Läpsylaki Venäjällä.

läpsyttäjä

9

169

Äänestä

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eikannata

      Suomessa se menis niin päin, että naiset vetäis miehiä turpaan.

    • Jospa väkivaltaiset ratsastaisivat venäjälle jos ei muuten opi hillitsemään.

      • Fewjknfjknewefsdf

        Vaan kun ne eivät muuta koska niillä on väkiVALTAA olla muuttamatta. Ja vaikka fyysisesti väkivaltaiset poistettaisiin niin tilalle tulisi uudenlaista väkivaltaa sosiaalisessa, henkisessä ja yhteisöllisessä muodossa.

        Väkivalta on aina yhteisön ominaisuus. Siitä ei voi päästä pois eikä pidäkään, vaan tehdä väkivallasta väline jota ei käytetä kuin oikeista ja perustelluista syistä.


    • Fklewkfjnsjkfdn

      Jos kovapäinen lapsi on taipuvainen juoksemaan tielle holtittomasti - niin jos mikään muu ei auta niin silloin fyysinen kurinpalautus voi olla tarpeen. Kipu on elävälle olennolle tarpeellinen ohjaava signaali.

      Jos ajattelee tuossa kohtaa että "se on väärin" voi tilanne johtaa siihen että väkivallatonta pyhimystä saa sitten elää todeksi lapsensa hautajaisissa.

      Perheväkivallan voisi tehdä virallieksi prosessiksi jossa esim. lapsen fyysinen kurittaminen anottaisiin väliaikaiseksi luvaksi.

    • EdesUnissa

      No voihan sen noinkin tulkita. Tai sitten voisi sanoa että Venäjä Eurooppalaistuu poistamalla tämän lainkohdan. Tässä perheväkivallan asiassa vain pohjoismaat ovat olleet edistyksellisiä, ja nyt meillä on teini kakaroita joita opettajat pelkäävät, kun heitä ei saada kuriin.
      Asioissa on kaksi puolta. Lapsen omatunto oikean ja väärän suhteen kehittyy vasta 12 vuotiaasta. Sitä ennen vanhempien rangaistuksen pelko ohjaa lasta. Tosin ei minun ole tarvinnut ikinä edes läpsäistä omaa tytärtäni 15 vuoteen, vaan asiat on selvitetty puhumalla.
      Lapsen kasvatus on kuin koiran kasvatus. Jos olet järjestelmällinen ja aina toimit samoilla arvoilla niin ei väkivaltaa tarvita. Jos et toimi näin, niin joudut jossain vaiheessa tekemään muutoksen juurikin esim. lyömällä.

    • Kiltti-ja-kunnollinen

      Venäläiset on jännämiehiä kaikki. Suomessa naiset sallii jännämiesväkivallan.

      • EdesUnissa

        Venäjättäret ne vasta väkivaltaisia ovatkin. Moni niistä piiskaa ja läpsii suomalaismiehiä päivittäin....saattavat jopa sitoa ja istua päälle. Varo niitä !


    • Sairasta taantumuksellisuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      106
      1344
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      807
    3. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      54
      696
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      691
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      124
      604
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      551
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      526
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      185
      519
    9. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      31
      517
    10. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      60
      505
    Aihe