1. Rukous. Kyllä luit oikein, Jumala on olemassa.
2. Tiedosta se tosiseikka vaikka voittaisit, et osaa lopettaa ajoissa ja lopulta häviät voitotkin korkojen kera.
3. Muunna pelatessasi raha mielessäsi toiseen muotoon, (tuppaa unohtumaan rahan todellinen arvo). 30e pelikoneessa on kassillinen ruokaa tai 5 askia tupakkaa. Mitä se on vaihtoehtoisesti sinulle?
4. Ongelman tiedostaminen, kertominen helpottaa ja saa yleensä havahtumaan hereille pahasta unesta. Vaikka ongelman moni salaa, eikä kenellekään siitä puhu. Yleensä tämä vain pahentaa asioita. Toiselle ihmisille kertominen on askel ongelman tiedostamisessa myös itselle.
5. Pysähdy miettimään, miksi todella pelaat? Mitä tyhjyyden tunnetta paikkaat sillä elämässäsi? Mitä yrität saavuttaa sillä? Mistä se todellisuudessa kumpuaa?
6. Vaihtoehtoinen addiktio. Korvaa pelaaminen terveellisemmällä vaihtoehdolla esim. liikunnalla. Liikunta lisää mielihyvähormonien tuotantoa.
7. Motivaation buustaus. Rauhoitu, ota mukava asento ja sulje silmäsi. Palaa mielessäsi aikaan ennen pelaamista, pystyt siis lopettamaan, olethan olet ollut pelaamatta ennenkin! Visualisoi mielessäsi miten stressivapaata elämää elit, ennen pelaamisen aloittamista.
Seitsemän oikein! Vinkkejä lopettamiseen!
4
207
Vastaukset
- duunit_hoitamatta
Jos Jumala on olemassa niin hän olisi jo aikaa sitten lopettanut pelikoneet. Kuten myös monta muuta julmaa asiaa maailmassa.
Hei nimimerkki, Omakohtaisestiauttaneet
Kiva, kun kerroit näitä vinkkejä pelaamisen lopettamiseen. Hyvä, että olet itse saanut apua ja tiedät miten pysyt pelaamatta. Keinot kuulostavat järkeviltä ja sellaisilta, että niitä kannattaa kokeilla ja käyttää. Moni peliriippuvainen on kovin ahdistunut ja monenlaisten ongelmien keskellä, että suosittelen avun hakemista ja avun piirissä pysymistä riittävän pitkän aikaa.
Kaikkea hyvää sinulle,
Pirkko-pappi- Omakohtaisestiauttaneet
Rehellisesti sanottuna en ole onnistunut lopettamaan pelaamista! Olen pystynyt olemaan pelaamatta kausia, mutta jostain se pelipiru aina hyppää olkapäälle.
Nykyään olen onnellinen siitä, että pystyn hoitamaan asiani kuntoon ennen pelaamista. Maksan vuokran laskut, ostan ruokaa ja kaikkea mitä tarvitsen tullakseni toimeen kuukauden, loput voin sitten pelata enkä joudu hankaluuksiin.
Mutta tahtoisin tästäkin "ylimääräisestä" pelaamisesta eroon, olisi kiva laittaa se raha vaikka säästöön pelaamisen sijaan. Omakohtaisestiauttaneet kirjoitti:
Rehellisesti sanottuna en ole onnistunut lopettamaan pelaamista! Olen pystynyt olemaan pelaamatta kausia, mutta jostain se pelipiru aina hyppää olkapäälle.
Nykyään olen onnellinen siitä, että pystyn hoitamaan asiani kuntoon ennen pelaamista. Maksan vuokran laskut, ostan ruokaa ja kaikkea mitä tarvitsen tullakseni toimeen kuukauden, loput voin sitten pelata enkä joudu hankaluuksiin.
Mutta tahtoisin tästäkin "ylimääräisestä" pelaamisesta eroon, olisi kiva laittaa se raha vaikka säästöön pelaamisen sijaan.Aurinkoista perjantaita.
Rehellisyys on hyvä juttu, myös peliongelman käsittelyssä. Harmi, ettet ole vielä onnistunut lopettamaan pelaamista. Hyvä, että maksat laskut ennen pelaamista, se on jo iso askel. Kyllä sinä pystyt enempäänkin, tsempillä ja lujalla tahdolla. Entäs, jos ihan oikeasti laitat sen "ylimääräisen" rahan säästöön, vaikka eri tilille. Perusta eri tili, jota et ota verkkopankkitunnusten piiriin, johon ei ole pankkikorttia, joten "et saa" siltä tililtä rahaa helposti pois. Mietit etukäteen mihin tahdot rahan käyttää, kun sitä on riittävästi; matka tms mikä tuo sinulle iloa. Ja kun aika on täysi eli rahaa on tarpeeksi, toteutat sen asian. Tai entä jos etsit itsellesi tukihenkilön, jonka kanssa voit soittaa ja jutella silloin, kun olet aikeissa ryhtyä pelaamaan, kun kiusaus on suurin. Hän voi auttaa sinut siitä hetkestä eteenpäin. Heitä on löydettävissä. Soita vaikka maksuttomaan peluuriin, arkisin klo 12 - 18 välillä.
Tsemppiä, edelleen
Pirkko-pappi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk923904Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna922009Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll871813- 1441692
- 1671541
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1061539Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651488Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671452Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j1001354- 861307