Lössöttely päivänä tässä katselin meikitöntä ja laittamatonta peilikuvaani ja totesin että pitäis päästä kampaajalle. On ihmisiä joille pitkät hiukset eivät toimi ja minulla ne eivät toimi. Ei vaan pysty rahatilanteen takia niin tiuhaan irrottaan parturikampaajalle rahaa, kuin mitä nopeutta noi hiukset kasvaa liian pitkiksi ollakseen siistin näköiset.
Marras tai joulukuussa kävin viimeksi ja taas hiukset siinä pituudessa että alkaa olla rumat. Täällä oli jokin ketju joskus jossa puhuttiin että naisella pitää olla pitkät hiukset. Meinasin jo silloin kommata siihen että: hah, näkisittepä minut pitkissä hiuksissa niin olisitte erimieltä.
Minulla on hyvin ohuet perussuomalaisen hiuslaatu ja jos sen nyt pitkäksi alkaa kasvattamaan se alkaa oikeasti riippumaan päätämyöten. Ei ole yhtään tuuhea ja kaunis. Kun sen leikkaa lyhyemmäksi ja kampaajalle mainitsee että voiko leikata niin että se näyttäisi edes vähän paksummalta niin siitä saadaan paksumman näköinen, siisti ja kaunis.
Jos omistaa ihan perisuomalaisen hienon hiuslaadun sen muita ongelmia on että hiustenvärjäys ja muu kuuma/kemikaalikäsittely saa hiustenlaadun huononemaan.
Minullakin oli joskus muutama vuosi sitten värjäyskokeilu. Värjäsin punaiseksi, josta en pitänyt. Se ei minusta sopinut minulle joten parissa viikossa tein värinpoiston ja blondasin heti. Se oli täystuho hiuksilleni.
Hiukset paloi katki ja ne oli leikattava todella lyhyeksi. jotta kasvu alkaa uudelleen, huonon ja palaneen osan pois leikkaamisen jälkeen. Niin lyhyttä hiusmallia en tykännyt pitää, mutta pakko mikä pakko.
Opimpa siinä että parempi noudattaa niitä ohjeita, eikä sooloilla asiassa, sillä minä tiesin hyvin että parissa viikossa punaiseksivärjäys, värinpoisto ja vielä blondaus on ehdottomasti kiellettyä ja tuhoaa hiukset. Oli silti kokeiltava. Kokeiltu.
Varmaan pari vuotta siinä kasvattelin ja yritin kuntohoitaa hiuksiani koska ne olivat todella "korput" sen käsittelyn jälkeen. Todella heikossa kunnossa.
Älkää siis tehkö kotona perässä. Minä nyt olen tällainen jonka on kokeiltava lähes kaikkea(joku raja siinäkin) joka kielletään...se kerta.. ennen kuin oppii.
Höpisin nyt turhia tänne koska palstalla on niin paljon vihaa ja minua se ahdistaa...
Hyvin ikävä onkelma!
15
297
Vastaukset
- äläkaikkeakokeile
Kivaa höpinää, vaikkain ongelma todellinen.. jotkut kiellot on hyvä ottaa tosissaan :) mä leikkautin toispuolisen ja pinkkiä tuohon pitemmälle puolelle. Väliä oli monta kuukautta olin peikosta seuraava kun sain mentyä kampaajalle. Nyt hyvä.
- HiuksistaJuttua
Joo.. kyllä se vähän masensi kun alkoi tajuaan että hiukset paloi katki!
Päälaelta pahiten ja se olikin kampaajalle haaste leikellä niistä jonkin näköinen fiksu kokonaisuus ja samalla saada ne palaneet latvat leikeltyä kaikki pois.
Pipoa olisi tehnyt mieli käyttää seuraavan vuoden ajan.
- gylläkansatietäätietääkö
hetken jo luulin et tää olis ollut ps mainos kirjoitus mutta ei se sittenkään ollut.
- HiuksistaJuttua
Voi minä alkaa mainostajaksi jos saan siitä kolehtia että saan kokoon rahat jolla pätkin hiukseni kuntoon?
- Kivathiukset
Hyvin kauan sitten, ennen monien syntymääkään. Luokallani oli todella kaunis tyttö. Kauniit tuuheat vaaleat hiukset jotka tuoksuikin hyvältä. Muttakun niitä piti joka välitunnilla käydä lakan kanssa kohentamassa, kuinkakohan hänenkin sitten kävi?
- HiuksistaJuttua
En tiedä mitä lakka hiuksille tekee. Itse en tykkää käyttää. Hiusista tulee niin luonnottoman näköiset ja tuntuiset. En käytä itse mitään käsittelytuotteita hiuksiini kuin jotain hiustenrakennetta korjaavia hiuksiin jätettäviä hoitoaineita.
