Eikö niitä normeja pitänyt purkaa eikä lisätä

http://www.iltasanomat.fi/autot/art-2000005061603.html

Sitten löytyi takataskusta vielä tälläinen. Oli valmiina iskeä pöytään.

Eikö tätä halavatun berneriä saa potkaistua takaisin Vallilaan.

Nyt riittää. Sipilän on erotettava berner, tai sipilä joutuu eroamaan myös itse.
5113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eikö hulluudella ole mitään huippua? Lataamolle koko ministeriakka ja äkkiä!

Äänestä
  • Bernerin Suomi päättyisi tuohon Vantaan ja Espoon kupeeseen, metsäläiset ja maalaiset maksakoot tiemasunsa mukisematta.

    Bernerin työhistoriaa tarkkaillessa saa helposti sellaisen kuvan, että ministerillä on työelämässään ollut selviä sitoutumisvaikeuksia. Berner on poukkoillut pallilta toiselle. Myös kansanedustajaksi pyrkiessään Anne Berner nousi eduskuntaan keskustan sitoutumattomana ehdokkaana. Antamiensa tietojen mukaan hänen oli tarkoitus hypätä kelkkaan kokoomuksen listoilta, mutta vedonlyntitoimistot petasivat keskustalle suurempaa kannatusta, joka näin ikään kasvatti myös Bernerin mahdollisuuksia onnistua vaaleissa.

    Naurattaa vaan, että kepulaiset luulivat "voittaneensa" saadessaan Bernerin ministeriksi. Antaako Sipilä Bernerin häslätä mitä tahansa?

    Nyt kyllä hävettäisi olla keskustalainen ja asua maalla, mutta tämähän on teidän parhaaksi. Kaupunkilaiset ei näillä kyläteillä juurikaan ajele, no kerran kesässä juhannuksena.

    Äänestä

Niinhän tuossa puretaankin. Et näköjään edes ymmärrä mikä on yksityinen tie.

Äänestä
  • Puretaan ja puretaan. Yksityistielaki, jos sen muutos koskisi vain muutamaa tietä, (jonka ylläpitoon kunta on antanut avustusta) uudistus osakkaiden eduksi olisi huikea. Tarkemmin uudistettavaa lakia lukiessa kauaskantoisempi tavoite on saada tiet kunnan haltuun ja sitä mukaa kun kilometriperusteinen veloitus tulee voimaan, maksulliseksi tieksi.

    Millä ihmeellä jatkossa 360 000 km teiden kunnossapitoa ylläpidetään, jos niillä ajavilta ei kerätä kuluja? Ihan sellaiset "yksityistiet kiinteistölle", jossain maaseudulla, tulee ja on jatkossakin osakkaiden vastuulla.

    "Väyrynen toteaa, että liikenne- ja viestintäministeri Anne Bernerin (kesk.) selvitys oli yksi esimerkki keskustan politiikasta, jota hän ei enää tunne omakseen.
    – Paljon pahempaa on tulossa, kun yhteisesti valmistellut maakunta- ja sote-uudistukset tulevat päätettäviksi, Väyrynen kirjoittaa blogissaan.
    – Näyttää käyneen niin, että Keskustan eduskuntaryhmässä ja puoluehallituksessa ei ole riittävästi paneuduttu siihen, mihin maakunta- ja sote-uudistus ovat johtamassa, hän varoittaa.
    Väyrysen mielestä kokoomus on saanut hallituksessa yliotteen, minkä vuoksi ”hallituksen suunnitelmat ovat johtamassa kuntien alasajoon”.
    – Hallitusryhmien puheenjohtajien olisi syytä perehtyä uudistusten valmisteluun ja ottaa tilanne hallintaansa. Muutoin käsillä saattaa olla kriisi, joka hajottaa hallituksen, Väyrynen kirjoittaa.

    Maakuntahallitus (myös sote) nielee rahaa ja saahan sitä tiemaksuillakin kerättyä.

    Äänestä

  • saihan berneri parkkikiekon -uudistuksen , suurin keksintö sitten auton

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jo.riittää.suhmurointi kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/autot/art-2000005061603.html

Sitten löytyi takataskusta vielä tälläinen. Oli valmiina iskeä pöytään.

Eikö tätä halavatun berneriä saa potkaistua takaisin Vallilaan.

Nyt riittää. Sipilän on erotettava berner, tai sipilä joutuu eroamaan myös itse.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu