Autovero saattaa poistua kokonaan. Miten se vaikuttaa elämääsi? Ajatko nyt vanhalla kotterolla vai tuliterällä limusiinilla? Onko hyvä vai huono uudistus?
Keskustelua autoverosta
AutoveroPois
17160
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
-Onko hyvä vai huono uudistus?
Melkovarmasti huono.
Nykyään on jo käyttöön perustuva verotus polttoaineveron muodossa.
Autot eivät myöskään tule halpenemaan millään erityisellä tavalla, sillä nykyisin autovalmistajat myyvät autonsa Suomeen huomattavasti muita maita halvemmalla, korkean autoveton takia.
Suomeasa on Euroopan halvimmat autot autoverottomilla sisäänostohinnoilla mitattuna.
Kun verotusta kevennetään, on todennäköistä että maahantuojat korottavat hinnat muun Euroopan tasolle.
Auto maksaa siis tulevaisuudessa luultavasti abt samanitä nytkin.
Ainia ero on että BERNERIN KAVERIN seurantalaitteita valmistava firma nettoaa julmetut tulot.
Ja että ISOVELI valvoo kulkuasi tulevaisuudessa.
TAVALLINEN KULUTTAJA ei hyödy lopulta mitään.
Eli mielestäsi autovero säilytettävä ja käyttöveroa korotettava? Ootko tollo vai vihervasurien yllytettävissä?
Tyypillistä demarimeininkiä. Ei edes autoveron poistaminen tyydytä. Mitä pitäisi tehdä? Johan te olette vuosikymmeniä marmattaneet autoveron epäoikeudenmukaisuudesta.
Auton hankintahinnasta pois veroina vaikka 10 000 €, niin sillähän maksaa käyttöveroa muutaman vuosikymmenen.
Taskusta toiseen politiikka
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201701182200055679_uu.shtml
Jep jep, luovutaan nykysysteemistä ja muutetaan se toiseen jotta ministerin lobbaritoverit voivat rahastaa siinä välissä.
Ei autoveroa tarvitse poistaa, tai edes laskea. Se kohdistuu nyt aivan oikein. Autojen arvo laskee juuri niin nopeasti, että köyhemmälläkin on se varaa ostaa muutaman vuoden päästä. Ei köyhällä ole varaa edes huollattaaa uudehkoa autoa.
Itse asiassa vain viidesosa autoilun veroista käytetään liikenteen kehittämiseen eli ei tarvitsisi tehdä mitään vain siirtää se osa kokonaan liikenteelle
.
Nam. Taidan ostaa pian uuden baijerilaisen.
Minkä?Pakolaisenko?
,Nam. Taidan ostaa pian uuden baijerilaisen.
Ei se puhu ruotsia.
Osta kuule ihan vaan saappi tai volovo
Samalla tavalla kuin muutkin hallituksen päätökset.Lisää maksamista.
Täällähän varsinaisia talousneroja kirjoittelee. Totta kai autovero nollaan ja vero käytön ja päästöjen mukaan. Mukavampihan, ainakin keskimäärin, se on ajaa uudella vähäpäästöisellä ja turvallisella uudella autolla. Harmittaako teitä demareita, että meni takuuvarma kitisemisen aihe? Vielä kun saataisiin työttömyys pois, niin kyllä teitä sitten harmittaa.
-Harmittaako teitä demareita, että meni takuuvarma kitisemisen aihe?
Saattaa siinä mennä tarkan kruunun svedupetterilläkin strömming tuheroon kun pääsee maksamaan kruisailustaan lisähintaa.
Sillä sisäänheittoajan käyttövero lienee kohtuullinen, mutta heti 5v kuluttua alkaa hallitus toisensa perään korottamaan veroa lisää ja lisää.
Vähän kuin tupakkavero siis.
Kasvaa kokoajan.
Nyt vähän harmittaa. Ostin juuri uuden auton. Mikähän sen arvo on vuoden päästä? Mutta muuten viimeinkin positiivisia uutisia auto- ja autoiluverotuksesta. Juuri näin asioiden pitääkin kehittyä.
-Nyt vähän harmittaa. Ostin juuri uuden auton. Mikähän sen arvo on vuoden päästä?
Näinpä.
Auton arvo tippuu muutenkin melkoista haipakkaa.
Ei tarvitse olla ennustaja, arvatakseen miten käytetyn auton hinta kehittyy kun uusien hinta laskee reilusti.
Pitänee hankkia vähäpäästöinen aasi, mutta varmaan siitäkin saa maksaa maltaita veroina
Onko fennoilla Skoda alla?
Ei ole Skodaa ollut, muita: Madza, Bmv, Peugeot, Ford, Simca, ja joku muu