kansanedustajien palkka

markuz04

Pitäisikö kansanedustajien palkat pudottaa kun he saavat sitä liikaa?

17

355

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kusetusko

      Tosin ministerit saa palkkaa ja kansanedustajat palkkiota mutta molempia pitää leikata 80 prosenttia koska jo yli 100 miljardia vain saaneet velkaa. Eli velkarahalla nämäkin elätit..................

    • Lumenpukkaaja

      Ministerit ei tee mitään muuta kuin matkustelevat ja nostavat palkkansa. Nytkin Berneri teetti töitään yli 300500 € konsulttifirmoilla ja kansalaiset maksoivat laskun. Eikä totisesti ole ainoa lasku, maan tapa on palkata konsultteja sekä erityisasiantuntijoita pilvin pimein. Lisäksi heillä on avustajat, sihteerit, autonkuljettajat ja kai pers...npyyhkijätkin palkattu. Olisipa hyvä joskus tiedottaa kuinka paljon koko eduskunnan ylläpito valtiolle maksaa.

      Kansanedustajilla on kohtuuhyvä palkkio, kun huomiodaan verottomat kulukorvaukset, ilmaiset matkat yms. 100 tai vähemmän kansanedustajia riittää vallan mainiosti, koska kaikenmaailman asiantuntiajt ja konsultithan ne työt tekee.

      Laskekaapa huvikseen kuinka monta hoitajaa tuolla Bernerin konsulteille hassaamalla rahalla olisi palkattu vanhustenhoitoon. Lähes sata.

    • Kdjzjzjzph

      Pitäisi ja samat loma- ja lomarahaleikkaukset kuin muillekin. Tästä joulu-ja helmikuun lomasta kunnon vähennykset.

    • Persalka

      Onhan niillä selkeästi liian pieni palkka, kun Stubidokin kulkee puheita pitämässä ja pyytää 1-1,5 h sössötyksestään 9500 € palkkaa ja ilmeisesti saakin. Näin päivän sanomalehdissä. On siinä meillä kallis hampaiden näyttäjä ja joku täys tollo kiskaisee nimen paperiin, että palkkio maksetaan. Se on sitä hyväveli toimintaa ja maan tapa.

      Toinen hörhö tuo "vanki" Kaikkonen, tukkii jokaiseen tv:n hömppäohjelmaan. Eiköhän tuonkin rosvon kannattais pitäytyä niissä töissä johon kansa on hänelle mantaadin antanut. Tai hoitais niitä kuuluisia lapsiaan, kun ne on nyt yhteiskunta hänelle antanut.
      Totta se sen julkkutyrkky tyhjäpää akka työntää sitä ukkoaan osallistumaan. Inhottaa ja säälittää tuo turhanpäiväinen julkisuus.

    • Viisuri

      Pienet on palkat ja liian lyhyet lomat.

      Hjallis on kansanedustaja, saa palkkiota tehtävästään ja piti pitkän loman. Loma -aikana palkkio maksetaan niin kuin muillekin ja hän pisti tuulemaan ja vei julkkutyrkky porukan purjehtimaan. Sitten möi tuotoksensa tv- yhtiölle. Elikkä nämä pienet taskurahat jotka Harkimo saa kansanedustajan pestistään ei riitä vaan bisnestä ja julkisuutta täytyy olla. Narsisti joka haluaa olla esillä kaikin keinoin - en haluaisi hänen rumaa naamaansa joka lehteen ja tv:hen.

      Minun mielestä nämä kansanedustajien viraapelityöt kertoo siitä, että eivät paneudu kunnolla siihen hommaan johon ovat epätoivoisesti pyrkineet ja päässeet.
      Niinkuin tuo Stubidokin, karkaa täysistunnosta omille rahakkaille puhujakeikoilleen ja joku hyväveli hoitaa palkkiot Stubbin taskuun. Pöljä ja ahne, ei voi muuta sanoa.

      Kaikkonen lentää hömppäohjelmasta toiseen. Eikö aikuisella perheellisellä miehellä tosiaankaan ole muuta tehtävää????

      Kun seuraa tuota kansanedustajien tarrkisluokka meininkiä, ei voi paljon arvostaa. Suomen kokoisessa maassa riittää hyvin 100 kansanedustajaa. Muutenkinhan kaikenmaailman konsultit ja ulkopuoliset työryhmäthän sen työn tekee. Niitä tilataan asiaan kuin asiaan. Parlamentti paisuu ja kaatuu kohta omaan pöhöönsä, jokaisella kun on avustajat, sihteerit sun muut palkolliset. Kumma kun ei jo perseen pyyhkijätkin. Vai onko jo?

