Epilepsialääkityksen lopettaminen

Kokemuksia epilepsialääkityksen lopettamisesta? Minulla oli ohimolohkon aivoverisuonimalformaation aiheuttama epilepsia joka hoidettiin leikkaamalla. Söin n vuoden ennen ja pari vuotta leikkauksen jälkeen levetiracetam orion lääkettä (eli keppra). Lääkityksen aikana oli sivuvaikutuksina mm pahoinvointia, väsymystä, ärtymystä ym. Lääkitystä purettaessa em oireet vähenivät ja loppuivat. Nyt noin kk lääkityksen loppumisesta nuo oireet ovat palanneet. Onko kellään muulla vastaavia kokemuksia? Olen menossa neurologille lähiaikoina mutta olisi ihan kiva kuulla vertaiskokemuksia. Liittyykö palanneet oireet vain lääkityksen purkuun, vieroitusoireisiin? Tuntuu myös että nikotiini ja kofeiini pahentavat oireita.
13881
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Epilepsian kanssa on kyllä saanut huomata, että kaikella on vaikutuksensa kaikkeen. Mulla myös Keppra, tällähetkellä purkutuomion alla ja hitaasti hitaasti tiputetaan. Vuodenpäivät sitä nyt syönyt, tehoa ei saatu edes maximi-annostuksella. Rinnalle otettiin Vimpat.
Vimpatin jälkeen Keppran haitat kasvoivat ja kuten jo em. mainitsin, niin nyt ollaan ajamassa Keppra alas, ainakin siihen 500mg 500mg. Toistaiseksi kohtaukset pysyneet poissa ja haittavaikutuksetkin hälvenneet.
En väitä kaiken olevan pelkästään lääkkeistä johtuvaa, sillä mulla ainakin vaikuttaa unirytmi, alkoholinkäyttö, ruokavalio, muut lääkkeet ja hormonitoiminta (olen siis nainen) tosi herkästi. Esim. kahden huonosti nukutun yön jälkeen tuntuu, että kaikki Keppran haitat voimistuis ja alkoholi ei sovi ollenkaan.
Tsemppiä sinne kuitenkin, toivottavasti saat avun ja löytyy oikea lääkitys! :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sepiepi kirjoitti:

Kokemuksia epilepsialääkityksen lopettamisesta? Minulla oli ohimolohkon aivoverisuonimalformaation aiheuttama epilepsia joka hoidettiin leikkaamalla. Söin n vuoden ennen ja pari vuotta leikkauksen jälkeen levetiracetam orion lääkettä (eli keppra). Lääkityksen aikana oli sivuvaikutuksina mm pahoinvointia, väsymystä, ärtymystä ym. Lääkitystä purettaessa em oireet vähenivät ja loppuivat. Nyt noin kk lääkityksen loppumisesta nuo oireet ovat palanneet. Onko kellään muulla vastaavia kokemuksia? Olen menossa neurologille lähiaikoina mutta olisi ihan kiva kuulla vertaiskokemuksia. Liittyykö palanneet oireet vain lääkityksen purkuun, vieroitusoireisiin? Tuntuu myös että nikotiini ja kofeiini pahentavat oireita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu