Muutosverokortti

77.ou

Olen tekemässä muutosverokorttia ja kun vero.fi sivujen mukaan " Muutosverokorttia varten tarvitset tiedot alkuvuoden tuloista ja ennakonpidätyksistä. " Eli uuteen verokorttiin arvio koko vuoden tuloista, saatu bruttotulo vuoden alusta sekä ennakonpidätys saadusta bruttotulosta. Tämä selvä.

Minun ei tarvitse tosiaan muita tietoja päivittää uutta verokorttia varten? Tarkoitan tuota "Ansiotuloista tehtävät vähennykset" otsikon alla kun on, esim. "Työeläkemaksut" kohtaan ei tarvitse laittaa mitä olen maksanut työeläkemaksua tänä vuonna? Tai muihinkaan kohtiin ei tarvitse korjata niitä tammikuun vähennyksiä?

4

429

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Apriz

      Jos sinulle on jo tänä vuonna maksettu palkkaa, josta ennakonpidätys tehty, samoin tyel ja työttömyysvakuutusmaksut tms., niin ne merkitset siihen sarakkeeseen, missä on tänä vuonan perityt maksut, ja sitten arviot koko vuodelta toiseen sarakkeeseen.

    • 77.ou

      Ok, kiitos!

    • 77.ou

      Mulla on siinä "edellisen päätöksen tieto" kohdassa lukemat, tosiaan edelliseltä vuodelta. Mutta eihän se oo mikään pakollisuus laittaa siihen "tieto uuteen päätökseen" (viereiseen sarakkeeseen) mitään? Jos lukemat pitää osapuilleen paikkaansa nytkin vai pitääkö ne uudestaan silti laittaa?

      Sen nyt tottakai laittaa, että nuo "tulot koko vuodelle", "paljon olet saanut tuloja kuluvan vuoden aikana" ja " paljon peritty veroa kuluvan vuoden alusta.

    • Ei kai siitä haittaakaan ole jos ne laittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      154
      10005
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      171
      6273
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      34
      5771
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      180
      5554
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      60
      4684
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      6
      4522
    7. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      89
      3549
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3509
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3031
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2977
    Aihe