppaa pitää harjoittaa, mutta sitä pitää käydä mahdollisimman kaukana olevien maiden kanssa.- tuletetollotnäkee
Olin oikeasa ja niin taas..EU on vain Saksa.. Muut velkasia luusereita..Siipeilijöitä.. Konttaavat tekee sopimuksia Britanian kanssa.
- Putin_on_liero
Putinin runkku-unia. EU-maat eivät neuvottele kahdenkeskisiä kauppasopimuksia Iso-Britannian kanssa.
- kauppaamissävain
Putin_on_liero kirjoitti:
Putinin runkku-unia. EU-maat eivät neuvottele kahdenkeskisiä kauppasopimuksia Iso-Britannian kanssa.
Sit ne on ilman ja kuihtuvat. Engelsmanni on iso talous, eikä roiku EU retkuista..
Aloitus on tosiaan tarpeetonta uhoamista. Vain yhteistyöllä pärjäämme. Eriseuraisuus on aina haitaksi.
- kovvoohommaaseon
Ei britit uhoamisella ja uhkailulla mihinkään nouse, taisi olla Mayn puheet lähinnä hengen nostatusta, aivan selvä asia on, että voivat saada vain huonomman sopimuksen, kuin mitä nyt heillä on, se ei neuvottelemalla muutu.
Täällä toopet ottaa aina faktoina jonkun yksittäisen poliitikon puheet, miettimättä itse asiaa yhtään. Britit lähtee neuvotteluihin altavastaajina, mutta ensin heidän on neuvoteltava se ero, sitten vasta päästään kauppasopimuksiin. Kohtuullisen kauan voi kestää, ennen kuin tiedetään miten huonosti heidän siinä kävi. Kanadan kanssa kauppasopimuksen neuvottelu vei 7 vuotta.- vapaatakauppaa
Tulet runku huomaamaan miten Englanin talous nousee..Velkaset EU runkut tukee toisiaan ja näivettyy pois.. Tekevät diilit Venäjälle ja Usaan.. Jättää mamuelätit EU riesaksi!
- jäätosiaannähtäväksi
vapaatakauppaa kirjoitti:
Tulet runku huomaamaan miten Englanin talous nousee..Velkaset EU runkut tukee toisiaan ja näivettyy pois.. Tekevät diilit Venäjälle ja Usaan.. Jättää mamuelätit EU riesaksi!
Kielenkäytöstä kyllä huomaa sinun asiantuntijuuden tason.
- näinkäy
jäätosiaannähtäväksi kirjoitti:
Kielenkäytöstä kyllä huomaa sinun asiantuntijuuden tason.
Haiset tollolle..
Brexitin tiimoilta tullaan käymään monia neuvotteluja. Valtiona Britannialle ei anneta missään nimessä hyvää sopimusta. Jokainen maa haluaisi sopimuksen, joka mahdollistaisi pääsyn yhteismarkkinoille, mutta mitään velvoitteita ei olisi. Jos Britannialle annettaisiin nyt hyvä sopimus, niin kaikki lähtisivät.
Toisia neuvotteluja käyvät yritykset Britannian kanssa. Nissanille on jo maksettu, jotta se ei vie työpaikkoja pois. Eilen kaksi suurta finanssilaitosta ilmoitti siirtävänsä työpaikat pois. Hekin siis ovat lypsämässä brittihallitukselta jotain etuja.
Sääliksi käy brittejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.855392Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.423581Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j612965Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin462181Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.611926Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2891753- 471606
- 941412
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441376Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.81312