Johan on hinnat

ghhjkklööö

Omat vanhempani alkavat olla se verran iäkkäitä ja isällä alkava demetia. Katselin noita kuukasihintoja yksityisiin hoitokoteihin, kun noihin kunnallisiin on ilmeisesti kovin vaikea päästä.
Hieraisen pari lertaa silmiäni ! Mitä 4000-5000 euroa kuussa.
Tuolla hinnalla luulisi palkkaavan ihan oman lähihoitajan kotiin avustamaan. Siis ihan maksamalla palkan ja siitä kaikki muutkin työnantajan kulut.

5

247

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saa sillä hommattua lähihoitajat oheiskuluineen ehkä 8h/pv. Muistathan että yhdellä hoitajalla se ei joka päivälle onnistu, kun tulee työaikalait sun muut. Jos avun tarve on muuta kuin 8h yhtäjaksoista työaikaa niin sitten on jo kalliimpaa. Ilta- ja yötyöntekijästä nyt puhumattakaan.

      • mitästässämuutakaan

        Ja se lähihoitaja saattaa sairastua kuten muutkin ihmiset. Ja lapsensa voi sairastua. Eikä sovi vuosiloma-asioita unohtaa. Ja sitten vanhusten pitää hyväksyä vieras ihminen huusholliinsa.

        Jotain kyläpiikafirmoja voisi olla enemmän. Tai renkaita kotiaputyyliin. Lähihoitaja voisi käydä silmätippoja tiputtamassa, sairashoitaja haavanhoidossa ja avustaja pesuissa. Joku tarvii toisinaan enemmän apua vaikka sairaalasta palatessa ja joku vähemmän. Ruokapalvelun kai joka kunta järjestää?


    • Insernööri

      Ei tuo huimaavan suuri hoitomaksu edes takaa hyvää hoivaa. Ne yksityiset hoivakodit on perustettu vain ja ainoastaan omistajansa voiton maksimointiin. Siellä säästetään ruuassa, puhtaudessa, vaipoissa ja aivan kaikessa. Minimimäärä henkilöstöä jne.

      Vaikka maksat itsesi tyhjäksi saatat jopa nähdä nälkää, ei ne puuro ja vellilitkut takaa kunnollista ravitsemusta. Yksityisiä hoivakoteja syntyy kuin sieniä sateella, on niin hyvä bisnes ja valvonta aivan olematonta!!!

      Tämän hallituksen raharikkaat ministerit ajavat kaikki palvelut yrittäjien käsiin ja kurjuus tulee lisääntymään. Eihän yksikään yrittäjä palvele ketään muuten kuin rahan kiilto silmissä. Nyt kun vanhusten määrä lisääntyy koko ajan, kuntien vanhuspalvelut ei riitä ja bisnesmiehet korjaa potin!

    • Viisuri

      Valvonta kuuluu kuntien sosiaali- ja terveyspuolen vastaaville sekä Valviralle. Käytännössä valvontaa ei ole, kun käytäntö on sellainen, että tarkastuskäynneistä ilmoitetaan ennakkoon. Kun delegaatio saapuu paikalle, henkilökuntaa on kutsuttu vuoroon enemmän kuin siellä oikeasti arjessa on ja muukin siloteltu näyttämään paremmalta kuin oikeasti on.

      Vanhusten omaiset teillä on vastuu kyseenalaistaa ja kannella huonoista käytännöistä. Lisätkää vierailuja ja katsokaa monelta kantilta hoivakotien käytäntöjä. Valvira on esim. kieltänyt hoitohenkilöstön käyttämistä siivoukseen, pyykinpesuun, ruuanlaittoon yms. Niihin ns. huoltotehtäviin pitää palkata omat tekijänsä.

      Hoitajillakin on vastuu, ei pidä suostua johtoportaan älyttömiin vaatimuksiin hoitotyön kustannuksella. Ylikuormitettu henkilöstö ei voi millään toteuttaa laadukasta hoivatyötä. Joku roti se pitää olla omistajan voitontavoittelullakin. Yksityiset hoivakodit lisääntyy, on se vain niin tuottoisa bisnes.

    • r5ukjmkmjkkk

      Talon ylläpito. palkat tekee kuluista hirmuiset, kyllä siinä maksetaan muidenkin hoidoista ja kustannukset jaetaan ns tasan.

      Kunnallisella hoitopaikka maksaa periaatteessa saman verran mutta paikkoja ei ole yhtä helposti tarjolla, rajallinen määrä kuten toki jopa yksityiselläkin. Yksityinen tekee vielä voittoa tuossa, pakkokin koska se on se pelivara toiminnan yllä pitämiseksi.

      Jos omaisellesi riittää että hoitaja/tai avustajakin käy vain kerran vuorokaudessa niin eihän se silloin ole lähellekkään useita tuhansia euroja kuukaudessa. Eniten säästää siitä jos oman oma koti niin kuin kai onkin niin siitä ei tarvitse enää erikseen maksaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      277
      4722
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2941
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      41
      2911
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1694
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      64
      1471
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe