LOSKALIIRTO

Losskaliirto on hyvin tunnettu asia. Siitä varoitetaan myös autokouluissa.

Rengastestien mukaan normaali uusi talvirengas joutuu loskaliirtoon noin 55-65 km/t nopeudessa, vanhat ja käytetyt renkaat jopa huomattavasti alhaisemmassa nopeudessa.

Testeissä on ajettu noin 6 cm loskavalleissa.

Kun järkevä ihminen tietää ja tiedostaa tämän asian, hän ei aja paksussa loskassa 80 km/t.

Painakaa tämä mieleenne, niin ojaanajoja tai Loimaan kaltaisia onnettomuuksia ei satu niin usein kuin nykyisin.
7762
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Turha kyseenalaistaa vielä tässä vaiheessa turman syynä nopeutta koska sitä ei ole vielä tutkinnassakaan saatu selville! Mistä sinä tiedät minkälaiset nopeudet ovat tässä olleet kyseessä? Voi olla aivan hyvin että tämä h-auton kuski on ajanut hiljempaa kuin on saanut mutta tilataksi on tullutkin 80 km/h... jo siinä sattuu vakavaa jälkeä vaikka h-auto olisi paikallaan ja toinen tulisi 80 kymppiä kylkeen.. Ja auto voi lähteä vielä 40 kympin nopeudesta sivuluisuun... Jotenka jätetään tämä asia vielä siihen kunnes tutkimukset on saatu lopputulokseen.

Äänestä
  • Itse olen ihmetellyt, miten taksi ei ehtinyt jarruttaa tai väistää. Ettei vain olisi tullut puhelu kännykkään ja huomio olisi ollut muualla.
    Ikääkin taksikuskilla oli jo melkoisesti, varmaan refleksit heikenneet.

    Äänestä

Nii-in, mutta kysymys kuuluu miksi tiellä oli loskaa? Siksi koska onneton Tielaitos oli mennyt suolaamaan tien lumisateella; ilman tätä suolausta onnettomuuta tuskin olisi koskaan syntynyt!

Äänestä
  • Miksi tiellä oli loskaa... Sama kun kysyisit että miksi talvella sataa lunta tai että miksi ylipäätään joku ajeli autolla siihen aikaan siinä paikassa... äly hoi älä jätä!! Ei se suola niitä autoja yhteen paiskannu!!!

    Äänestä

  • ääliö? kirjoitti:

    Miksi tiellä oli loskaa... Sama kun kysyisit että miksi talvella sataa lunta tai että miksi ylipäätään joku ajeli autolla siihen aikaan siinä paikassa... äly hoi älä jätä!! Ei se suola niitä autoja yhteen paiskannu!!!

    Juu, mutta ei siellä tiellä olis ollu semmosta loskaa ilman suolausta; ymmärrätkö tämän?

    Äänestä

lumen suolaamises ei ole järkeä, jossei sitä loskaa auraa mahd. nopeasti pois!!!

Äänestä

Eipä kannattaisi yrittää sulattaa lunta suolalla. Tuloshan on että loskapaskaa siinä syntyy ja turvallisuus vaarantuu huomattavasti enemmän kuin lumella ajettaessa. Kunnon auraus voittaa suolaamisen! Loskalla saa todellakin ajella varovasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koska? kirjoitti:

Losskaliirto on hyvin tunnettu asia. Siitä varoitetaan myös autokouluissa.

Rengastestien mukaan normaali uusi talvirengas joutuu loskaliirtoon noin 55-65 km/t nopeudessa, vanhat ja käytetyt renkaat jopa huomattavasti alhaisemmassa nopeudessa.

Testeissä on ajettu noin 6 cm loskavalleissa.

Kun järkevä ihminen tietää ja tiedostaa tämän asian, hän ei aja paksussa loskassa 80 km/t.

Painakaa tämä mieleenne, niin ojaanajoja tai Loimaan kaltaisia onnettomuuksia ei satu niin usein kuin nykyisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu