Kyseessä on 64-bittinen versio ja järjestelmälevyn juuressa on mm. seuraavat:
lib
lib32
lib64
Viimeisessä lib64-kansiossa on vain tiedosto ld-linux-x86-64.so.2, joka on linkki ja osoittaa kohteeseen /lib/x86_64-linux-gnu/ld-2.23.so. Muissa kansioissa on enemmän tavaraa. Miksei kaikki voisi olla yhdessä ja samassa lib-kansiossa?
Miksi Linux Mintissä on kolme lib-kansiota?
7
228
Vastaukset
Perstuntumalta lib32 sisältää IA32 arkkitehtuurista riippuvaisen koodin, lib64 sisältää AMD64 arkkitehtuurista riippuvaisen koodin, eli sama kirjasto voi olla samalla nimellä eri arkkitehtuuriversioina siellä.
Sitä kun jotkut käyttää jotain 32-bittistä koodia vaikka niin niitä varten ladataan muistia kuluttamaan tietysti samoista kirjastoista 32-bittisiä versioita.- hukkabitit
Erikoista vaan että vaikka on asennettu 64-bittinen versio, niin lib64-kansiossa ei ole kuin tuo yksi linkki. Onko Linux Mintin koodi sitten enimmäkseen 32-bittistä? Kyllä tämä sentään yli 4 gigatavua muistia tunnistaa.
hukkabitit kirjoitti:
Erikoista vaan että vaikka on asennettu 64-bittinen versio, niin lib64-kansiossa ei ole kuin tuo yksi linkki. Onko Linux Mintin koodi sitten enimmäkseen 32-bittistä? Kyllä tämä sentään yli 4 gigatavua muistia tunnistaa.
On varmaan lib kansiossa, se on se yleinen paikka.
Tällehän on standardikin olemassa: http://www.pathname.com/fhs/
Että voi siitä katsoa tarkemmin.- loppuukyselyt
M-Kar kirjoitti:
On varmaan lib kansiossa, se on se yleinen paikka.
Tällehän on standardikin olemassa: http://www.pathname.com/fhs/
Että voi siitä katsoa tarkemmin.Kiitos, hyvä linkki. Olen usein pähkäillyt tiedostohierarkiaa, mutta tuollahan se on kattavasti kerrottu.
Täällä hieman uudempi http://refspecs.linuxfoundation.org/FHS_3.0/fhs/index.html
/media on uusi. Välillä ihmettelen /opt tarpeellisuuta.
Uusi raivostuttava uudistus on /run/media/user/levyn_nimi/... liitospisteenä medioille. Tuli udev päivityksestä. Useimmilla jakeluilla on udev sääntö joka muuttaa tuon /media. Jos tikkua ei näy kannattaa katsoa /run/media/ alle.
Yksi raivostuttava muutos on myös eth0 nimen muutos. Minulla se on nyt enp10s0.
Toisella koneella muistaakseni enp3s1. Ennen kun teki nettiasetuksia eth0 riitti pitkälle. Jos joutuu reitittimen käynnistämään uudestaan ja/tai muuttelemaan piuhoja niin sama pähkäily taas. Ei muistissa pysy enää moiset nimet.- pätkiimuisti
Minkähän vuoksi nuo verkkosovittimet on nimetty uudelleen? Minulla on niinkin helposti muistettavat nimet kuin enp5s0 ja wlp6s0. Nimeämislogiikasta ei ole mitään käsitystä.
Lysti alkoi udev päivityksestä jolloin eth0 nimeäminen lopetettiin ja nimi tulee biossista, firmiksestä, mac osoitteesta, ei tarkkaa käsitystä miten nimi luodaan. googlella löysin lopulta tälläisen jutun
https://www.freedesktop.org/wiki/Software/systemd/PredictableNetworkInterfaceNames/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521703886Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään813099Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv462143Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka232053Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?541911TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851341Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251268- 401260
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581048Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10758