4 appelssiinia yöllä. nukun vain pätkissä, ja yöllä on jano, ja nälkä.
onks paha kun syön
d2rytmisekaisin
8140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Syötkö riittävän iltapalan, jos yöllä on nälkä? Juotko vettä riittävästi?
Niin ja mittaatko verensokerin silloin yöllä kun nälättää?
Appelsiini obn nopeaa hiilihydraattia. Verensokeri nousee nopeasti. Alkaessaan laskea, laskee usein alemmaksi kuin ennen appelsiinin syöntiä. Tästä johtuu nälkäinen olo.
Janontunne voi johtua monestakin syystä. Voi olla yksinkertaisesti siitä syystä, että juo liian nestettä. Diabeetikolla syynä voi olla liian korkeat verensokerit, jolloin munuaisten poistaessa sokeria virtsan mukana tulee nestehukkaa, joka aiheuttaa janon. Mitä verensokerit näyttävät?
Pätkissä nukkuminen: stressiä, uniapneaa,... Mahdollisuuksia on paljon.
Appelsiinin gi on noin 46 eli se on hidas hiilihydraatti.
7-15
"Appelsiini obn nopeaa hiilihydraattia. Verensokeri nousee nopeasti. Alkaessaan laskea, laskee usein alemmaksi kuin ennen appelsiinin syöntiä. Tästä johtuu nälkäinen olo."
Riippuu täysin lääkityksestä.
Se että verensokerin sokerin syönnin jälkeen tulee nälkä johtuu siitä että lääkitys on pielessä ja siitä että signaali aivoista makeanhimolle on sama kuin signaali siitä että on nälkä.
Aloitus on pelkästään hyvä esimerkki siitä kuinka huonoilla neuvoilla sotketaa ja pahennetaan diabetesta. Jositakin vastauksista puhumattakaan. Haetaan syitä lyhdyn kanssa vaikka syyt ovat täysin selvät.
Voi..nyt tuon luettua alkoi mieli tehdä
appelssiinia...
Onneksi on jääkaapissa 2 appelssiinia
Paras kun annat niiden ollakin siellä. Avokado on oikestaan ainoa hedelmä, jota voi suositella diabeetikoille. Kasvikset, etenkin niiden maanpäälliset vihreät osat, ovat suositeltavia. Saa vitamiineja ym. paljon enemmän kuin hedelmistä ja vähemmillä hiilihydraateilla.
Ai niin tää olikin diabetes palsta
Minulla ei oo todettu diabetesta
Vastasin vaan mielenkiinnosta .
Hyvää vuodenaikaa talvea..kyllä se kesäkin äkkiä sieltä saapuu.