Presidentillä pitää olla jämeryyttä

LoppuaKohtiMennäänEu

Suomessa ei ole nykyään niin tervejärkistä poliitikkoa että äänestäisin ketään heistä seuraavaksi presidentiksi.
Kansa tarvii vahvan ja jämerän presidentin olkoon se sitten nainen tai mies jolla on päättämis kykyä puuttua epäkohtiin vaikka hänen määräämis valtansa on jo viety.
Perässä kulkijat eivät ole minun suosiossani ja oikein hävettää nämä joita ohjaillaan kuin aisankannattajia. Halonen oli pelkkä sateenkaartilainen ja kahvikestittäjien juorujen levitykseen osallistuja eikä yhtään mitään muuta.
Nykyinen USA:n presidentti Trump on malli minkälainen presidentin pitää olla eli hänen on oltava oman kansansa puoltapitävä ja uskottava hoitaa maansa asioita.
Trump on myös ennustanut että tämä meidän EU yhteisö tulee kaatumaan mahdottomuuksiinsa hoitaa Euroopan turvallisuutta?
Epäileekö täällä joku ettei tuo Trumpin ennustus ei pitäisikään paikkaansa, minä olen jo pitkään katsonut tämän EU:n tilanteen olevan nyt loppusuoralla loppuaan?

2

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MikäOnAsteikkoEritellä

      Moni on varmaan huomioinut miten mediamme pelkää USA:n presidenttiä Trumppia kuin myrkkyä olisi heille antamassa? Trump haluaa rajoittaa pakolaisten massavyöryä maahansa ja eniten juuri niistä maista mistä tänne meille on nämä tunkeutujat ovat hyökänneet?
      Trump on presidentti jolla on vielä älyä suojella omia kansalaisiaan, mutta täällä hänet leimataan rasistiseksi ja mediamme jatkaa päivittäistä solvaamistaan hänestä joka on selvästi täyttä vihapuhetta. Jotenkin tuntuu kieroutuneelta tämä meidän yhteiskuntajärjestelmä kun toinen taho saa suoltaa vihapuhetta jatkuvasti mutta kun kansa sanoo vähänkin jotain mikä viittaa vähän maahan tunkeutuneisiin terroristeihin se on jo pahaa vihapuhetta?

    • ValheMediaVaudissa

      Trump on aloittanut hyvin. Suomi tarvitsee oman Trumpin, varmasti häntä äänestäisin!
      USA:ssa on hyvin nähty ettei monikulttuurisuus onnistu ja eri uskonnot eivät tule toimeen keskenään. Vaikka USA:ssa on paljon eri uskonto lahkoja ne ovat pääsääntöisesti sieltä alkujaan lähtöisin ja sopivat paremmin keskenään, mutta esimerkiksi Islam ei hyväksy muita uskontoja ja siinä on jo se mikä sekoittaa pakan.
      Euroopassa ollaan nyt menossa samaan mitä on nyt riisi alueilla eli pakolaiset tuovat sodan mukanaan ja se sota ei ole enää kaukana. Irakista tulleet eri heimoihin kuuluvat ovat aina olleet riidoissa keskenään ja nyt näitä on pakolaisina täällä meilläkin.
      Suomi tarvitsee vahvan armeijan mutta sitä vahvuutta ei tarvita minkään naapurimaan hyökkäystä varten vaan meidän sisäisten maahamme tunkeutuneitten miesterroristejen keskinäisten vihanpitojen taltuttamiseen. Nuo vieraitten maahan tunkeutujien keskinäiset kahinat ne kohdistuvat myös meihin Suomalaisiin ja uhreja tulee väistämättä kansalaisistammekin.
      Naapurimaa Ruotsi on jo nyt aikamoisessa liemessä pakolaistensa kanssa mutta eipä meidän media kirjoita tai uutisoi sieltä mitään, päinvastoin kerrotaan että kaikki menee erittäin hyvin eli yöstä yritetään tehdä päivää tai Hauki ei ole kala vaan se on lintu?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      167
      4950
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1565
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1529
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1421
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1163
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1037
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      42
      977
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      925
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      153
      827
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      747
    Aihe