Auto Virosta

Käytetty auto on Suomessa kallis: Mersu Suomessa 30 000 €, Virossa 19 000 €

http://www.iltalehti.fi/autot/201701272200060917_au.shtml
12340
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Palataan asiaan hinnasta, kun olet saanut sen täällä kilpiin ja kaikki laskut ovat tulleet.

Äänestä

Kun tuot sen Suomeen niin joudut maksamaan autoverot. Hinta jää VÄHÄN alle Suomen hinnan.

Äänestä

Palkat on virossa kovat ja sosiaalituva loistava

Äänestä
  • Virolainen elää keskimäärin satavuotiaaksi. Tallinnassa on useita kymmeniä suursairaaloita ja suurerikoisklinikoita ja kaikki tämä on ilmaista paikallisille.

    Äänestä

Ruotsissa puhutaan ruotsia. Minkä takia.

Äänestä

Osassa uusista vieläkin suurempi hintaero. Ostin viime keväänä Audi SQ5:n virolaiselle firmalleni ja hintaa tuli 48k. Sama jostain syystä samoin varustein Härmässä 105k. Ei tarvi miettii kummasta maasta ostaa.

Äänestä

Hyvä mutta et voi käyttää sitä Suomessa.

Äänestä
  • Kyllä voi. Ajaa ei saa kukaan muu jos et itse istu vieressä. Työsuhde auto. Saa ajaa suomessa vaikka rekisteröity viroon. Ja autohan käy virossa säännöllisesti.

    Äänestä

Kannattaa autoa noutaessa käydä Tallinnan K-raudasta rulla peltiä mukaan. En tiedä mitä myrkkysuolaa Virossa käytetään, mutta jo muutaman vuoden vanhat autot ovat melkoisia ruostepesiä. Pesevätkö virolaiset sitten harvemmin autojaan vai mistä lienee johtuu, mutta tälläinen havainto on tullut tehtyä.

Äänestä
  • Oletko kuullut ruostesuojauksesta? Muutamalla satasella saa kunnon ruostesuoiauksen.

    Äänestä

  • uuttako kirjoitti:

    Oletko kuullut ruostesuojauksesta? Muutamalla satasella saa kunnon ruostesuoiauksen.

    Olen kuullut, olen jopa itse tehnyt, mutta virolaiset eivät ilmeisesti ole. Vai ajattelitko vetäistä suoja-aineet ruosteiden päälle?

    Äänestä

  • hitsihommia.tiedossa kirjoitti:

    Olen kuullut, olen jopa itse tehnyt, mutta virolaiset eivät ilmeisesti ole. Vai ajattelitko vetäistä suoja-aineet ruosteiden päälle?

    Tietysti päälle koska alle ei helpolla saa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mersu-Virosta kirjoitti:

Käytetty auto on Suomessa kallis: Mersu Suomessa 30 000 €, Virossa 19 000 €

http://www.iltalehti.fi/autot/201701272200060917_au.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu