Ammattimerenkulkijoiden status laivatyypeittäin

Utelias.oon.mä

Onko merimiesten keskuudessa oikeasti jonkinlainen kastijako sen mukaan, millaisella laivalla seilaatte? Näistä keskusteluista on harrastusmerenkulkija sellaista välillä aistivinaan, etenkin siihen suuntaan, että matkustajalaivojen miehistöä mollattaisiin.

Harrastajan ajatus olisi helposti se, että jos jokin nokkimajärjestys on olemassa, niin juuri matkustajalaivojen porukka olisi sen huipulla, koska heillä on vastuullaan satoja tai tuhansia ihmishenkiä. Seuraavana ehkä säiliölaivaporukka, koska heidän mokansa voi aiheuttaa massiiviset ympäristötuhot.

Miten on? Vai onko merimies aina merimies riippumatta siitä, seilaako mukavuuslipun alla bulkkirahtilaivassa tai Suomen lipun alla matkustalaivassa?

14

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On_ja_ei_enää

      Matkustaja-alukset on kun busseja. Ne ajaa säännöllistä lyhyttä reittiliikennettä. Tosimerenkyntäjä on töissä monitoimimurtajalla. Vaatii enempi tieto-taitoa.

      Mutta kai toi kastijako on vähän niinkun menneen kesän juttu.

    • tällaisia

      Arvostan eniten pitkän matkan merenkulkijoita, sillä siellä ollaan kohtuulisen omavaraisena päätösten ja kunnossapidon suhteen.

      Matkustaja laivoissa arvostan kaikkia laivan kansi päällystöä ja miehiä sekä konepuolen henkilöitä, muut on vain siellä "vaan töissä" kuten maissakin hotelleissa ravintoloissa yms.

      Työvuorojen pituudet tietysti erit. Jotenkin se, että luotsi on ohjeistamassa lähes kokoajan laskee hieman arvostusta, tiedän kyllä, että vastuu on kuitenkin laivan päälliköllä ja osavastuut alenevasti. Lisäksi apu on kohtuullisen lähellä joten ei vaadita aivan niin suurta "mcgyver" heittäytymistä.

      • Linjaviitta

        EI vuoroja ajavissa lautoissa käytetä luotsia, kapteenilla ja förstillä pitää olla luotsipätevyys ajattavalle reitille. Oletko nähnyt Ruotsin ja Viron lauttojen ottavan luotseja kyytiinsä Harmajan edustalla?


      • tällaisia
        Linjaviitta kirjoitti:

        EI vuoroja ajavissa lautoissa käytetä luotsia, kapteenilla ja förstillä pitää olla luotsipätevyys ajattavalle reitille. Oletko nähnyt Ruotsin ja Viron lauttojen ottavan luotseja kyytiinsä Harmajan edustalla?

        En, en ole siellä koskaan käynytkään, enkä tule käymään(Harmaja).

        Olen kuvitellut, että siellä on vakkari linjaluotsi kapu ja siitä alaspäin puikoissa.

        Ja joka tapauksessa noi valtameri seilorit ovat asteikoissa minun silmissä kunnioitettavampia. Muilla muut ajatukset, ehkä?


      • vainunelmissa
        tällaisia kirjoitti:

        En, en ole siellä koskaan käynytkään, enkä tule käymään(Harmaja).

        Olen kuvitellut, että siellä on vakkari linjaluotsi kapu ja siitä alaspäin puikoissa.

        Ja joka tapauksessa noi valtameri seilorit ovat asteikoissa minun silmissä kunnioitettavampia. Muilla muut ajatukset, ehkä?

        Olet kuvitellut kaikenlaista:))))))))))))


    • Pallas_Ariel_Rhea

      Monitoimimurtajien porukka ei tiedä merenkulusta hevon veetä. Olin siellä vikaeeraamassa, eikä täkkärit osanneet edes vaijeria spleissata. Ylpeänä sanoivat että kaikki tulee maista valmiina. Siellä vaan finnejään puristelivat. Byssaosasto toimi kyllä.
      Hyvä niin, tuleehan sitä nälkä makoillessa.

      • joomutsäootseilannuhei

        Ja sitten heräsit,kävit kusella,laskit kissan ulos ja menit takaisin nukkumaan:))))))


    • Ilmari_Tuuli

      Oliko sillä flunssa ketä olit vikaeeraamassa, kun ei päässyt risteilemään?

    • wwwqas

      Sukellusvenemiehet ovat kaikkein arvostetuimpia.
      Ja ennenkuin joku kiljaisee ettei niitä Suomessa ole, niin vastaan että siksi juuri.

      • vähiinkäyneet

        Tiedossani on yksi,toinen siirtyi ajastaikuisuuteen pari vuotta sitten.Aluskin telakoituna Suomenlinnaan.


    • skmtte

      Ammattimerimies pystyy työskentelemään kaiken tyyppisissä aluksissa.

    • Temmistö

      Pönttö pöpit tais olla aikoinaan vielä huonompia ja aliarvostetumpia kun pasiseeri porukka.

      • Monessamukana

        Tuskinpa henkilöiden hyvyys tai pätevyys määräytyy lippuvaltion tai laivatyypin mukaan. Useimmat merimiehet ovat seilanneet erilaisissa aluksissa tulematta paremmiksi tai huonommiksi.
        Kumpi on parempi, suutari vai maalari? Meinaa mennä tuohon sarjaan.

        ''


    • esasawet

      Taitaa olla vanhaa mailmaa tollaset erot

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      28
      2668
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      503
      1774
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      16
      1764
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1384
    5. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      68
      1199
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      23
      1198
    7. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1088
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      75
      1075
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      988
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      90
      952
    Aihe