Olen huomannut, että Somerolla on paljon lihavia miehiä. Oletteko te muutkin huomanneet sen?
Vastaukset 26
- geelishampoo
Hyvin syöneitä putiineja. Sikoja ovatkin tai kanoja mitkä kaakaataa ja määkii joka asiasta mää mää luulin eka mää
- soukkalikka
Olen huomannut saman asian. Ihme turvokkeita suurin osa.
- zowinisti
Ja naiset hoikkia ja sutjakoita. Heh, heh, heh, heh, heh, heh.
- Anonyymi
Jos sovitaan että kaikki somerolaiset on sikoja niin kaikki on tyytyväisiä.
- Anonyymi
Oho ainutlaatuista
- Anonyymi
Somerolainen ylipainoinen totesi että paikkakunnalla ei ole kuntoilupaikkoja ja ruokakin on epäterveellisempää kuin muualla. Lenkillekään ei voi lähteä kun rumat maisemat ja vilkas liikenne.
Eli syy on siis muissa.- Anonyymi
Eikös Somero tv sarjassa ollut komiat kuntoportaat? Mitäs niille on tapahtunut?
- Anonyymi00031
Somerolla on hienot peltomaisemat.
Ei se painoa kotona putoa ja siinä Someron keskellä on urheilukenttä, pari puistoo ja sitten vielä muutama metsikkö hyvin hoidettuna reitteineen. Jos se ei kelpaa, niin Jussin Baari on sitten oikea osoite.
- Anonyymi
Suomen sikala vai. miten se nyt menikään. Rilliruoan valtakunta.
- Anonyymi
Suomen sikako
- Anonyymi
Juu ja vielä enemmän rumia naisia. Lihava voi sentään laihduttaa, mutta mitäs ruma tekee?
- Anonyymi
Läski on rumaa. Ihmisen piirteet tulevat näkyviin, kun laihtuu. Rilliruoka turvottaa. Oluenjuojat maksimoivat lihomisensa: nopea hiilihydraatti yhdistettynä alkoholiin - ja alkaa napa nousta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Läski on rumaa. Ihmisen piirteet tulevat näkyviin, kun laihtuu. Rilliruoka turvottaa. Oluenjuojat maksimoivat lihomisensa: nopea hiilihydraatti yhdistettynä alkoholiin - ja alkaa napa nousta.
Läskissä naisessa rumuus on huipussaan.
- Anonyymi
Maatiaisista harva tietää ylipainon olevan syöpäriski. Iltasanomissa juttua tästä.
https://www.is.fi/terveys/art-2000011071790.html - Anonyymi
kyä on myös naisissa. paikallisen muotiliikkeen videolla hytkyy mukavasti.
- Anonyymi
Lihavuus johtuu usein rilli ruuasta, sokerista, alkoholista ja vaihtelevasta uni rytmistä. Kun säännöllisesti herää samaan aikaan aamuisin, pysyy paremmin terveempänä. Viikonlopun uniheilahdukset sekoittavat sekä elimistön että aivot. Siinä tilassa ei rasvaa tai sokeria pysty vastustamaan. Sitä syö mitä vaan, kun aivot eivät jaksa raksuttaa, roskaruokaa tyrkytetään. Vaarallisinta on vatsa rasva. Pikku hiljaa alkaa tulla muitakin terveyden ongelmia, koska ikää tulee hetki hetkeltä enemmän. Ajan etenemistä, ikääntymistä, ei voi pysäyttää.
- Anonyymi
Viikonlopun uniheilahdukset... Sulla ei taida aivot paljoa raksuttaa viikollakaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viikonlopun uniheilahdukset... Sulla ei taida aivot paljoa raksuttaa viikollakaan?
Säännöllinen uni rytmi kuitenkin on se, jota kannattaa noudattaa viikonpäivästä riippumatta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viikonlopun uniheilahdukset... Sulla ei taida aivot paljoa raksuttaa viikollakaan?
Vuorokausirytmin sekoitus eli "uniheilahdukset" rasittaa kehon aineenvaihduntaa sekä muita toimintoja, mikä voi selittää terveysriskit, kuten ylipainon. Lihavuus on virallisesti sairaus.
