Poistuu. Sen verran aijon tehdä että jos vero poistuu niin hankin jonkun isopäästöisen aiton jonka saisi sitten pienellä verolla puoli ilmasiksi. Esim tossa V8 mustangissa on veroa jotain yli 30 tonnia niin esim semmoinen voisi sopia hyvin? Tottapuhuen autoveron poisto ajaisi ihmiset ostamaan tehokkaita ja isopäästöisiä autoja koska niiden hinnasta on voinu olla jopa puolet jotain veroja aikasemmin. Siinä alennuksessa ei sitten enää tunnu tonnin käyttö tai väylämaksut missään. Suoraan sanottuna en usko autoveron poistoon siksi että se ohjaa ostamaan isopäästöisen auton kun kerrankin monella siihen tulisi mahdollisuus.
Aijon ostaa isopäästöisen uuden auton jos vero
Siinäseee
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Luulempa että veroa ei olla edes poistamssa kuin joltain alle 100g päästävistä ja sitten siitä ylöspäin porrastetusti. Jos auto päästää enemmän niin en usko että niistä autoverot lähtee pois sillä sehän ajaisi ihmiset ostamaan isopäästöisiä autoja. Veikkaan rajaksi jotain 100-120g joista autovero poistuu ja tietty pienempi päästöisiltä. Eniten voittaa se joka ajaa nyt isopäästöisellä sillä niistä veroja ei lähde yhtään pois. Suurin häviäjä on se jolla on joku 120g päästävä kalliimpi auto. Hybrideilläkään ei kirpaise montaa tonnia...mutta joutuu ajaa tyttöjen autolla ja se on jo rangaistus sinänsä.
Isopäästöisen uuden auton omistaja ei häviä. Mutta pienempipäästöisten verot on vielä aika kovat ja ne tulee häviimään. Esim 60 autossa voi olla 10 tonnia veroja vielä 120g päästävässäkin.