Ole tarkkana -Rahankaappaajia liikkeellä koko Suomessa
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201701262200060380_uu.shtml
Rahan kaappaajia liikkeellä koko Suomessa
1
155
Vastaukset
- Kouvolassakin
Poliisi kaipaa vihjeitä myös Kouvolasta: Rahaa varastettu aiheuttamalla hämminkiä julkisilla paikoilla
26.1.2017 16:00
Kuva: Mika Strandèn
Rahanvaihtajat ovat olleet vaivana erityisesti kioskeissa, kaupoissa ja kauppakeskuksissa. Monet uhreista ovat olleet ikäihmisiä.
Rahanvaihtajat ovat olleet vaivana erityisesti kioskeissa, kaupoissa ja kauppakeskuksissa. Monet uhreista ovat olleet ikäihmisiä.
Itä-Suomen poliisi tutkii laajaa rikossarjaa, jossa ulkomaalaistaustaiset henkilöt ovat hämminkiä aiheuttamalla onnistuneet sieppaamaan erityisesti iäkkäämmiltä ihmisiltä julkisilla paikoilla eri suuruisia summia rahaa. Tapauksille on ollut yhteistä se, että tekijöillä ja uhrilla ei ole ollut yhteistä kieltä, vaan kommunikointi on tapahtunut elekielellä. Tapauksia on ilmennyt ympäri maata Helsingistä Rovaniemelle, ja niitä on ollut myös Kymenlaaksossa.
Kouvolasta poliisilla on tiedossa marraskuulta tapaus, jossa iäkäs mieshenkilö saatiin avaamaan lompakkonsa, jolloin häneltä vietiin rahaa. Lompakko saatiin auki sillä verukkeella, että vanhuksen kanssa haluttin vaihtaa kahden euron kolikoita.
—Näppäräsormiset rahanvaihtajat ovat ruuhkatilanteissa luoneet painetta kauppojen, baarien ja kahviloiden kassoilla siinä määrin, että rahanvaihto-operaatioiden jälkeen kassasta on puuttunut usein huomattavia summia, kertoo tapausta tutkiva rikoskomisario Kauko Kuismin Itä-Suomen poliisilaitokselta.
Tekijät ovat myös urkkineet tunnuslukuja kaupan kassalla ja pankkiautomaatilla, minkä jälkeen he ovat varasteneet kukkaron, lompakon tai maksukortin. Myöhemmin he ovat käyttäneet maksukortteja sekä debit- että credit-ominaisuuksilla.
Tapahtumapaikat ovat yleensä olleet maksuautomaattien lähellä, kauppaliikkeissä, kauppakeskusten sisätiloissa, sairaalan aulassa, kioskeissa sekä vastaavissa paikoissa, joissa vanhukset ovat asioineet.
Ryhmät ovat liikkuneet pääkaupunkiseudulla, Kymenlaaksossa, Joensuussa, Lounais-Suomessa, Keski-Suomessa sekä pohjoisessa, kuten Rovaniemellä. Tekotapaan kuuluu, että liikutaan paikkakunnalta toiselle, Kuismin toteaa.
—Tekijät ovat liikkuneet myös Kuutostien varrella. Toivomme ilmoituksia tapauksista, joista ei vielä ole ilmoitettu poliisille. Tapoauksia on ollut myös Kouvolan, Kotkan, Imatran ja Lappeenrannan seuduilla, rikoskomisario Kuismin sanoo.
Poliisi arvioi, että osa uhreista ei ole ilmoittanut tapauksista edes läheisilleen.
—Siinä on taustalla myös epätietoisuutta. Iäkäs ihminen miettii, että onko minulta vain hävinnyt rahaa vai olenko itse hukannut rahaa, rikoskomisario Kuismin toteaa.
Poliisi toivoo kansalaisilta uusia ilmoituksia tapauksiin liittyvistä tiedoista. Poliisin käsityksen mukaan ryhmiä on liikkeellä useita. Tiedoista voi soittaa puhelimitse poliisin vihjepuhelimeen numeroon 029 5415 232 tai ilmoittaa tiedoista sähköpostitse osoitteeseen [email protected]
Poliisi toivoo lisätietoja tapauksiin liittyen, jotta rikossarjojen esitutkinta kyettäisiin tekemään mahdollisimman perusteellisesti. Jo tehdyistä anastuksista pyydetään ilmoittamaan lähimmälle poliisille. Jos joutuu uuden vastaavan teon uhriksi, on soitettava välittömästi hätäkeskukseen numeroon 112.
Itä-Suomen poliisi on kiinnostunut erityisesti tapauksista, joissa ulkomaalaiset ovat käyttäneet hämäyksenä kahden euron kolikoiden vaihtamista.
Poliisilla on nyt tiedossa olevien tekojen johdosta vangittuna kaksi 1980-luvulla syntynyttä romanialaista miestä, jotka ovat liikkuneet eri puolella Suomea VW Passat -merkkisellä vihertävän sävyisellä henkilöautolla. Miehillä on ollut käytössään myös punainen Seat Toledo -merkkinen henkilöauto. Miesten tekemiä rikoksia tutkintaan varkausrikoksina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213560
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303403Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513025Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod192594Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132325MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1321348