Ahtauden tunne

Painekattilassa

Miten tuttua teille on paniikkihäiriössä/kohtauksissa sellainen tunne että olette jotenkin aivan liian "ahtaasti"? Tai miten muuten kuvailisitte sitä kokonaistunnetta? Itselläni yleensä pahimmat oireet ovat nykyään todella ahdas tunne päässä ja/tai rinnassa, josta se saattaa levitä muuallekin kehoon kunnes tunnen olevani kuin jossain painekattilassa. Henkisesti pahinta tuossa on se ettei pääse tavallaan pakoon omasta kehosta. Mulla on vähän vaihdellut ajan mittaan nämä pääoireet, kai tämä pitäisi käsittää jotenkin niin että tarvitsisin enemmän tilaa itselleni. Toisaalta mulla jo on sitä omaa tilaa todella paljon. Mitähän tämä voi tarkoittaa? On liikaa tilaa joten kaikki pienikin huomio ahdistaa?

6

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päärusinana

      Kai sekin on sitä normaalia ahdistusta/paniikkihäiriötä. Oireet voi olla niin moninaiset.
      Itsellä on usein sellainen tunne, että pitää olla paikassa, josta varmasti pääsen äkkiä pois. Hissiin en hevillä mene. Eikä mulla ole ahtaan paikan kammoa, mutta tilaa pitää olla ja "pakotie". Toisaalta missä vain ahdistus iskee, voin haluta pois aukioltakin, äkkiä kotiin.
      Joskus pitää yöllä avata partsin ovi, kun tuntuu että ahdistaa, happi loppuu. Tiedän, että se on vain henkinen tunne. tunnen helposti itseni ahdistuneeksi erilaisissa paikoissa ja tilanteissa. Kassajono on joskus ihan kauhea paikka.
      Yhtä hel…tiä !

    • paniikkihäiriöstä

      normaaleita ahdistuksen/paniikkihäiriön tuntemuksia. ei liity "tähän päivään" eli normaaliolotilaan tai normaalitunteisiin.

    • Artsi8976

      Palleahengitys kannattaisi paniikkihäiriöisten opetella. Se voi estää kohtauksen tulon. Rauhoittaa kummasti oloa.

    • kokenutahdistus

      Kylhän noi on jonkin näkösen ahdistuksen oireita ymmärtääksei, josset itse saa selvitettyä mikä mättää ja miksi ne tulee niin käänny terapian suuntaan joka auttaa sua löytämää syyt ja antaa apu "keinoja" siihen että pärjäät omillas

    • Elina_p

      Tuttu juttu! Suhtaudun jo asiaan huumorilla, ku asian kanssa vuosia elänyt.

    • PaskaÄitiKärsiVitusti

      Bruce vaan listii sakuja hahhahahaa!!!!! Go Bruce!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1483
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      113
      951
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      781
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      48
      774
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      730
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      717
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      72
      707
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      689
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      677
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      68
      672
    Aihe