Seitsemän oikein! Vinkkejä lopettamiseen!

Omakohtaisestiauttaneet

1. Rukous. Kyllä luit oikein, Jumala on olemassa.

2. Tiedosta se tosiseikka vaikka voittaisit, et osaa lopettaa ajoissa ja lopulta häviät voitotkin korkojen kera.

3. Muunna pelatessasi raha mielessäsi toiseen muotoon, (tuppaa unohtumaan rahan todellinen arvo). 30e pelikoneessa on kassillinen ruokaa tai 5 askia tupakkaa. Mitä se on vaihtoehtoisesti sinulle?

4. Ongelman tiedostaminen, kertominen helpottaa ja saa yleensä havahtumaan hereille pahasta unesta. Vaikka ongelman moni salaa, eikä kenellekään siitä puhu. Yleensä tämä vain pahentaa asioita. Toiselle ihmisille kertominen on askel ongelman tiedostamisessa myös itselle.

5. Pysähdy miettimään, miksi todella pelaat? Mitä tyhjyyden tunnetta paikkaat sillä elämässäsi? Mitä yrität saavuttaa sillä? Mistä se todellisuudessa kumpuaa?

6. Vaihtoehtoinen addiktio. Korvaa pelaaminen terveellisemmällä vaihtoehdolla esim. liikunnalla. Liikunta lisää mielihyvähormonien tuotantoa.

7. Motivaation buustaus. Rauhoitu, ota mukava asento ja sulje silmäsi. Palaa mielessäsi aikaan ennen pelaamista, pystyt siis lopettamaan, olethan olet ollut pelaamatta ennenkin! Visualisoi mielessäsi miten stressivapaata elämää elit, ennen pelaamisen aloittamista.

4

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • duunit_hoitamatta

      Jos Jumala on olemassa niin hän olisi jo aikaa sitten lopettanut pelikoneet. Kuten myös monta muuta julmaa asiaa maailmassa.

    • Hei nimimerkki, Omakohtaisestiauttaneet

      Kiva, kun kerroit näitä vinkkejä pelaamisen lopettamiseen. Hyvä, että olet itse saanut apua ja tiedät miten pysyt pelaamatta. Keinot kuulostavat järkeviltä ja sellaisilta, että niitä kannattaa kokeilla ja käyttää. Moni peliriippuvainen on kovin ahdistunut ja monenlaisten ongelmien keskellä, että suosittelen avun hakemista ja avun piirissä pysymistä riittävän pitkän aikaa.

      Kaikkea hyvää sinulle,
      Pirkko-pappi

      • Omakohtaisestiauttaneet

        Rehellisesti sanottuna en ole onnistunut lopettamaan pelaamista! Olen pystynyt olemaan pelaamatta kausia, mutta jostain se pelipiru aina hyppää olkapäälle.

        Nykyään olen onnellinen siitä, että pystyn hoitamaan asiani kuntoon ennen pelaamista. Maksan vuokran laskut, ostan ruokaa ja kaikkea mitä tarvitsen tullakseni toimeen kuukauden, loput voin sitten pelata enkä joudu hankaluuksiin.

        Mutta tahtoisin tästäkin "ylimääräisestä" pelaamisesta eroon, olisi kiva laittaa se raha vaikka säästöön pelaamisen sijaan.


      • Omakohtaisestiauttaneet kirjoitti:

        Rehellisesti sanottuna en ole onnistunut lopettamaan pelaamista! Olen pystynyt olemaan pelaamatta kausia, mutta jostain se pelipiru aina hyppää olkapäälle.

        Nykyään olen onnellinen siitä, että pystyn hoitamaan asiani kuntoon ennen pelaamista. Maksan vuokran laskut, ostan ruokaa ja kaikkea mitä tarvitsen tullakseni toimeen kuukauden, loput voin sitten pelata enkä joudu hankaluuksiin.

        Mutta tahtoisin tästäkin "ylimääräisestä" pelaamisesta eroon, olisi kiva laittaa se raha vaikka säästöön pelaamisen sijaan.

        Aurinkoista perjantaita.

        Rehellisyys on hyvä juttu, myös peliongelman käsittelyssä. Harmi, ettet ole vielä onnistunut lopettamaan pelaamista. Hyvä, että maksat laskut ennen pelaamista, se on jo iso askel. Kyllä sinä pystyt enempäänkin, tsempillä ja lujalla tahdolla. Entäs, jos ihan oikeasti laitat sen "ylimääräisen" rahan säästöön, vaikka eri tilille. Perusta eri tili, jota et ota verkkopankkitunnusten piiriin, johon ei ole pankkikorttia, joten "et saa" siltä tililtä rahaa helposti pois. Mietit etukäteen mihin tahdot rahan käyttää, kun sitä on riittävästi; matka tms mikä tuo sinulle iloa. Ja kun aika on täysi eli rahaa on tarpeeksi, toteutat sen asian. Tai entä jos etsit itsellesi tukihenkilön, jonka kanssa voit soittaa ja jutella silloin, kun olet aikeissa ryhtyä pelaamaan, kun kiusaus on suurin. Hän voi auttaa sinut siitä hetkestä eteenpäin. Heitä on löydettävissä. Soita vaikka maksuttomaan peluuriin, arkisin klo 12 - 18 välillä.

        Tsemppiä, edelleen
        Pirkko-pappi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3633
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2469
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      37
      2323
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2067
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1582
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1569
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      14
      1402
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      128
      1320
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      271
      1304
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1275
    Aihe