Naantalin lastensuojelu

Huolionsuuri

Onko kokemusta tai tietoa viimevuosilta Naantalin lastensuojelun toiminnasta taikka työntekijöiden pätevyydestä ?

Haluaisin kuulla mielipiteitä ja faktoja.

12

1591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hjkkuyuuhgjhgg

      Loistavaa ihmeellistä pätevää älykästä ja hienoa tai sitten vaan virkanaiset luok uraa

    • JuujuustoPointti

      Tiiäpä tuota kukaan tuskinpa

    • Lässynlässyn

      Noin yleisesti lastensuojelusta suomessa. Lastensuojelu pähkinänkuoressa: etsitään ja keksitään "vikoja" vanhemmista, lapsesta ja lapsenhoidosta. Syytetään kaikesta vanhempia, jotka todetaankin syylliseksi. Syyllisiä rangaistaan koska lapsen etu sitä vaatii. Eli toimintaketju: huoli, tutkitaan keksitään ja syytetään, rangaistaan vanhempia, lapsen etu on toteutunut. Järjellä ei paljoa käyttöä prosessissa.

    • Hmmmmmmmm

      Miksi kysyt?

    • 65_345

      Johtajan opiskelijatytär oli ainakin vielä hiljakkoin siellä tekemässä päätöksiä. Tyttö ei edes opiskellut sellaisessa opinahjossa, josta olisi tullut ko. työhön päteväksi, joten päättele tästä sitten jotain.

    • Luonnonmaa

      Onko täällä Naantalissa tarvetta sellaiselle? Ilmeisesti. Ilmeisesti kulissien takana kaikki ei olekaan hyvin kaikissa perheissä, vaikka ulospäin näyttääki perinteiselt hyvätuloselt perheelt. Pääkaupunkiseudult tänne muutama vuos sitte muuttanu ja kaikki näyttäny hyvält.

      • Anonyymi

        Hah hah... Onpa naiivi ajatus että olisi joku kaupunki missä kenenkään perheessä ei olis vaikeita haasteita... Ja vaikka se ei aina ole tuloluokasta kiinni, niin kyllä Naantalissakin on pienituloisia tai varattomiakin. Niin kuin missä tahansa muuallakin 😄 Eikä ne ongelmat rahasta ole usein kiinni. Parempituloisissa perheissä taas vanhemmat paljon poissa ja lapsilla liikaa vapautta ja liikaa rahaa käytössä. Tämäkin aika vaarallista teini-ikäiselle ja surullista lapselle...


    • Pullashittii

      On kokemus. Päiväkoti teku lastensuojeluilmon kyn myöhästyin lapsen hakemisessa peräti yhden kerran ja vielä kokonaista 2 minuuttia! Lastensuojelu vaati sinne palavereihin selvittämään kamalaa tapahtunutta ainakin vuoden päivät ja lähetteli kotiin raportteja ja uhkaavan sävysiä kutsukirjeitä. Kun en silti mennyt asiaa selvittämään niin tulivat oikein ovikelloa kotiin soittamaan jotta voitaisiin keskustella tapahtuneesta. Lopulta anelivat etteivät voi lopettaa ilman asian perinpohjaista selvittämistä mutten siltikään heltynyt antamaan selvitystäni. Epäilen siis että ko case on vieläkin tutkittavana ja asiasta pidetään pullapalaveriä viikottain ja muistioita on jo useamman hyllymetrin syntynyt vuosien aikana. Näin lapsen etu hoidetaan viranomaisten toimesta meitän naantalissa meidän verovaroilla.

    • körmylli

      Kyllä tarvitaan muutakin kuin 2 min myöhästyminen. Ole itsellesi rehellinen.

    • Anonyymi

      Kokemukset ammattitaidon, osaamisen ja yleisen tilannetajun osalta Naantalin lastensuojelun nahjuksien osalta on näkemäni perusteella surullistakin surullisempia.
      Toiminta oli pöyristyttävää!

      • Anonyymi

        Samaa mieltä


    • Anonyymi

      Naantalin lastensuojelu ei kyllä toimi.Usein turhia yhteyden ottoja ja syyllistää toisen vanhemman kokoajan(kyse isästä),jota ei kuunnella ja aina vika isässä,äitiä ei koskaan kyseenalaisteta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      109
      2740
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1331
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      98
      1182
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1007
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      997
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      958
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      55
      845
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      683
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      678
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      632
    Aihe