Minulla on astma, mutta pysyvää hoitavaa lääkitystä ei ole koskaan sovittu koska oireita minulla on tavannut olla vain keväästä syksyyn eli kautena jolloin on kaikki allergeenit riesana (ensin siitepölyt, sitten homeet). Joitakin lääkkeitä on vuosien varrella kokeiltu, mutta en ole kokenut saavani niistä mitään apua. Niminä muistan ainakin Flixotide, Beclomet, Montelukast ja Budesonid. Mahdollisesti joskus kauan kauan sitten ollut Pulmicort ja se on saattanut auttaa.
Sairastuin joulukuussa keuhkokuumeeseen ja sen takia yskin ensin viitisen viikkoa vihreää ja keltaista limaa, sen päätyttyä olen nyt parisen viikkoa yskinyt kirkasta limaa. Tänä aikana on tullut mukaan kuvioon oikeastaan jatkuva hengenahdistus. En pysty missään vaiheessa hengittämään normaalisti 100 % teholla. Avaavasta ei ole tällä kertaa hyötyä, ei ole ollut myöskään antihistamiinista josta ainoana olen kokenut kesäisin saavani apua allergis-astmaattisten oireiden hillitsemiseen (eli siis ajoittaiseen ahdistukseen ja kokolailla jatkuvaan yskään).
Menin lääkäriin kun ajattelin että kai tässä nyt vihdoin viimein olisi syytä selvittää että mikä hoitava astmalääke auttaisi ihan oikeasti. Sanoin ettei avaavasta ole ollut apua, eikä antihistamiinista.
Lääkäri sanoi että niilläkin joilla ei ole astmaa voi tulla keuhkokuumeen jälkeen ahdistusta. Mitään hoitavaa lääkettä astmaan en saanut, sain vain uuden antihistamiinin jonka pitäisi olla voimakkaampi kuin käyttämäni, ja jatkoa avaavan reseptiin. Sanoi että syö antihistamiinia kaksi viikkoa vaikkei siitä olisikaan apua.
Yritin kysellä että mitenkäs sitten sen astman kanssa. Sanoi että pitää (taas) tehdä tutkimukset ja sitten kun oireilua oikeasti on, eli siis kesäkaudella. Minulla kun on aiemmin tehty talvikaudella mittauksia sun muuta, ja niissä ei ole ikinä näkynyt mitään.
Vähän epäilen ettei näy kesälläkään, koska minulla ei ole keuhkoissa mitään sen kummempaa pysyvää vikaa (vielä?), ne vain yliärtyvät herkästi kaikesta mahdollisesta. Tuli vähän sellainen tunne että kun minulla on pahin pysyvästi astmaattinen olo kuin on eläissäni ollut, NYT, niin olen kuin heittelle jätettynä.
Kysymys kuuluu että kuinka helkkarin kauan oikein pitää yskiä keuhkokuumeen perään, ja jos on jo pari viikkoa ahdistanut, niin kuinka kauan pitää odotta että se loppuisi, jos ei mitään lääkkeitäkään ole siihen saanut. Vai antihistamiinillako tämä nyt paranee, kun ei siihen tehonnut sekään mitään yleensä olen syönyt.
Keuhkokuume ja astma
hiuliheilääkkeitäei
1
3027
Vastaukset
- hiuliheilääkkeitäei
Vastaan itse että eihän se sillä antihistamiinilla parantunut, eikä avaavallakaan. Alkoi mennä vaan huonompaan suuntaan.
Sai nyt astmalääkettä, saisi luvan parantaa. Ensi viikonloppuna olisi tullut jo 8 viikkoa yskää täyteen. Lääkäri jolla nyt kävin sanoi että niin pitkässä yskässä on voinut tulla jo vaurioita keuhkoputkien pintaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2001546
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58961Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85902
- 53826
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t264738Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10730Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338681Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58674Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74666