    • kusetusko

      Eikö pitäisi tehdä kansalaisaloite jossa vaaditaan kansanedustajien määrään puolittamista eli 100 edustajaa ja palkkio se mediaanipalkka mitä suomalainen keskimäärin tienaa eli n. 3300 euroa kuukudessa ja avustajat pois plus lomat kuten töissä olevallekkin.

      • Seoliparas

        Kannatan. Tuo oli paras ehdotus keskustelussa.


    • Järkiintynyt

      Kannatetaan!!!!!
      Kikyllä kiristettiin työtätekevien työehtoja, lomia lyhennettiin ja työaikaa lisättiin. Eläkeikää hilataan koko ajan ylöspäin. Mutta mitä tekee edustajat; lorvii ja lomailee ja ponkasevat sopeutumiseläkkeelle hyvin nuorina.

      Kuntavaalien yhteyteen kansalaisilta kysely edustajien määrästä. Saman ne 100 saavat aikaan kuin tuo iso joukko joista vielä liian moni pinnaa koko ajan poistumalla muihin höpöhöpö hommiin tienaamaan.

      • kylläniinottaa

        Puolet pois ja tulosvastuullinen virkamieshallitus.
        Näitä ei tarvita mistä osa ei ymmärrä edes omia puheitaan.


    • leikataankansanedustajii

      pitkillä lomilla löhöilevät jatkuvasti, puolet voisi lomauttaa kokonaan heti.

    • Omenedunedustajat

      Kyllä on IRVIKUVA työpaikasta ,työmoraalista koko edustuslaitos .
      Sitten kehtaavat saarnata tavalliselle kansalle työajan pidentämisestä ym ,ym .

      Tämä berneräänestyskin juuri ,38 edustajaa pois , kuinka ollakkaan että juuri perjantaiksi osu vapaapäivä !
      Mitä tekee nämä isopalkkaiset AVUSTAJAT joita on palkattu enenevissä määrin ?
      Juokseeko niille liksa vaikka "päähenkilö" ei ole työpaikalla ?

      • kusetusko

        Perjantai ei ole vapaapäivä, mutta moni lähtee jo torstaina, eli kun katsotaan maanatai on vapaa ja perjantai eli 3 päivää ja yli 6000 euroa kuukaudessa plus ilmaiset matkat ruuat, herää kysymys mihin tarvitaan.............


    • kusetusko

      No kas lisää likasaa ei tunnu missään...Miten ne kehtaa ja kyllähän ne kehtaa.


      Veikkaus maksaa Hjallis Harkimolle ja muille poliitikoille 30 000 euroa vuodessa hallitustehtävästä
      Poliitikot saavat Veikkaukselta suurempia palkkioita kuin muissa valtionyhtiöissä.
      Jaa artikkeli | Jaettu (1468)

      Mikko Niemelä
      Kotimaa 7.3.2017 11:15

      Suomen valtion täysin omistamaan peliyhtiö Veikkaukseen on nimitetty joukko poliitikkoja yhtiön hallituksen jäseniksi. Omistajaohjauksesta vastaava pääministeri Juha Sipilä (kesk) on vastannut nimityksistä.
      Hallitustehtävistä maksetaan jäsenille 2 000 euroa kuussa palkkiota. Lisäksi poliitikoille m…

    • Yhdeksän_euroa

      Tuon kansanedustamisen pitäisi olla kutsumus homma, joten työkkärin tarjoama 9 euron päivittäinen raha riittää korvaukseksi.

      • kusetusko

        Aivan nyt osut asiaan, mutta mitä luulet kun tätä näille jotka ovat tulleet siihen tulokseen että ollaan vain vaikuttamassa ei rahan takia?


    • kirma

      Te puhutte kansanedustajien palkan alennuksesta ja kansanedustajien 100 kansanedustajan riittävyydestä, joka olisi oikein.2018 huhtikuun lopussa uutisoidaan etään palkkioita nostetaan 3,2%. Miksi! Tulosta ei ole tullut vahinkoa vain ja velkaa. Puuttuuko kansanedustajilta järki ja moraali ja häpeän tunne. Lakkoilutkin tulisi lopettaa välittömästi ja samoin palkan korotukset.
      Verotusta tulisi alentaa välittömästi 2500e bruttotuloilla ja siitä alaspäin 700e minimi toimeentuloilla.

    • ahneustalo

      Ahneus on eduskunnassa aina numero yksi . Omaan pussiin vaan ja äkkiä. Muulla ei ole väliä. EI edes onko oikein. Siinä talossa ei kyllä ole muuta sääntöä kuin mulle ensiksi. Muille ei mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      22
      5604
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      32
      4940
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      29
      2834
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2384
    5. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2078
    6. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      2038
    7. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1657
    8. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1621
    9. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      26
      1582
    10. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1509
    Aihe