JYP palasi syksyn tehotto- ja huolimattomuuteen

Synergia_A3-katsomo

JYP ei ollut kyllä asennoitunut oikein Ilvestä vastaan. Varmaan pelaajat olivat katsoneet sarjataulukkoa ja sen mukaan mielessä oli läpihuutojuttu! Ilves oli edellisen kerran saanut kolme pistettä mukaansa 2006. Näin ei ollut kuitenkaan missään nimessä. Pakit taas omassa päässä hautoivat kiekkoa liikaa antoivat vastustajan ottaa sen kuin karkin lapselta. Ilveksen tappioputki Jyväskylässä siis meni poikki ja kyllä ihan ansaitusti. En ymmärrä, mikä hätä pakeilla oli monta kertaa antaa syöttä vastustajan luistimiin tai lapaan. Tästä usein tuli erittäin vaarallienn tilanne. Ihmetelen myös sitä, että hyökätessä vastustajan päässä, vastustajan saatua kieko ja lyötyä sen maalin takaa kiertäen, ei Jypin pakki ole laidassa ottamassa kiekkoa. Luulisi, että vastustajan saatua kiekon voisi jo ennakoida tätä lyöntiä ja olla valmiina ottamaan rännikeikon. Kukaan jypiläinen ei kuitenkaan osaa tätä ennakointia.
Kun Jyp hyökkäsi, ei hyökkääjät etsineet maalin toiselta sivulta, kuin millä kiekollinen pelaaja oli, vapaata paikkaa. joskus kaikki olivat samalla puolella maalia, katsokaa videota! Pahin tilanne syntyy maalivahdin kannalta juuri poikittaissyötöstä! Tässä pelissä sitä ei yritetty, en tiedä, oliko pelko, että vastustaja tietää sen! Näin ei kuitenkaan ole. Sitä paitsi Karri Kivi on erinomainen valmentaja ja huominen peli voi mennä samaa rataa, jos pelaajat eivät ryhdistäydy! Asennetta enemmän peliin. voiton eteen on tehtävä hemmetisti töitä, ei kolme pistettä tule ilman yritystä!

0

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

        Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
        Maailman menoa
        380
        2500
      2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

        Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
        Maailman menoa
        73
        1935
      3. 154
        1489
      4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

        Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
        Suomalaiset julkkikset
        14
        1326
      5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

        Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
        Kaste
        502
        1231
      6. Vastuunkantoa

        Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
        Ähtäri
        48
        995
      7. Olen varattu

        Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
        Ikävä
        98
        926
      8. Haluatko enää nähdä mua mies?

        Se on täysin sinusta kiinni.
        Ikävä
        71
        872
      9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

        Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
        Suomussalmi
        44
        870
      10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

        Ketä saamme kiittää tästä?
        Ähtäri
        28
        843
      Aihe