Hyvä saatekirje?

Saatekirje

Yritän raapustaa saatekirjettä kustantajalle ja se on yllättävän vaikeaa.
Olisiko kellään hyviä vinkkejä?
Mitä kannattaa ehdottomasti laittaa ja mitä ei missään nimessä?

6

3520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jonkin verran kustantajasta kiinni, mutta yksinkertainen on kaunista. Lyhyt ja ytimekäs on hyvä, eikä liikaa oman tärkeyden suurentelua. Aika pahasti saa kyllä mokata että sillä olisi paljon merkitystä.

      Kysyin tätä itse asiassa suoraan kustantajalta viime syksynä, eli täällä asiasta paljon laajemmin: http://www.kirjailija.blog/2016/11/minkalainen-on-hyva-saatekirje.html

    • saattelua

      Minä taas en usko, että saatekirjeellä on minkäänlaista merkitystä. Miettikää vaikka Tommi Kinnusta, tätä tupla-Finlandiapalkintoehdokasta ja bestseller-kirjailijaa. Haastatteluissaan on kertonut, ettei edes tiennyt, että kaveri on pistänyt tekstin kustantamoon. Ei varmaan ollut muuta saatetta, kuin kaverin "lukekaa tää, tää on hyvä". Ja sai kustannussopimuksen WSOY:ltä.
      Jos itse olisin kustantamossa töissä ja tehtäviini kuuluisi vastaanottaa 1000 käsikirjoitusta joka vuosi yhteen sähköpostiin, niin voisin kuvitella, että minua kiinnostaisi a) kässärin lajityyppi b) kirjoittajan ikä ja c) ehkä lause pari juonesta. Ei muuta.
      Pakkohan niitten on jokaisesta ainakin pari ekaa sivua silmäillä, vaikka saate olisi kuinka huono tai puuttuisi kokonaan.
      Saatekirje on sama kuin osallistuisi laulukilpailuun kertomalla, mitä on laulanut ja minkälaisesta musiikista tykkää, ilman että laulaisi mitään.

      • ensivaikutelma

        Hyvä saatekirje ei auta huonoa kässäriä tai pilaa loistavaa, mutta raakilemaisen kässärin tekijän persoonallisuus voi kääntää pattitilanteessa vaakaa kumpaan suuntaan tahansa.

        Hyvä saate antaa kirjoittajasta persoonallisen, ammattimaisen vaikutelman. Saatekirje on kirjoitusnäyte aivan niin kuin itse kässärikin. Se luetaan ensin, ja kirjojahan myydään myös kirjoittajan kiinnostavan persoonan avulla.


    • kallekynäilijä

      Lyhyt ja ytimekäs. Periaatteessda yhteystiedot (heti vasempaan yläkulmaan!!!), tarjoamasi käsikirjoituksen nimi ja liuskamäärä, päiväys ja allekirjoitus periaatteessa riittävät. Jos käsikirjoitus on osa laajempaa kokonaisuutta, esim. trilogian avaus, mainitse asiasta saatteessa. Jos sinulla on aiempia julkaisuja tai sijoituksia kirjoituskilpailuissa, muutama omasta mielestäsi tärkein kannattaa mainita. Halutessasi voit esitellä itsesi hyvin lyhyesti, esim. ammatti kannattaa mainita, jos se liittyy jotenkin kirjoittamiseen. Samoin ksäikirjoituksesta voi sanoa pari sanaa.

      Eli esim. näin:

      Kalle Kirjailija
      Kirjakuja69
      696969 KIRJALA
      040 123 4567
      kalle.kirjailijakirjailija.fi





      SAATE


      Tarjoan Teille julkaistavaksi liitteenä olevan käsikirjoitukseni Kallen skitsot (189 liuskaa). Kyseessä on humoristinen romaani mielisairaalavuosiltani.

      Opiskelen kirjoittamista Viita-akatemiassa. Voitin Pirkanmaan kirjoituskilpailun vuonna 20XX novellillani Hulluuden usvassa.

      Odotan yhteydenottoanne ja vastaan mielelläni kaikkiin käsikirjoitustani koskeviin kysymyksiin.


      Kirjalassa 22.1.2017

      Ystävällisin terveisin,




      Kalle Kirjailija



      Tuollaiset ohjeet sain eräältä kustannustoimittajalta. Sanoi, että kaksi yleisintä virhettä ovat:

      1) Yhteystiedot ovat hankalasti löydettävissä leipätekstin seassa tai ne puuttuvat kokonaan.

      2) Ylipitkä saateteksti.

      • Tämä ansaitsisi olla pysyvästi palstan etusivulla!


    • Saatekirje

      Kiitokset vinkeistä! Kirjoitin noin sivun saatteen, laitoin yhteystiedot ylimmäksi. Lisäksi laitoin tiivistelmän kirjasta. Pitäkää peukkuja :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      111
      2722
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      17
      1720
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      267
      1608
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      11
      1564
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      27
      1268
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      27
      1139
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1062
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      83
      1031
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    Aihe