Mitä eroa sammutuksessa

yöksi_kiinni

Miten eroaa toisistaan keskeytä muistiin tai keskeytä levylle?
Kumpi tapa on koneelle parempi?

10

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • debiantestingxfce

      hakkurivirtalähteiden kondensaattorit kuluvat johtuen korkeasta taajudesta joten koko systeemistä sáhköt ota pois jatkojohdon virtakytkimellä. Viritä käyttis boottamaan nopsaan, tekemällä custom non debug kernel ja cpu timer laita arvoon 300Mhz. Poista kernelistä myös ylim. ajurit ja Debianista turhat systemd servicet. Käytä nopeaa desktopia kuten Xfce.

      • Kernelin kääntäminen turhaa ja saatu nopeutus pieni. Kokoa saa kyllä paljon pienemmäksi ja gcc:n vivuilla optimoitua prosulle. cpu timer arvo itsellä suurempi kun tykkään elokuvista ja musiikista. Sen voi tarkistaa vaikka cat /boot/config-4.4.0-59-generic | grep HZ. Jatkojohdon virtakytkin hyvä idea. Itsellä tosin reititin muuttaa ip osoitteita jos sen sammuttaa ja käynnistää uudestaan.


      • debiantestingxfce

        "Kernelin kääntäminen turhaa ja saatu nopeutus pieni."

        just, non-debug 300Hz kerneli boottaa 3 sekkaa nopeammin ssd:llä ja muutama fps lisää tr2013 benchmarkiin. Jos on uusi amd gpu tai haluat amdgpu ajurin gcn 1.0 ja uudemmille, niin muualta ei saa tuoretta ajuria kuin kääntämällä tämä:
        https://cgit.freedesktop.org/~agd5f/linux/?h=drm-next-4.11-wip

        Meidän kaikissa pelikoneissa on custom kerneli ja ssd:t, yksi toimistokone on vakionkernelillä ja muutenkin hidas, siinä hd.


    • Jos-varalta-vaikka

      Eikö kumpaakin saa tehtyä

      keskeytä muistiin
      ja keskeytä levylle

      Varmasti parempi tehdä molemmat

    • dww

      Kone kannattaa sammuttaa kokonaan, sillä koneen käynnistys kestää ainoastaan reilusti alle minuutin koneesta riippuen. Mielestäni 15-45 sekunnin käynnistysaika työpöydälle on sen verran pieni, että sen jaksaa odottaa.

    • ei-turhia-temppuja

      Sammuta se kone aivan rehellisesti ja oikeasti ilman mitään temppuja.

    • Mikä_kumman_keskeytä

      En ymmärrä, mitähän nuo keskeytät ovat englanniksi?

    • sleepa

      muistiin - valmiustila eli herää heti - sleep
      levylle - ? eli kestää jonkin aikaa herätä - hibernate
      Minä ainakin käytän pelkästään valmiustilaa. Olen hibernaation jopa poistanut, siksi nimikään suomeksi ei muistu.
      Iät ajat on väitelty onko valmiustila vai täysi sammutus parempi koneelle. En ota kantaa siihen. Sähkönkäyttö valmiustilaassa kuitenkin minimaalista.

    • vax750

      "Keskeytys", interrupt, on tietokonemaailmassa varattu sana joka tarkoittaa ihan muuta kuin lyhytaikainen koneen lepotila.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      161
      7059
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      37
      3915
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      343
      3376
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      85
      2899
    5. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      54
      2857
    6. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      10
      2344
    7. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1903
    8. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      49
      1828
    9. 15
      1716
    10. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1664
    Aihe