Tamperelaiset opiskelijat visioivat Nordkalkin

Tiensä_päässäkö

http://www.ts.fi/uutiset/paikalliset/3170882/Tamperelaiset opiskelijat visioivat Nordkalkin rakennuksille uusia mahdollisuuksia

Tamperelaiset opiskelijat visioivat Nordkalkin rakennuksille uusia mahdollisuuksia

Tamperelaiset arkkitehtiopiskelijat visioivat Paraisten Nordkalkin tehdasalueen ei-tuotannollisille rakennuksille uusia käyttötarkoituksia. Nordkalkin, Tampereen teknillinen yliopiston, Varsinais-Suomen maakuntamuseon ja Paraisten kaupungin yhteistyössä järjestämä hanke on osa Tampereen teknillisen yliopiston Arkkitehtuurin laitoksen järjestämää Arkkitehtuurin historian kurssia, jonka aikana opiskelijat perehtyvät vanhan rakennuskannan mahdollisuuksiin. Kurssiin kuuluu ensi viikolla järjestettävä kenttätyöosuus, jossa 35 arkkitehtiopiskelijaa opettajineen jalkautuu visioimaan uusia mahdollisuuksia Nordkalkin alueen vanhoille rakennuksille.
Vuonna 1898 perustettu Paraisten Kalkkivuori Osakeyhtiö, nykyisin Nordkalk, on toimintansa aikana rakennuttanut lukuisia toimisto-, asuin- ja muita rakennuksia. Niistä merkittävä osa on tänä päivänä kulttuurihistoriallisesti arvokas. Tehdasalue on kokonaisuudessaan yksi valtakunnallisesti merkittävistä rakennetuista kulttuuriympäristöistä. Useat rakennukset ovat vielä alkuperäisessä käytössä, mutta osa on tyhjillään.

Opiskelijoilta toivotaan ideoita, miten arvokasta rakennuskantaa voitaisiin hyödyntää sekä selvityksiä siitä mitä toimenpiteitä ideoiden totuttaminen vaatisi. Opiskelijoiden tehtävää ei pidetä helppona, sillä kyseessä on toiminnassa oleva suurteollisuuden tehdasalue, joka asettaa rakennusten käyttötarkoituksille rajoituksia. Työn ohjenuorana on kuitenkin että käytössä oleva rakennus säilyy paremmin kuin vailla käyttöä oleva rakennus. Suunnittelukohteita ovat Pajbackan, Maneesin, Granbackan ja Malmnäsin alueet.

Kenttäkurssin tuloksia esitellään kaupunkilaisille lauantaina 28. tammikuuta kaupungintalon valtuustosalissa. Suunnittelutyö jatkuu koko kevään ajan ja kenttäkurssin jälkeen opiskelijat palaavat Tampereelle työstämään ideoitaan. Kevään aikana valmistuvia suunnitelmia esitellään toukokuussa.

:

2

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lprtuotanto

      Vieläkö se Jouni Heinonen on siellä hommissa? Siinä se on kunnon narsisti. Pienivehkeinen kaveri myös fyysisesti... johtunee traumat siitä..

      • NouKomenettia

        Ilmeisesti ei kukaan lähiaikoina ole päässyt tutkimaan ko asiaa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11233
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2222
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1619
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe