Mihin asiat saattavat johtaa?

Pelkääseurauksia

Yksi läheinen ihminen sanoi että pitää kertoa kaikki mitä on mielen päällä, ja sanoo että tuli mitä tuli, se on vaan kestettävä. Silloin oli humalassa kun sanoi niin. Pelkään että jos kerron kyseiselle henkilölle kaiken maailman asiat, pelkään että monet ihmiset saavat kärsiä, että saattaisi tulla riitaa, joku päästä hengestään, (jälkimmäinen ei ehkä ole mitenkään mahdollista) Onko kukaan muu ottanut milloinkaan sitä riskiä että kerrot tietylle ihmiselle kaiken maailman asiat että pääset toipumisessa voiton puolelle? Sitä myös pelkään että menenkö sillä seurauksella itse lopullisesti huonoon kuntoon. Kun ei tosiaan voi koskaan tietää mitä mistäkin sanomisista seuraa ennen kuin tekee niin.

2

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keskusteluyhteyttä

      Kannattaa miettiä mitä ja miten kertoo? Onko luotettava ihminen, joka ei sitten hetken päästä ole sinua vastaan? Ei kannata ehkä kertoa, jos et luota täysin toiseen. Selän takana voi sitten tapahtua ihan jotain muuta. Tietysti riippuu siitä tunnetko miten hyvin hänet. Jos oma puoliso niin tietysti kertoisin. Vähemmän tutuille en kertoisi. Ei monet halua kuulla toisen entisestä elämästä mitään. Mikä on valitettavaa, koska et silloin tule tuntemaan toista.

    • olet.oikealla.tiellä

      Aina kun on kyse toipumisen kannalta merkittävän asian selvittämisestä, on tietenkin hyvä puhua. Vaikka et avautuisi läheiselle, puhu jollekin, jolla on vaitiolovelvollisuus.

      Mieltä piinaavat tapahtumat menettävät vähitellen voimansa, kun niistä avautuu. Puhuminen pelottaa etukääteen, mutta tärkeintä on aloittaa jostain. Sitten juttu rullaakin jo omalla painollaan. Synkkien salaisuuksien hautominen on raskasta, eikä helpota koskaan.

      Muista, että et koskaan ole vastuussa muiden ihmisten tekemisistä. Jokainen vääryyksiä tehnyt tietää sisimmässään odottaa myös tekojensa seuraamuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      214
      7354
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4722
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      43
      4674
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3398
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1995
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1799
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1786
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1647
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      36
      1547
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1307
    Aihe