Hyvä makuualusta?

Mistä ihmeestä löytäisin sopivan alustan, jossa ei takuulla tulisi selkä kipeeks. Viime kesänä innostuin metässä rämpimisestä ja teltassa tuli nukuttua. Uni ei vaan tule kun joka kohtaa kivistää ja kolottaa. Kaverilla oli vielä mukana pari sellaista itsestään täyttyvää ja kuulemma superhyvää makuualustaa, mutta ei nekään häävit ollet. En siltikään pystynyt kunnolla nukkumaan. Selkä oli aamulla niin kipee että hyvä kun ylös pääsi kömpimään.
Pitäiskö vain pakosta totuttaa itsensä nukkumaan kovemmalla patjalla vai onko olemassa jotain superihania makuualustoja, jossa ei tarvitse kärsiä? Ja jotka ei painaisi tonnia.
1029122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

On syytä muistaa, että makuualusta ei ole patja. Sen tarkoitus on eristää maan kylmyydeltä ja kosteudelta. Nukkumismukavuuteen vaikutta eniten se millaisella maastolla makaa. Poista kaikki risut kannot yms. altasi ennen teltan pystytystä ja valitse telttapaikaksi tasainen ja pehmeä maa-alue. Jos haluat vielä enemmaän mukavuutta suosittelen puhallettavan ilmapatjan ostamista. Tosin sellainen ei eristä kylmyydeltä kovinkaan hyvin, joten on hyvä laittaa tavallinen makuualusta päälle.

Äänestä
  • Expedin untuvatäytteinen on lämpimin ja mukavin.Ehdottomasti. Ehkä kalleinkin. Itse en sitä pussia kuljeta mukana vaan puhkun sen täyteen luomumenetelmällä.

    Äänestä

  • Siis joko viimein tuli ilmapatjalle lyöjä!?

    Olen tässä nelikymppisestä alkaen retkeillyt vain ja ainoastaan ilmapatjan kera. Olen ns. muodokas/lanteikas nainen ja ohuet patjat on karmeita, siis todella vihonviimeisiä alustoja, jos vielä pitäisi vaeltaa/liikahtaa yöunien jälkeenkin. Mutta että nyt on 9cm paksu puhkupatja ja vielä untuvaa eristeenä... :) Eikä ole edes ilmapatjaa painavampikaan, vaan vähän kevyempi.

    Nyt se siis löytyi. Ja miehelle kans. Eipä luut paina ja retkeily maistuu taas.

    Kiitos, kiitos tiedoista!

    Alli ja mies

    Äänestä

  • kokemusta löytyy kirjoitti:

    Expedin untuvatäytteinen on lämpimin ja mukavin.Ehdottomasti. Ehkä kalleinkin. Itse en sitä pussia kuljeta mukana vaan puhkun sen täyteen luomumenetelmällä.

    Hyvä Kokemusta löytyy.Valitettavasti nimimerkkisi
    kertoo muuta!Untuvatäytteiseen makuualustaan me-
    nee Puhkumisesi myötä hengitysilmassa oleva kosteuskin,joten kohta ei alustasi ole enää mukava.Untuvat klimppissä ja kaveria palelee.Käytä vaan suosiolla sitä mukana tullutta pussia.itse kyllä leikkasin sen superlonijutun pois,keveni vähän mut toimii silti.sitäpaitsi,se pussi toimii leirissä vesipussina,on venttiilikin valmiina... t.atal

    Äänestä

www.bearwater.fi
38mm its täyt makuualusta lämmin ja vielä alle viiskyt egeä!!
Omani vörkkiny jo 3 vuotta ilman probleemeja.
toki voihan sitä pulittaa 150 egee jos fyffeee on liikaa;-)

Äänestä

Expediltä löytyy kesäkäyttöön huokeampikin vaihtoehto kesäkäyttöön ilman untuvia vähän päälle viidenkympin. Partioaitasta olen omani ostanut. Patja vaikuttaa kapealta mutta todellisuudessa siinä pysyy paremmin kuin tasaisella alustalla. Itse olen 180/80.

Äänestä

Investoin muinoin maltaita ns. itsetäyttyviin alustoihin, kunnes mukavuussyistä hiffasin, että 16 mm solumuovi sänkyliikkeen superpaksu untuvapeite painavat saman verran, mutta ovat k-,w- ja p-arvoiltaan aivan eri luokkaa.
K- ja w-arvot ovat rakentamisen ammattilaiselle tuttuja, rekenteiden lämmönjohtavuuteen ja eristävyyteen liittyviä arvoja.
P-arvo liittyy rakenteessa lämpöä tuottavin tekijöihin ja samalla mittaa lähirakenteiden soveltuvuutta miellyttävään lämmöntuottamiseen.

RÖH~

Äänestä
  • Mulla on itsetäyttyvä makuualusta joka on pirun liukas makuupussin kanssa.Valun pois makuualustalta.Hankinnassa on expedin alusta,sen uimapatja muodot antavat tukea ja pitoa ja sitäkautta paremmat yöunet.ZZzzz Öitä!

    Äänestä

Hyvä alusta voi olla niin monenlainen. Itse olen kokeillut muutamaa ja todennut, että täällä kehuttu untuvailma patja ei sopinut omalle selälleni. Parhaiten olen nukkunut kun annan itsetäyttyvän Therm a rest patjan täyttyä hiljalleen itsekseen n. puoli tuntia ja sitten korkki kiinni. Ei lisää ilmaa eikä pois. Se on ihan selästä kiinni millaisesta selkä pitää. Itselleni muut versiot on tuottaneet tuskaa ja tämäkin patja liikaa täytettynä ei sovi. Mutta kokeilemalla eri alustoja ja eri täyttöasteilla löytynee pikkuhiljaa se oikea. Ei muuta kuin ekana lainaamaan alustoja sitten kokeilemaan eri täytöillä ja sitten se saattaa löytyä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Susa kirjoitti:

Mistä ihmeestä löytäisin sopivan alustan, jossa ei takuulla tulisi selkä kipeeks. Viime kesänä innostuin metässä rämpimisestä ja teltassa tuli nukuttua. Uni ei vaan tule kun joka kohtaa kivistää ja kolottaa. Kaverilla oli vielä mukana pari sellaista itsestään täyttyvää ja kuulemma superhyvää makuualustaa, mutta ei nekään häävit ollet. En siltikään pystynyt kunnolla nukkumaan. Selkä oli aamulla niin kipee että hyvä kun ylös pääsi kömpimään.
Pitäiskö vain pakosta totuttaa itsensä nukkumaan kovemmalla patjalla vai onko olemassa jotain superihania makuualustoja, jossa ei tarvitse kärsiä? Ja jotka ei painaisi tonnia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu