Älä hidastele nopeusvalvonta tolppien kohdalla

Kadgjjjlooolkkkkk

Kyllä sen nopeusvalvonnan kohdalla saa ajaa suurinta sallittua nopeutta mitä ajoit jo hetki sitten muutenkin.

15

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ohi.tus

      Ei pöhköt ymmärrä. Ne ajaa 80 alueella 75 lasissa ja tolpan kohdalla hidastus 60:iin. Sitten seuraavat 3km kiihdytetään takas max 75.

    • enevpk1

      Periaatteessa kameratolpalle jarruttaja ikäänkuin "tunnustaa" ajaneensa ylinopeutta. Turha jarruttelu sekä haittaa että vaarantaa liikennettä. Molemmista rikkeistä voisi sakottaa.

      • tättärääpippijuu

        Toisille vaan on muodostunut tuollainen tapa jarruttaa. Muutaman kerran olemme menneet linja-autolla tietä, jossa on rajoituksena 100 km/h, ja joka kerralla on kuljettaja ennen tolppaa jarruttanut, vaikkei uudehkolla bussilla edes pääse niin kovaa, että tulisi seuraamuksia.


      • KoskaanEnOleNähnyt
        tättärääpippijuu kirjoitti:

        Toisille vaan on muodostunut tuollainen tapa jarruttaa. Muutaman kerran olemme menneet linja-autolla tietä, jossa on rajoituksena 100 km/h, ja joka kerralla on kuljettaja ennen tolppaa jarruttanut, vaikkei uudehkolla bussilla edes pääse niin kovaa, että tulisi seuraamuksia.

        Missä on kameratolppia 100km/h-rajoitusalueella?


    • Lknbbbyyyy

      Jotkut hiljentelee niin paljon että moni ohittelee sitten sen takia

    • 56uhy765

      Tänäänkin, kehä I vermosta tuli joku autoilija ja hidastelee niin perkeleesti ennen tunnelia kun siinä on se tolppa, no sehän siis TIETÄÄ sen tolpan???? No miksi siinä pitää ajaa alle 50km/h voi vittu näitä, hus hus hanaa mene mene GO GO....

      • Rela_x

        Jos sulla ottaa noin paljon päähän normaalit liikennetilanteet, siirry julkisiin tai ota fillari. Olet vaarallinen itsellesi ja ympäristölle ajaessasi autoa tuollaisessa mielentillassa.

        Toisilla vaan on sellainen tapa, että kun navigaattori näyttää tolpan lähestyvän, PITÄÄ painaa jarrua. Ne on niitä samoja, jotka menee joka aamu navigaattori päällä kotoa töihin...


    • Parempi pelata VARMAN päälle!

      Se että jos 100km matkalla ajaa muutaman tolpan kohdalla 60km/h vaikka sallittu nopeus olisi 80km/h tai 100km/h on vaikutus matka-aikaan mitätön

      • qwertyuno

        Jaahas, taas vaihteeksi avojaksolla, saas näkee kuinka kauan tällä kertaa.


      • järkimiäs

        Joo, ei tuo hidastelu ole mikään ongelma, eikä toisten hidastelu edessäni aiheuta minkäänlaista otsasuonen pullistelua. Minulle ajamisessa ei ole vauhti ollenkaan se tärkein asia, vaan leppoisa eteneminen. Eihän sitä nyt voi suurissa kaupungeissa odottaakkaan, että liikenne voisi olla sujuvaakin sujuvampaa. Menkää katsomaan maailman metropolien liikennettä, siellä ei auta hermoilla, jos edessä olevat hidastelee, vaan tulla perässä vihellellen.

        Kyllä se autoilu on jo muutenkin niin jumalattoman kallista, ettei siihen tarvitse enää yhtään liikennesakkoa muiden kulujen lisäksi, elikkä paras siis välttää ylimääräiset ylinopeussakot. Minulla ei tosiaan ole vielä yhtään ylinopeussakkoa, vaikka olen ajanut yli 40 vuotta. Ei myöskään ole tullut sakkoa mistään muustakaan liikennerikoksesta. Kyllä siinä tienaa hyvin, kun ajaa kaikkien sääntöjen mukaan ja välttyy ylimääräisiltä sakoilta.

        Jos suomen pöhkössä päättäjäkunnassa olisi viisautta panna kaikenlaiset hörhöt ojennukseen, niin aivan loistava tapa olisi takavarikoida auto pois ja niinpä sitten asennevammat korjaantuisi liikenteessä. Mutta kun ei, sekun on auto PYHÄ LEHMÄ, johon ei saa missään nimessä kajota.

        Katsoappa noitakin SOME:n ladattuja takaa-ajo videoita, niin ei voi muuta kun haukkoa henkeään, kuinka liikenne paoista ei saa milloinkaa sitä rikoksentekovälinettä tuomita takavarikkoon.

        Saa siinä sitten taivastella, että on liikennekulttuuri päin prinkkalaa, kun ei sitä autoa voi poliisimies ottaa pois ja kun tilanne on ohi, jatkaa tämä kaahari samaa hommaa ja naureksii suomen laeille hörönaurut.

        Tässä taannoin ajoi rikollista takaa moottoripyörä poliisi ja rikollinen ajoi siksakkia edessä mönkijällä niin tämäpä mönkijä mies tyrkkäsi motoristipoliisin päin tien kaidetta ja taas tuli yhteiskunnalle kuluja hirmuiset määrät ja rikollinen senkun vaan pyyhkii menemään ja taas nauraa paskaset naurut.


      • KerroSeTotuusTaas

        Kun taas palasit palstalle niin kerro että oliko se niin että avruussukkulan kantoraketti kulutti polttoainetta saman määrän kuin linja-auto sadalla kilometrillä? Olet niin viisas että kerrothan totuuden kun tälläkin palstalla jotkut muuta väittää.


    • Itse en ainakaan jarruttele kameroiden kohdalla, vaan käytän suurinta sallittua tiekohtaista nopeutta. Turhaa jarrujen kulutusta, kun järjelläkin pääsee hyviin tuloksiin.

      • kysyn_vaan

        " Turhaa jarrujen kulutusta, kun järjelläkin pääsee hyviin tuloksiin."
        Mistä sinä nyt yht´äkkiä sitä järkeä olisit saanut?


      • Delfin31

        Sitä on minulla jo luonnostaan enemmän kuin luuletkaan.


    • tasaistatahtia

      Ei niin. Pidä tasainen nopeus koko ajan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      129
      950
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe