Skotlanti haluaa irti UK:sta ja liittyä EU:iin

Tervetuloa-Skotlanti

Skotlantilaiset ihailevat pohjoismaista yhteiskuntamallia, jossa pyritään pitämään tuloerot mahdollisimman pieninä ja pidetään huolta heikompiosaisista.

Englanti on konservatiivisempi, oikeistolaisempi. Pääosin englantilaiset olivat brexitin kannalla ja skotit olivat EU:ssa pysymisen kannalla.

Eroaako Skotlanti Britanniasta ja liittyy pohjoismaiseen perheeseen? Tervetuloa.

5

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PolCom
      • Mielenkiintoista olisi kysyä englantilaisilta, että haluatteko irtautua EU:sta, kun Britannia samalla hajoaisi. Tuosta väittämästä olsi samaa mieltä varmasti paljon vähemmän kuin 46 prosenttia vastaajista.


      • ljdfm
        Deronda kirjoitti:

        Mielenkiintoista olisi kysyä englantilaisilta, että haluatteko irtautua EU:sta, kun Britannia samalla hajoaisi. Tuosta väittämästä olsi samaa mieltä varmasti paljon vähemmän kuin 46 prosenttia vastaajista.

        ja kysytään suomalaisilta jotta haluaisitteko erota EU:sta jos kaikki viimeisten 20 vuoden aikana tulleet ulkomaalaiset jälkeläisineen lähetettäisiin tulomaahansa eikä uusia otettaisi.
        yx77


      • ljdfm kirjoitti:

        ja kysytään suomalaisilta jotta haluaisitteko erota EU:sta jos kaikki viimeisten 20 vuoden aikana tulleet ulkomaalaiset jälkeläisineen lähetettäisiin tulomaahansa eikä uusia otettaisi.
        yx77

        Kysymyksesi on täysin hypoteettinen. Britanniassa joudutaan tosissaan huomioimaan se, että skotit voivat lähteä.

        Sitä en tiedä mitä suomalaiset vastaisivat esittämääsi teoreettiseen kysmykseen. Minusta viimeisen 20 vuoden kehitys on ollut oikein hyvää. Monista EU:n maista on tullut meille osaavaa työvoimaa ja vastaavasti meille on avautunut mahdollisuuksia muissa maissa. Sen lisäksi muistakin maista on tullut maahnamuuttajia, mutta ei ainakaan liian paljon. Yksi syy sille, että Ruotsi on pärjännyt taloudellisesti paljon paremmin on se, että he ovat ottaneet vastaan paljon enemmän maahanmuuttajia.


    • Venäjänvajakki

      Brexit ja Trump ovat Putinin EUn ja NATOn hajoitusprojekteja. Hyvin tuntuu onnistuvan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      33
      2283
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      123
      1936
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1591
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1222
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1217
    6. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1046
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1043
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      66
      1028
    9. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      30
      930
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      927
    Aihe