Hiukseni eivät kestä kovin monenlaisia tököttejä, koska ovat niin hienoa ja ohutta.
- rikottupolkkatukka
Miten olisi puolipitkä kerroksittain leikattu polkkatukka. Kerrokset antaisivat tuuheutta ja pituus varaa venyttää leikkausväliä. Varsinkin silloin jos ei ole otsatukkaa, vaikka voihan sitä otsatukkaa tarvittaessa itsekkin leikellä.
- HiuksistaJuttua
Parturikampaaja joskus ehdotti vähän tällaisia hiusmalleja:
http://stylesweekly.com/wp-content/uploads/2014/10/Trendy-Short-Hairstyles-2015-Stacked-Bob-Haircut.jpg
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/fe/b3/e3/feb3e360bec1ba2a9a5f1b7dcc28193f.jpg
Eli siis takaa lyhempi kuin edestä, mutta silloin ei pystynyt tekeen sitä vielä kun hiukset eivät olleet kasvaneet kaikkialta tarpeeksi pitkiksi. En kuitenkaan halua takaakaan ehkä ihan noin lyhyeksi, toisaalta tässä on se että mitä enemmän pätkitään sitä vähemmän täytyy siellä parturissa käydä tiuhaan. Säästöä.
Jos olisi enemmän rahaa laittaa kampaajalle, niin laittaisin jotain vaalean ruskeaa raitaa hiuksiini koska sekin tekee paksumman näköiseksi. Nyt ei voi kun ei minulla ole rahaa niin paljon käytössä että voisin ylläpitää sitä hiusvärjäystä.
Leikkuu ja raidat on varmaan lähemmäs 100 euroa kampaajalla. - rikottupolkkatukka
Kivan näköisiä, varsinkin nuo hiukset ylemmässä linkkissä. :) Mulla on pikähkö rikottu polkkatukka, mutta mulle ei oikein sovi etuhiukset ja hiukset on hyvä saada kiinni silloin kun olen töissä.
- HiuksistaJuttua
rikottupolkkatukka kirjoitti:
Kivan näköisiä, varsinkin nuo hiukset ylemmässä linkkissä. :) Mulla on pikähkö rikottu polkkatukka, mutta mulle ei oikein sovi etuhiukset ja hiukset on hyvä saada kiinni silloin kun olen töissä.
Minullakin on ammatti jossa on pakko olla sellainen hiusmalli että sen saa kunnolla kiinni ja paketoitua, niin ettei hiuksia irtoile.
Jokainen laittaa ihan sellaiset hiukset kuin haluaa. (Itselläni on aika pitkät.)
Viimeksi näin todella kauniit lyhyet hiukset Inhimillisessä tekijässä
vierailleella toimittaja Reetta Röngällä. Baba Lybeckilläkin on mielestäni kaunis lyhyt tukka.
Ei sinun ole pakko pitää pitkiä hiuksia, jos et halua. Ja jos miesystäväsi/miehesi
pitää hiuksistasi lyhyinä, niin sittenhän asia on aivan selvä. (Kaukaisemmille ei
hiustesi pituuden tulisi kuulua.)
(Itse en usko ikinä leikkuuttavani tukkaani lyhyeksi. Mutta se on toinen juttu.)- Toiveuneni
Siltä varalta, että satut olemaan hän(en pidättele hengitystäni), toivoisin että et leikkaisi. Hänellä on tosi pitkät hiukset ja olemme jutelleet vähän tämän tapaisista, mutta en maininnut hänen olevan maailman kaunein nainen. Olen hulluna hänen hiuksiinsa.
Saisinpa joskus silittää hänen hiuksiaan.- HiuksistaJuttua
Minulla ei ole mitkään todella pitkät hiukset ollut sitten lapsuuden. Silloin oli alaselkään pisimmillään.
- mitenonladyt
Mä olen miettinyt erään naisen uuden harrastuksen takia, jos joutuu olemaan meikkaamatta, niin sanoisin " ei sun tarvitse meikata, esittelet itsesi sitten uudestaan ihmisille."
Mietin vain olisiko tuo soveliasta..- HiuksistaJuttua
Paljolta vaivalta säästyisi kun pystyisi maksamaan itsensä kipeäksi ja kosmetologilla vaan ripset ja kulmat kuntoon jollain kestovärjäyksellä. Aamulla sitten vaan meikkivoide ja se olisi sitten siinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 515932
- 515404
- 533768
- 143715
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1013552- 313156
- 592904
- 592786
- 572456
- 451893