- Anonyymi
Suotuisinta olisi se, että menee nukkumaan ja herää suunnilleen samoihin aikoihin joka päivä. Jos heiluntaa on yli tunnin verran, aletaan jo puhua sosiaalisesta jet lagista. jatkuva rytmin vaihtelu ei tee hyvää terveydelle. Ajan kuluessa se voi lisätä esimerkiksi sydän- ja verisuonitautien, masennusoireiden sekä metabolisen oireyhtymän riskiä. Mitä suurempaa uniaikataulun heilahtelu on, sitä enemmän siitä voi koitua haittaa, ja vaikutukset näkyvät koko kehossa mm. ylipainona. Suotuisinta olisi se, että menee nukkumaan ja herää suunnilleen samoihin aikoihin joka päivä.
- Anonyymi
Hyvä aihe! Lehdessä Tekniikka & Talous on tuore juttu tästä aiheesta. Sekä ylipainoisten että lihavien somerolaisten kannattaa tutustua aiheeseen.
"Tiesitkö? Iltavirkusta voi tulla aamuvirkku. Helsingin yliopisto on tehnyt asiasta tutkimuksen. Tutkimuksen mukaan yöunen määrä, päivärytmi ja päivävireys vaikuttavat merkittävästi siihen, kuinka hyvin ihmiset onnistuvat pudottamaan painoa.
Aamuihmisillä laihtuminen onnistui keskimäärin paremmin kuin iltavirkuilla, tutkijat kertovat.
Elämäntapavalmennuksen aikana iltavirkuiksi itsensä mieltävien osuus väheni, tiedotteessa kerrotaan. Omaa unikäyttäytymistään voi siis myös muuttaa.
Selvisi myös, että uniapnea ennusti vähäisempää laihtumista, kun taas hyvä PÄIVÄaikainen vireystaso liittyi suurempaan painonpudotukseen."
Hyvä uni on tärkeä osa painonhallintaa. Hyvät yöunet eivät ole mahdollisia ilman säännöllistä vuorokausirytmiä, jossa mennään nukkumaan ja herätään suurin piirtein samaan aikaan viikon jokaisena päivänä. Moni saattaa kuvitella, että raskaan työviikon jälkeen, perjantaisin ja lauantaisin voi hyvin valvoa pikkutunneille, koska aikainen herätys odottaa vasta maanantaina. Viikonloppuisinkin kannattaa kuitenkin pyrkiä siihen, ettei ero arkeen pääse venähtämään liian suureksi. Tutkimuksissa puhutaan ”sosiaalisesta aikaeroväsymyksestä”, jolla viitataan vaikeuksiin palata arkirytmiin viikonlopun valvomisen jälkee. - Anonyymi
Halvin ”laihdutuslääke” on uni, uutisoi IS 3.11.2025. Helppo ja halpa myös somerolaisille.
Sääntö numero yksi: 1. Mene nukkumaan säännöllisesti aina samaan aikaan ja nuku riittävästi. Unen määrä on luultavasti riittävä silloin, kun nukut suunnilleen saman verran arkena ja viikonloppuna. Jos tarvitset viikonloppuisin huomattavasti enemmän unta, jokin on epätasapainossa. - Anonyymi
makkaran kuoriin pukeutuneet 200kiloiset kehopositiiviset someron keijukaiset sensijaan sulokkuudellaan hurmaavat ja ihastuttavat olemuksellaan.
- Anonyymi
Kehopositiivisia odottaa ennenaikainen kuolema. Niistähän on jo monta esimerkkiä.
- Anonyymi00030
Läskiin on syypää yleensä iha itse.
Syö vähemmän kuluta enemmän.
Pahinpia on rasva ja sokeri.
Ne kun jättää täysin pois alkaa painokin pudota ja siihen vielä hiukan liikuntaa niin vuodessa putoaa monta kiloa. - Anonyymi00032
On kyllä melkoisia ihratynnyreitä
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid141947En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44677Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.124599Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21598- 64561
- 36552
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50535Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää149515Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34498Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni27493