Minulle kilppari?

Klaudia98

Mä oon miettinyt jonkuaikaa itselle sopivaa lemmikkiä. Olen allerginen hyvin monelle karvaiselle eläimelle, joten vaihtoehdot on aika vähissä. Ja kilpparista ois pari kysymystä, mitä olen miettinyt ja jotka on tärkeetä siinä mitä mun lemmikiltä haen. Eli siis olen kuullut, että ainakin maakilpikonnat syövät heinää, entäs muut? Heinäallergikkona en varmaan ainakin maakilpparia voi ottaa, kun tarvitsevat ehdottomasti heinää. Toinen kysymys on se että kuinka paljon kilpparit ulostaa, onko kovin sotkusia? Mietin lähinnä sitä että jos pitää huoneessa paljon vapaana. Oon kyllä kuullut ettei niitä sais kovin paljon lattialla pitää kuulemma, on vissiin liian vetoisa paikka? Ääntelevätkö kilpparit mitenkään, vai ovatko suht hiljaisia?
Asun itse suht tilavassa vuokratussa kerrostaloyksiössä, niin sillä kyselen, etten pilaa sitä kämppää lemmikillä :D.
Ja vielä yks kysymys, onko kilpparit ollenkaan seurallisia? Uteliaita taitavat olla ainakin, mikä minusta on tosi kiva piirre ja mikä oikeestaa saikin minut kiinnostumaan kilppareista. Kivaa on myös se että kilpparit pääsee nopeempaa kun mitä moni tietääkään :D.

Haluun jo etukäteen kiittää kaikkia vastanneita!

2

589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ellipoika

      Meillä on ollut maakilppari 20 v. Sillä kokemuksella:
      - pääruokavalio talvella on tummat salaatit, kesällä herkkua on voikukan lehdet salaattien lisäksi. Kurkkua, omenaa, tomaattia,... Kuiva heinä kuuluu ruokavalioon, jos kilpparin laittaa talviunille. Silloin ruokavaliolla tehdään "syksy". Kilpikonnan ruokavaliosat on netissä hyviä ohjeita.
      - meillä on terraario, jossa pidämme kilpparin ruuat ja lämpölampun. Ulosteita tulee harvemmin kuin kerran päivässä. Ulosteiden jälkeen kilpparin voi laittaa vapaalle. Meillä se on saunatilat, jossa on lämpölamppu ja lattialämmitys.
      - lattia on vetoinen paikka ja kilppari voi sairastua. Sitä kannattaa varoa, lääkitys annettiin pistoksina. Sen takia saunaosasto, missä on lattialämmitys ja ainavalmis kiuas, jonka alla kilppari viihtyy
      - maakilppari on äänetön
      - meidän kilppari on hyvin seurallinen ja utelias.

      Kilppari on pitkäikäinen, joten hankinta kannattaa harkita huolella.

      Jos päätät ottaa kilpparin, niin me olemme luovuttamassa omamme hyvään kotiin, koska muutamme pienempään asuntoon.

    • Klaudia98

      Kiitos vastauksesta!
      Olen tullut siihen tulokseen, ettei kilpikonna ole minulle sopivin lemmikki... Ei vastaa sitä mitä haen lemmikiltä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      260
      4596
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2776
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1119
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    Aihe