Kehräsluun murtumat

Henskari87

Osallistumpa itsekin keskusteluun ja samalla kerron koko tilanteeni elikkäs.

31.12.16 Uuden vuoden aatto yönä kaaduin takapihalla raketteja ampuessa melkoisen pahasti ja seuraavana aamuna siten päivystykseen näyttää nilkkaa, jossa minut sitten ohjattiin röntgen kuviin ja kuvien avulla selvisi syy kipuu kuvissa näkyI vasemman jalan nilkan kehräsluussa leikkauksen vaativan murtuma ja sitten se oli menoa osastolle odottelemaan leikkausta ja leikkaus tehtiin 02.01.17 leikkuu suoritettiin selkäydin puudutuksessa ja kesti 1h 12 min laittoivat sinne levyn ja ruuveja. Jalka kipsattiin 03.01.17 Tiistaina aamupäivällä minulle laitettiin silloin kipsi kipsi ja sit 04.01.17 pääsin kotiin kipsiä joudun pitämään 4viikkoa jalassa heti alusta lähtien olen saanut varata koko painolla kipeälle jalalle sauvat ja kipsi kengän sain mukaa lähtiessä sairaalasta. Kotiin pääsy oli mahtava juttu. 16.01.17 minulla oli tikkejen poisto ja kipsin vaihto kirurgian poliklinikkalla. Ja loppu kontrolli ja röntgen on 31.01.17 eli tulevana Maanantai ja toivon kovasti pääseväni eroon kipsistä lopullisesti. Mutta lääkärithän sen päättävät.

(Olen vain ihmisenä sellainen joka on tottunut liikkumaan ja tekemään jotain koko ajan niin on aika turhauttavaa ollut tämä aika moneen kertaan on meinanneet seinät kaatu päälle kun 4 seinän sisällä joutunut olemaan tekemättä mitään. )

5

7808

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 187

      Siulla vasta vajaa kk takana kotona jumitusta, minulla oli kipsi yht 10 vk! Toisessa kerroksessa asun. Tuolta murtumaa nilkassa ketjuista on luettavissa pahempia tapauksia kuin sinun. Pelkät kehräset on pientä. Minulla meni 2014 ulkokehränen, telaluu ja kantaluun pirstaleinen. Eikä koskaan palaudu ennalleen nilkka. En voi enää juosta!

      • Hipura

        Miten parantu nilkka. Mitä tänään kuuluu ?


      • Itkuinen
        Hipura kirjoitti:

        Miten parantu nilkka. Mitä tänään kuuluu ?

        Onko hipura sulla kehräsluun murtuma? Mulla on kipsi ollut 5viikkoa. Viikko jäljellä. Sain ortopedilta ohjeeksi ottaa kipsin pois viime viikolla osaks päivää ja jumpata jalkaa ja harjoitella kävelyä ilman kipsiä. Pohje ihan jumissa ja tuntuu että halkee kun ottaa askeleen. Nilkka roikkuu lötkönä. Jalkaa pistelee ja puutuu.


    • Jokaisen murtuma on oma kertomuksensa eikä ketää pitäis vähätellä

    • nilkkamurtumaa

      Jos sinulle on laitettu levy ruuveineen niin varmaan pohjeluussa....itsellä ns kehräsluun murtumat ja siksi nilkan sisäpuolella kaksi ruuvia ja ulkopuolella ( pohjeluussa) levy ruuveineen. Seuraavan vuonna piti poistaa ne kehrästen ruuvit kun aiheuttivat kipua. Olihan se aina hankalaa kun ei voinut liikkua normisti, 3 viikkoa ettei jalalle painoa lainkaan, ja ne kipsit... cd-kuvat nilkasta voit tilata kuvantamiskeskuksesta niin näet mitä on tehty:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3587
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2617
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2408
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2337
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      248
      2112
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1912
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1759
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1471
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1408
    Aihe